Ana Sayfa Muhalefet 1 Mayıs hazırlıkları başladı

1 Mayıs hazırlıkları başladı

0
1 Mayıs hazırlıkları başladı

HABER MERKEZİ – İstanbul’da 1 Mayıs açıklamasında konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Türkiye’nin bir değişimin eşiğinde olduğuna işaret ederek, “2023’ün 1 Mayıs’ı yeni bir başlangıç olacaktır” derken, Mersin ve Antalya’da da 1 Mayıs programları açıklandı.   Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), 1 Mayıs İşçi Bayramı’na dair Beşiktaş Barbaros Meydanı’nda açıklama yaptı. TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ve HDP İstanbul İl Eşbaşkan Ferhat Encu’nun yanı sıra çok sayıda işçi açıklamaya katıldı. “Yaşasın 1 Mayıs” pankartının açıldığı açıklamada, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Faşizm karşı omuz omuza” ve “Yaşasın 1 Mayıs, bîjî yek gulan” sloganları atıldı.

 ÇERKEZOĞLU: DEĞİŞTİRMEDE KARARLIYIZ

  Açıklamada konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, bu yıl kutlanacak 1 Mayıs’ın son derece önemli olduğunu belirterek, “Bugün hem ülkemizde hem dünyada işçi sınıfının, emekçilerin, kadınların, bu ülkenin ve dünyanın tüm değerlerini ve güzelliklerini üretenlerin dayanışmasına, birliğine ve sesine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Mevcut sınıfın kadınlara ve emekçilere hiçbir şey vaat etmediği bu dönemde 1 Mayıs’ta alanlarda birleşecek olan irade son derece önemlidir. 2023’ün 1 Mayıs’ı yeni bir başlangıç olacaktır. 1 Mayıs meydanlarından başlatarak, hep birlikte omuz omuza değiştirmeye kararlıyız” dedi.

 KABLAN: HESAPLAŞACAĞIZ 

 KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan, 1 Mayıs’ın bir öfke olduğunu dile getirerek, “2023 1 Mayıs’ı, bugüne kadar bu ülkede karşı karşıya kaldığımız baskının, en demokratik haklarımızı kullanmanın önünde oluşturulan barikatların öfkesidir. Yine bu 1 Mayıs, özelleştirme politikaları sonucunda tasfiye edilen kamusal hizmetlerin deprem afetinde felakete dönüşmesinin hesaplaşması olacaktır” ifadelerini kullandı. 

 FİNCANCI: VAZGEÇMEYECEĞİZ 

Ardından konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı ise, 14 Mayıs seçimlerinin önemine dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Bu seçim, değişimi ve yeniden inşayı mutlaka birlikte başaracağımız günleri bize hatırlatıyor. Mücadeleden hiç vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz. Bundan sonrası içinde haklarımızı almak için mücadeleye devam edeceğiz. Sömürüyü durdurmak için neoliberal kapitalist patriarkal sistemin sona ermesi için bu mücadelenin devam etmesine ihtiyaç olduğunu her seferinde tekrarlamaktan yılmayacağız.”  Açıklamanın ardından meydanda 1 Mayıs’a dair bildiri dağıtıldı. MERSİN  Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, 1 Mayıs programını Genel İş Sendikası Mersin Şubesi’nde yaptıkları basın açıklamasıyla açıkladı. 1 Mayıs’a ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, yaptıkları hazırlıklar hakkında bilgi verdi. Göksoy, Mereş merkezli depremlerden dolayı bu yıl yapılacak olan 1 Mayıs’ta konser, eğlence gibi etkinliklerin olmayacağını dile getirdi. Göksoy, “1 Mayıs’ta 14 Mayıs seçimlerini gündemimize aldık. 1 Mayıs’ta barışı, hak ve özgürlükleri haykıran talep ve sözlerimizle alanlarda olacağız. 14 Mayıs seçimlerinde işçiler, emekçiler olarak değişimin öncülüğünü yapacağız” dedi. 1 Mayıs’ta eski Tevfik Sırrı Gür Stadı’nın olduğu alanda saat 15.00’te toplanacaklarını ve Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyüş kortejleri oluşturacaklarını kaydeden Göksoy, Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak yürüyüşe tüm halkı davet etti. ANTALYA Antalya 1 Mayıs Tertip Komitesi de, 1 Mayıs Antalya programını Attalos Heykeli önünde basın açıklaması yaparak kamuoyuyla paylaştı. 1 Mayıs’ta saat 15.00’da Aydın Kanza Parkı’nda başlayacak olan yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’a kadar devam edecek ve program meydanda yapılacak mitingin ardından son bulacak. 

 MA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here