Telgraf-1 Mayıs’ı kutlamak ve 1977 katliamında yaşamını yitirenleri anmak için üç ayrı koldan Taksim Meydanı’na çıkmak isteyenlere polis müdahale etti. Pandemiyi bahane eden polis en az 80 kişiyi gözaltına aldı.

1 Mayıs İşçi Bayramı etkinlikleri, Corona virüsü pandemisi nedeniyle alınan ‘tam kapanma’ tedbirleri gerekçe gösterilerek yasaklandı.

Günler öncesinden Taksim Meydanı polis bariyerleri ile çevrilirken, binlerce polis görevlendirildi.

Bu sabah da kimse Taksim’e çıkmasın diye Metro İstanbul’un Osmanbey, Taksim ve Şişhane durakları kapatıldı.

Ancak yasaklamalara rağmen tarihe ‘Kanlı 1 Mayıs’ olarak geçen 1977 yılı 1 Mayıs’ında katledilenleri anmak için Taksim Meydanı’na yürümek isteyenlere polis müdahale etti.

İşçi Temsilcileri Konseyi (İTK) ve Emeğin Gücü, Tarlabaşı’nda “1 Mayıs alanı Taksim’dir” pankartı açarak Taksim’e yürüyüş düzenledi. Ancak henüz meydana varamadan polisin müdahale ettiği gruptakilerin tamamı gözaltına alındı.

“Kampüsten sokağa, biz kazanacağız” pankartıyla Taksim’e doğru yürüyüşe geçen üniversiteliler de Şişli Osmanbey’de polis müdahalesiyle karşılaştı. Çok sayıda üniversite öğrencisi gözaltına alındı.

Mecidiyeköy’den Taksim’e yürüyen Gençlik Meclisleri üyeleri de aynı şekilde polis müdahalesiyle karşılaştı. Burada da çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Gözaltılara ilişkin açıklama yapan Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, şu ana kadar yaklaşık 80 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Bir Cevap Yazın