Haberler Manşet

Diyarbakır görkemli Newroz’a hazırlanıyor

DİYARBAKIR – Görkemli Diyarbakır Newrozu hazırlıklarının tüm hızıyla devam ettiğini belirten HDP İl Eşbaşkanları Zeyyat Ceylan ve Gülistan Atasoy, kutlamalardaki coşkuyla “kara kışın bahara dönüşeceğini” vurguladı.  Bu yılki Newroz kutlamalarında gözler bir kez daha Diyarbakır’da olacak. “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) şiarıyla yapılacak kutlamaların bu yılki adresi, yine Bağlar ilçesinde bulunan Newroz Parkı olacak. 21 Mart Pazartesi günü düzenlenecek kutlamalar, saat 09.00’da başlayacak ve 17.00’ye kadar devam edecek. Kentte kutlamalar için hummalı bir çalışma yürütülüyor. İlçe ve bağlı kırsal mahallelerde Newroz ateşleri yakılırken, kent merkezinde de afişlerle halk kutlamalara davet ediliyor. Aynı zamanda Newroz Tertip Komitesi sözcülüğünü yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanları Gülistan Atasoy ve Zeyyat Ceylan, hazırlıkları süren kutlamalara dair konuştu.  

‘KARA KIŞ BAHARA DÖNÜŞECEK’ 

 Eşbaşkan Gülistan Atasoy, Mart ayının eşitlik ve özgürlük talebinin yükseldiği bir ay olduğunu kaydetti. Bu ayın ilk direniş meşalesinin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlar tarafından yakıldığını söyleyen Atasoy, 8 Mart’ın 21 Mart Newroz’u için büyük bir motivasyon sağladığını ifade etti. Atasoy, “Amed Newrozu tüm dünya kamuoyunda. Türkiye’deki diğer halkların da merakla beklediği ve dört parça Kürdistan’daki halkın özlemle beklediği gün. Kürtlerin bugüne kadar özgürlük mücadelesinde ödediği bedellerin sonucu olarak 2022 Newrozu’nu final yılı olarak adlandırıyoruz. Newroz’un şiarı bu yönde” dedi.  Atasoy, Newroz deklarasyonunda yer alan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü, ulusal birlik ve anadilde eğitim taleplerine işaret ederek, “2022 Newrozu, uzun yıllardır siyasal farklılara rağmen yürütülen ulusal birlik tartışmalarını ortak politik talepte buluşabilmeyi başardı. Deklarasyon herkes tarafından sahiplenildi. Bu gelinen aşamanın çok önemli olduğunu bize gösteriyor. ‘Şimdi kazanma zamanı’ diyerek, aslında Kürt halkının eşitlik ve özgürlük mücadelesinin iddialı olduğu bir Newroz’a hazırlanıyoruz. Bu şiar etrafında birleşmek, bugüne kadar egemenlerin yok saydıkları Kürt gerçekliğini Newroz alanlarında gösterme imkanı sağlayacaktır. Bu yıl devam eden kara kışın gerçek bir bahara dönüşeceği bir Newroz’u hep birlikte alanlarda karşılayacağız” şeklinde konuştu. 

 ‘DİRENİŞİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ’ 

Kürt hakikatini ve direnişini 2022 Newrozu’nda bir kez daha ortaya koyacaklarını belirten Atasoy, şöyle devam etti: “Deklarasyonun karşılığını Kürtler, alanlarda yeniden milyonlarla bulaşarak verecek. Her geçen yıl biraz daha kitleselleşerek daha büyük kitlelere ulaşmaya devam ediyor. Newoz’un çalışmasını hem örgütsel hem teknik hem de diplomatik boyutuyla uzun süredir yürütüyoruz. Yürüttüğümüz faaliyetlerin sonucunda alanlarda karşılık bulacağından eminiz. Gelin Newroz güneşinin etrafında hep birlikte halaya duralım. Gelin bütün renklerimizle, farklılıklarımızla, bütün seslerimizle bir arada aynı türküleri söyleyelim” ifadelerini kullandı. 

 ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR 

Eşbaşkan Zeyyat Ceylan, kentteki Newroz hazırlıklarını aktardı. Newroz hazırlıklarının bir ay önce başladığını belirten Ceylan, “Hazırlık Komitemiz, 15-20 gündür kuruldu ve çalışmaya başladı. Amed Newrozu için 8 Mart’ta resmi başvurumuzu yaptık. Henüz geri dönme durumu olmadı ama avukatlarımız süreci yakından takip ediyor. Teknik işlerimizi bitirmek için şuan resmi başvurunun sonucunu bekliyoruz. Teknik için de komite kurduk. Aynı zamanda diplomasi komisyonumuz var. Newroz alanındaki tadilat çalışmamız son bir haftadır sürüyor. Şu an 100 bin bildiri hazırladık ve bu bildirileri arkadaşlarımızla birlikte ev ev gezerek değerli halkımıza dağıtıyoruz. Şehir içerisinde 30’dan fazla noktaya Newroz pankartları astık. Kentteki en işlek caddeleri de bu yönde süslüyoruz. Bu yıl 600’den fazla arkadaşımızı Newroz alanında kitlenin güvenliği için görevlendirdik. Arkadaşlarımız her gün Newroz alanına gelip, alan güvenliği ve sahne ile ilgili eksikleri tespit edip çalışmaları takip ediyorlar. Amacımız halkımız ile birlikte eksiksiz ve sorunsuz bir Newroz kutlamak” bilgilerini paylaştı. 

 ‘KÜRDİSTAN’IN HER YERİNDE GÖRÜLECEK’

 Diyarbakır’daki Newroz ateşinin bütün bölgede görülmesi için canla başla çalıştıklarını ifade eden Ceylan, “Avrupa, Ortadoğu, Başur, Rojhilat, Rojava ve Türkiye’nin birçok yerinden yazar, aydın, bürokrat ve birçok kurumu davet ettik. Amed Newroz ateşi Kürdistan’ın her yerinde görülecek. Amed Newroz’u da kitlesel ve eylemsel açıdan en büyük olan Newroz’dur. Geçmişten bugüne Newroz kutlamaları her yıl daha da büyüyerek kutlanmış ve karşılanmıştır. Biz bundan dolayı halkımıza minnettarız. Bu yılda da milyonları bulacak bir katılım olacağına inanıyoruz” diye konuştu. 

 MA / Ergin Çağlar

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir