Haberler İnsan Hakları

”117 aydır bir köy, bir halk, bir toplum, bir ülke hep birlikte adaleti arıyoruz”

Roboski Katliamı’nın 117’nci ayında açıklama yaparak, adalet talebini yineleyen Roboski İçin Adalet Girişimi, “Yaşadıklarımızın aslı, devletin, adaletin olmayışıdır” dedi. Roboski İçin Adalet Girişimi, Şırnak’ın Uludere ilçesinin Roboski köyünde savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 19’u çocuk 34 kişinin katledilmesinin 117’nci ayında da “Adalet” talebiyle basın toplantısı düzenledi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde yapılan açıklamayı Roboski İçin Adalet Girişimi üyesi Tanju Gündüzalp okudu. Roboski’ye adalet gelmeden Türkiye’ye adalet gelmeyeceğini belirten Gündüzalp, Roboski aydınlatılmadıkça, ülke siyasetinde sivilleşme, demokratikleşme söz konusu olmayacağını söyledi.

 ‘CEZASIZLIK SOKAKLARDA’

 Katliamın üzerinden neredeyse 10 yıl geçtiğini söyleyen Gündüzalp, “117 aydır bir köy, bir halk, bir toplum, bir ülke hep birlikte adaleti arıyoruz. O geceden bugüne geçen 509 haftada hukuk kayıp, adalet yok, herkes sus-pus. Katliamın ardından geçen 3 bin 563’üncü gün ve adalet kayıp, cezasızlık sokaklarda” diye konuştu.  34 insanın bombalarla öldürüldüğünün herkesçe kabul görmüş olduğunu ifade eden Gündüzalp, bu durumun yasalar ve adalet sisteminde bir türlü karşılığını bulamadığını belirtti. Gündüzalp, “Hukuk tektir, suçluyu ve suçsuzu bu hukuk sistemine göre yargılamaktır doğru olan. Suç belli ise cezası da bellidir. Oysa dün de bugün de işlenen suçlar karşısında cezalandırma gerçekleşmiyor, adalet sağlanmıyor. Bir sonraki katliamı tetikleyen cezasızlık geleneği, hukuku yok varsayma, derin korumacılık, görünmeyen ellerle Roboski için de uygulamaya konuldu” diye konuştu.

 ‘YAŞADIKLARIMIZ ADALETİN OLMAYIŞI’ 

Roboski’ye adalet gelmeden Türkiye’ye adalet gelmeyeceğinin altını çizen Gündüzalp şöyle devam etti: “Ne kadar saklama ve inkâr yoluna gidilse de bu hafıza hem barış hem de adaleti talep ediyor ve edecekte. Yaşadıklarımızın aslı; devlet, cezasızlık, adaletin olmayışıdır. Roboski aydınlatılmadıkça, yaşananlar açıkça halka anlatılmadıkça ülke siyasetinde sivilleşme, demokratikleşme söz konusu olmayacaktır. İnsan olarak ne yapabilirim? Sorusunu soran herkese her ayın 28. günü sesleneceğiz. Roboski, devletin ve iktidarın sınavıdır. Bu topraklarda barış ve adaletin mutlaka ve önce Roboski’den geçecektir. Roboski bu toprakların utancı, kanayan yarası ve adalet arayışıdır.” 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir