Haberler Manşet Sendikalar

12 yıldır süren KESK Davası’nda tüm sanıklar beraat etti

ETELGRAF HABER-

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 12 yıldır süren KESK Davası’nda tüm sanıklar hakkında beraat kararı verdi.

Anayasa Mahkemesi kararıyla yeniden görülen KESK Davası’nda nihai karar çıktı. İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi, terör örgütü amacına hizmet ettikleri iddiasıyla 2009’dan bu yana yargılanan 36 sanığı beraat ettirdi.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, karar sonrası sosyal medya hesabından “Sendikal faaliyetlerimizi kriminalize etmeye çalışan İzmir kumpas davası çökmüştür. Sendikal faaliyet yürütmek Anayasa ile güvence altına alınmıştır, suç kapsamında değerlendirilemez” açıklamasını yaptı.

“MAHKEME SUÇLARI İPTAL ETTİ”

ANKA Haber Ajansı’na konuşan KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Veysel Beyazadam ise “2009 yılından bu yana süren KESK üyelerine ve yöneticilerine yönelik açılmış davalar, Anayasa Mahkemesi tarafından hak ihlali ve hukuki gerekçeler gösterilerek tekrar 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne iade edilmişti. Mahkeme bugünkü karar duruşmasında söz konusu suçları iptal etti. Arkadaşlarımız beraat etti” diye konuştu.

25 KİŞİYE CEZA VERİLMİŞTİ

KESK’e 28 Mayıs 2009’da yapılan polis operasyonuyla 36 kişi gözaltına alınmış, 28 Kasım 2011’de ise 25 kişiye yasadışı silahlı örgüt üyesi olmak suçundan ceza verilmişti. Temyize gidilmesinin ardından Yargıtay da mahkeme kararını büyük oranda onaylamıştı. KESK üyeleri ise Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir