Ana Sayfa Haberler 120 günde yapacağız dedikleri hastaneyi 1 yılda yapamadılar

120 günde yapacağız dedikleri hastaneyi 1 yılda yapamadılar

0
120 günde yapacağız dedikleri hastaneyi 1 yılda yapamadılar

Geçen sene İzmir’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından ağır hasar aldığı için kapatılan Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi’nin yerine yenisi açılmadığı için Bucalı birçok yurttaş sağlık hizmetlerinden yararlanmakta zorlanıyor.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre, kapatılan hastanenin yerine Ocak ayında yeni bir hastanenin hizmete gireceği belirtilmiş ancak yeni hastanenin ihalesi ancak 1 Mayıs’ta yapılmıştı. İzmir’in en kalabalık ilçesinde pandemi sürecinde hizmet verecek tek bir devlet hastanesinin olmaması, bölgede yaşayan yurttaşları ve hastanede çalışan sağlık emekçilerini zor durumda bıraktı.

120 gün dediler, 1 yıl oldu

Buca’nın tek devlet hastanesi olan Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi’nin kapatılmasının ardından, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aynı bölgede tam donanımlı bir hastanenin 15 Ocak’ta açılacağını açıklamıştı. Depremin üzerinden 6,5 ay geçmesine rağmen bu hastanenin ihalesi ancak 1 Mayıs’ta yapılabildi. Hastanenin en erken 4 ay sonra hizmete açılacağı duyuruldu.

İzmir’in en kalabalık ilçesinde pandemi sürecinde hizmet verecek tek bir devlet hastanesinin olmaması, bölgede yaşayan yurttaşları ve hastanede çalışan sağlık emekçilerini zor durumda bıraktı.

Seyfi Demirsoy Hastanesi’nde çalışan, SES İzmir Şubesi Hukuk Sekreteri hemşire Hava Akcan, “Buca’daki yurttaşlar, sivil toplum kuruluşları ve sağlık emekçileriyle birlikte yetkililerin sözlerini tutmaları için çalışmalar yaptık. Hastanenin ihalesi geçen haftalarda yapıldı ve yapım sürecinin bayramdan sonra başlayacağı yönünde bilgilerimiz var. Gerek hastane yönetiminden gerekse kamuoyundan, 120 gün sonra açılışın yapılacağını öğrendik. Ancak hastane en erken eylül ayında, yani depremden yaklaşık 1 sene sonra hizmet vermeye başlayacak” dedi.

Özele gidemeyen hasta mağdur oluyor

Akcan, yurttaşların yaşadığı mağduriyeti ise şu şekilde anlattı:

“Buca’nın nüfusu yaklaşık 500 bin ve bu ilçe, İzmir’in en büyük ilçelerinden. Buna bağlı olarak da sağlık hizmeti ihtiyacının çok fazla olduğu bi yer burası. Eski hastane depremin ardından küçülerek Buca halkına, Buca Kadın Doğum Hastanesi ek binasında hizmet vermeye çalışıyor; ama elbette yetmiyor. Buradaki yurttaşlar daha çok özel hastanelere ya da çevre ilçelerdeki hastanelere gitmek durumunda kalıyor. Hiçbirine gidemeyen hastalar ise aylardır mağdur.”

Hastanede çalışan yaklaşık bin 850 sağlık emekçisinin de durumunun belirsiz olduğuna dikkat çeken Akcan, “Devamlı olarak bir geçici görevlendirme var. Bize İzmir’in depo hastanesi gibi davranıyorlar. Biz Seyfi Demirsoy çalışanları olarak yarın nerede çalışacağımızı bilmiyoruz. Pandemi ve sağlık emekçilerinin tükenmişliğinin yanında bir de bizim hastanenin durumundan dolayı çalışanların mağduriyeti daha da artmış durumda” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here