Ana Sayfa Toplumsal Cinsiyet 19. Onur Yürüyüşü: Mis Sokakta polis saldırı

19. Onur Yürüyüşü: Mis Sokakta polis saldırı

0
19. Onur Yürüyüşü: Mis Sokakta polis saldırı

19. Onur Yürüyüşü: Mis Sokakta polis saldırı Onur Ayı etkinlikleri kapsamında düzenlenen 19. Onur Yürüyüşü için İstanbul Valiliği’nin Maltepe Miting alanına izin vermemesinin ardından Taksim’de yapılmak istendi. 

İstanbul Onur Yürüyüşü’nün Taksim’de yapılacağının duyurulmasının ardından polis Taksim ve etrafında konuşlandırıldı.  

Beyoğlu Kaymakamlığı, Taksim’de yapılacak Onur Yürüyüşü’nü “devletin bölünmez bütünlüğü, genel ahlak ve COVID-19 tedbirleri” gerekçesiyle yasakladı. Taksim’de toplanan kitleye polis saldırdı. Plastik mermi kullanan polis, 6 kişi gözaltına aldı.

İstanbul Onur Yürüyüşü hakkında

İstanbul Onur Yürüyüşü’nün tarihi eskiye dayanıyor. İlk olarak 1993 yılında İstiklal Caddesi’nde yapılmak istenen yürüyüş engellenmiş, çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Sene 2003 olduğunda ise ilk Onur Yürüyüşü yine İstiklal Caddesi’nde yapıldı.

TIKLAYIN – 93’ün Yasaklı Onur Yürüyüşü

2003’ten sonra her sene çok daha yoğun bir kalabalık ve coşkuyla yapılan yürüyüş 2013 ve 2014’te on binlerce kişinin bir araya geldiği devasa bir etkinliğe dönüştü.

2015 yılından itibaren ise İstanbul Valiliği ayrımcı ve hukuka aykırı gerekçelerle İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü yasakladı.

Her sene valiliğin bu ayrımcı yasağına karşı LGBTİ+’lar sokaklarda olmaya devam etti.

Bu sene ise önce Adalar’da piknik tehdit edildi; ardından Maçka’da pikniğe polis saldırdı. Şişli sınırları içerisinde 30 günlük yasak kararı geldi.

NOT: Acil durumlarda, yardıma ihtiyaç olduğunda Kriz Masası numarasını arayabilirsin, yalnız değilsin: Kriz Masası: 0543 104 30 78

TIKLAYIN – 5 Soru 5 Yanıt: Onur Yürüyüşü nasıl başladı?

TIKLAYIN – 29. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası: Güllümlü* geçsin

TIKLAYIN- 29. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası: Sokaktayız, direniyoruz

Bia

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here