Muhalefet

20 STK’dan iktidarın muhalefete yönelik saldırılarına karşı ortak açıklama

etelgraf haber-

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan Çubuk’taki linç girişiminin de yer aldığı görüntüleri izletmesine yönelik tepkiler devam ediyor. 20 sivil toplum kuruluşu ve girişimi, ortak açıklama yaparak, “Muhalefete yönelik tehditlere sessiz kalmayacağız. Hangi siyasi görüşten olursa olsun bütün yurtsever milletvekillerini, siyasetçileri, sivil toplumu ve halkımızı sessiz kalmamaya, siyasi ve toplumsal dayanışmayı genişletmeye çağırıyoruz” dedi.

Sivil toplum kuruluşları ve girişimlerinin yaptığı ortak açıklamada, “İktidarın muhalif siyasetçileri, aydınları, medya mensuplarını hedef alan sözlü ve fiili saldırıları, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın, grup toplantısında milletvekillerine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun maruz bırakıldığı linç girişimi görüntülerini bizzat izletmesiyle yeni bir boyut kazandı” denildi. 20 STK’nın ortak açıklaması şöyle:

“Gösterilen videoda Kılıçdaroğlu’nun ‘millete yeniden hesap vereceği’ ifadesi yer aldı. Bu tutum, iktidarın muhalefete yönelik saldırıları açıkça teşvik ettiğini bir kez daha gözler önüne serdi. CHP’nin; ülke ve bölge barışını gözeten, savaşçı, maceracı dış siyasete dur diyen ‘hayır’ oyunun hemen ardından gelen bu video gösterimi, bir süre önce İYİ Parti lideri Meral Akşener’in maruz kaldığı saldırıdan sonra yine bizzat Erdoğan’ın sarf ettiği ‘Daha bunlar iyi günleriniz’ tehdidinin ciddiyetini de ortaya koydu.

Ne yazık ki siyasi ve toplumsal barışımızı her anlamda tehlikeye atan bu tehditlerin, iktidarın icraatlarına itiraz eden tüm kişi ve kurumlara geçmişte olduğu gibi gelecekte de yönelebileceği anlaşılıyor. Bu nedenle hangi siyasi görüşten olursa olsun bütün yurtsever milletvekillerini, siyasetçileri, sivil toplumu ve halkımızı sessiz kalmamaya, siyasi ve toplumsal dayanışmayı genişletmeye çağırıyoruz.”

Bildiriye imza atan sivil toplum kuruluşu ve girişimler şöyle:

“78’liler Girişimi, Adam-Der, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Anıtpark Forum, Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi, Anti Kapitalist Müslümanlar, Demokrasi İçin Birlik (DİB), Diyalog Grubu, Doğu-Güneydoğu Dernekleri (DGD) Platformu, Düşünce Suçuna Karşı Girişim, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Hak ve Adalet Platformu, Karşı Sanat Çalışmaları, Mağdurlar için Adalet Platformu, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Merkezi, Silivri Demokrasi Platformu, Sivil Siyaset Platformu, Türkiye-Almanya Kültür Forumu, Yeryüzü Güncesi, Yurttaş Girişimi.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir