Ana Sayfa Toplumsal Cinsiyet 2020’de 171 “şüpheli” kadın ölümü gerçekleşti

2020’de 171 “şüpheli” kadın ölümü gerçekleşti

0
2020’de 171 “şüpheli” kadın ölümü gerçekleşti

Şüpheli” kadın ölümlerindeki artış özellikle son bir yılda dikkat çekici boyutlara geldi. İçişleri Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan da “şüpheli” kadın ölümleriyle ilgili ne etkin bir soruşturma ne de açıklama yapılmadı. Öte yandan ise Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre bu yılın ilk 4 ayında en az 59 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. 2020’de ise bu sayı 171.

BirGün’den Dilan Esen’e konuşan Avukat Tuba Torun, “Etkin soruşturmada örneğin intihar süsü verilmiş bir cinayette bir iki delille intihar denerek kapatılamaz. Ayrıntılı incelenerek en ufak bir şüpheye yer bırakmadan neticeye ulaştırılmalı” diye konuştu.

“İntiharlarda da cinayet söz konusu”

Bakanlıklardan bir açıklama gelmediği gibi de şüpheli ölümlere dikkat çeken kadınlar ve kadın örgütleri de yalancı muamelesi gördü. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir gecede feshettiği İstanbul Sözleşmesi’ne göre şüpheli kadın ölümleri, tüm delil, tanık beyanları ve ayrıntılarıyla etkin şekilde incelenmeli.

Sözleşmeye göre şüpheli ölümlerin kadın cinayeti olup olmadığı konusunda hiçbir yanıyla soru işareti bırakılmaması gerekiyor.

Avukat Tuba Torun da bu vakaları hatırlatarak örnek de verdi: Şule Çet ve Pınar Gültekin. Ayrıca Musa Orhan’ın cinsel saldırıda bulunduğu İpek Er’in baskı ve tehditler sonucu intihara sürüklendiğini de hatırlatan Torun, “Bu dosyaların üzerine eğilirseniz çok net görürsünüz. Kadın intihara sürüklendiğinde de cinayet söz konusu. Etkin soruşturmada örneğin intihar süsü verilmiş bir cinayette bir iki delille intihar denerek kapatılamaz. Ayrıntılı incelenerek en ufak bir şüpheye yer bırakmadan neticeye ulaştırılmalı” dedi.

Avukatlığını yaptığı bir dosyadan bahseden Torun, şöyle konuştu: “Dosyada 29 yerinden bıçaklanan bir kadın balkondan atılmıştı ve bir not yazıp intihar süsü vermişlerdi. Adli Tıp da ‘Bir kadın 29 yerinden kendini bıçaklayıp kendini balkondan atabilir’ diye rapor vermişti. Adli birimler de çok dikkatli çalışma yapmalı. Bu denli ortada olan bir olay intihar süsü verilerek kapatılmasına neden olunabiliyor. İstanbul Sözleşmesi etkin soruşturma öngörüyor. Şiddete öyle çok tolerans gösterildi, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 uygulanmadı ki şiddet failleri ile katiller artık ‘Ben bu işten sıyrılabilirim’ diye düşündü.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here