Haberler Manşet

21 Mart 2017 Diyarbakır Newroz’unda polislerce katledilen Kemal Kurkut’u, ölümünün 5 yılında andı

ANKARA – Kemal Kurkut’u katledişinin 5’inci yılında anan HDP, “Devlet tüm erkleriyle sanık polisleri koruma altına almıştır” dedi. Halkların Demokratik Partisi (HDP), 21 Mart 2017 Diyarbakır Newroz’unda polislerce katledilen Kemal Kurkut’u, ölümünün 5 yılında andı. HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede’nin imzasıyla yapılan yazılı açıklamada,  Kurkut’u katledenleri ve onları aklayanlar kınandı. Kurkut’un medya ve topluma “canlı bomba” olarak lanse edildiği hatırlatılan açıklamada Kurkut’un öldürülmesinin açıkça cinayet olduğu kaydedildi. 

GÖK’ÜN ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFLAR 

Valiliğin Kurkut’u “canlı bomba” olarak lanse edilmesinin önüne gazeteci Abdurrahman Gök’ün çektiği fotoğrafların geçtiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “O dönem Diyarbakır Valiliği, ‘canlı bomba eylemi’ gerçekleştirmeye çalışan bir şahsın etkisiz hale getirildiği ve olayın soruşturulduğu şeklinde açıklama yaptı. Ancak olayın ardından paylaşılan fotoğraf her şeyi tüm açıklığı ile ortaya koydu. Kemal bedeninin üst kısmı çıplak şekilde kutlama alanına girmeye çalışırken polisler tarafından yakın mesafeden nişan alınmak suretiyle sırtından vurularak katledilmişti. Henüz 23 yaşında, güzel sanatlar fakültesi öğrencisi Kemal’in bedeni kanlar içinde bırakıldı ve ambulans alana dakikalarca gelmedi.“ 

‘DEVLET KATİLLERİ KORUMA ALTINA ALDI’

 Kurkut’u öldüren polislerin devletin kurumlarıyla koruma altına alındığı belirtilen açıklamada, Adli Tıp Kurumu’nun, valiliğin cinayetin örtbas edilmesi için çabaladığı ifade edildi. Açıklamada, “O günden bu yana devlet tüm erkleriyle sanık polisleri koruma altına almıştır. Kolluk kurumlarından mahkemelere, Adli Tıp Kurumu’ndan valiliğe kadar tüm devlet kurumları bahse konu cinayetin ört bas edilmesi için canhıraş çalışmaya devam etmiştir. Ve sonunda sanık polisler hakkında beraat üzerine beraat kararları verilmiştir. Yerel mahkeme tarafından sanık polisler hakkında verilen beraat kararının, ATK tarafından hazırlanan raporun, İstinaf Mahkemesi’nin eksik gerekçelerle verilmiş beraat kararının bozulup fiilin bağlayıcı emir kuralı içerisinde işlendiği dolayısıyla ceza verilmesine yer olmadığı şeklindeki kararının, valiliğin olayın hemen ardından yaptığı açıklamanın ve Kemal’in polisler tarafından katledilişini fotoğraflayan gazeteci Abdurrahman Gök’ün bugün 20 yılla yargılanıyor olmasının ne anlama geldiği çok açıktır” denildi. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir