Ana Sayfa Dergi  [ 3 .BÖLÜM ] HO CHİ MİNH ŞEHRİ ve MEKONG DELTASI- Attila Turnaoğlu 

 [ 3 .BÖLÜM ] HO CHİ MİNH ŞEHRİ ve MEKONG DELTASI- Attila Turnaoğlu 

0
 [ 3 .BÖLÜM ] HO CHİ MİNH ŞEHRİ ve MEKONG DELTASI- Attila Turnaoğlu 
 1. HO CHİ MİNH ŞEHRİ

Eskiden şehrin adı Saygon iken Ho Chi Minh adını Ona olan sevgi nedeni ile almıştır. Ancak Saygon manası “Şehir Merkezi” olması nedeni ile insanlar artık Saygon adını kullanıyorlar. Hanoi resmî başkent ve 1000 yıllık şehir Ho Chi Minh ise Ticari başkent ve 300 yıllık bir yapıya sahiptir.

Şehir nehirlerin kolları tarafından çevrilmiş ve Mekonyar deltasına kadar uzanmıştır. Şehir genellikle eski binalardan oluşuyor ancak bakım konusunda çok geriler. Genellikle orta gelirli insanların mahalleleri şehri kapsamış, buna karşılık lüks markaların ve gösterişli lokanta ve cafelerin bulunduğu yareni binalardan oluşan mahalleler de şehirde yer almış bulunuyor.

Bu şehrin insanları Amerikan kültürü etkisindedir. Ne kazanırlarsa harcarlar.

Notre Dame Katedrali, şehrin Merkez Postanesi ve Saygon Opera Binası, Çin mahallesi, toptan ticaret merkezi olan Bình Tây Pazarı ve deniz tanrıçasına saygı duruşunda bulunan Thiên Hậu Pagodası meraklıları için ziyaret noktaları olabilir. 

Ho Chi Minh Şehri’nde Vietnam Savaşı ve Vietnam’daki Birinci Hindiçin Savaşı ile ilgili olayları barındıran Savaş Kalıntıları Müzesi’ni ziyaret etmekteyiz. Vietnam hükümeti tarafından kurulan bu müze, 1975’te açılmış olup halka tanıtmak için 1.500’den fazla belge, eser ve filmin uygulandığı 20.000’den fazla belge, sergi ve film bulunmaktadır.

Ziyaretçiler bu müzede helikopterler, tanklar, pek çok odada ABD ve Vietnam ordusunun çeşitli askeri teçhizatını görülebiliyor. Burası, ABD ve müttefiklerinin Vietnam’a yol açtığı savaşın suç ve sonuçlarının delili gibidir.

Ben Thanh Pazarı, 17. yüzyılda kurulan şehrin bir sembolü ve en büyük pazarlarından biridir. El sanatları, çeşitli çantalar ve tekstil ürünleri, ayakkabılar ve yerel mutfağa kadar pek çok ürün burada bulunabiliyor.

Ho Chi Minh Şehri Postanesi bir Tren Garı şeklinde 1800’lerin sonunda Fransız mimar tarafından inşa edilmiştir. İç bölümleri ahşap dekorasyonu ile çok ilgi çekicidir. Postane her türlü geleneksel posta hizmetine sahiptir.

Postane önündeki geniş mekân gençlerin özellikle kızların fotoğraf çektirmek için seçtiği bir yer olmuştur. Elbette yabancıların da ilgisini bu yönü ile de çekmektedir.

 • CU CHİ TÜNELLERİ

“Cu Chi” Tünelleri, Vietnam’daki büyük savaşın gerçek bir tanığı olarak tariflenmektedir. Yaklaşık 20 yıldır ABD ile rekabet eden Vietnam halkının ve askerlerinin güçlü iradesini anlatıyor. 1948’de Fransızlara karşı savaş sırasında Vietkong askerleri, bölgenin yakınındaki Fransız askerlerinden kaçmalarına ve köylülerle iletişim kurabilmelerine yardımcı olmak için tüneller inşa ediyorlar. Vietnam Savaşı’nda bu tünellerin boyu 250 km’ye uzatıldı ve Vietkong’un Amerikan savaşını kazanması için önemli bir üs olmuştur.

Meraklı ve bu şehrin trafik karmaşasına girmek isterseniz bir motosiklet kiralayıp gezi yapılabilir. Şehrin dört bir yanında kaldırımlarda kurulmuş alçak metal masalarda ve taburelerde türlü yerel tatları denenebilir. Ancak şehrin caddeleri sokakları çok pis ve çöp toplama hizmeti ok düşük.

 • MEKONG DELTASI

Hindiçin’in hayat damarı Mekong Nehri, Tibet Platosunda, 5 bin 224 metre yükseklikteki batı Himalayalar’dan doğan Mekong Nehri, denize dökülene kadar birçok kola ayrılıp, uzunca bir yol kat etmektedir. Çin’in Yunnan Bölgesi’nden, Myanmar, Tayland, Laos, Kamboçya ve Vietnam’ı geçerek Güney Çin Denizi’ne dökümektedir. “Nehirlerin Anası” olarak da anılan 4 bin 900 kilometre uzunluğundaki Mekong, dünyanın uzun nehirlerinden birisidir.  Mekong hiç durmadan akıp gitmekte olup geçtiği topraklara yaşam, güç vermektedir.

Her geçtiği yerde iz bırakır, 6 ülkede 60 milyon kişiye hayat verir. En popüler yeri deltası olmakla birlikte Laos’un, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki küçük kenti Luang Prabang da bir o kadar ilgiyi hak etmektedir. Mekong Nehri, Myanmar, Tayland ve Laos arasındaki sınırları çizmekte olup bu bölgeye “Altın Üçgen” adı verilmiştir.

Asya’nın en büyük deltası olan Mekong deltası Vietnam’ın güney batısındaki 39.000 km²’lik bölgeyi ifade etmektedir.  Bölgenin yüzölçümü mevsimden mevsime değişiyor zira yağışlı mevsimlerde su ile kaplanıyor. Vietnamlılar bu bölgeye nehrin delta bölgesinde 9 kola ayrılarak denize ulaşması nedeniyle Dokuz Ejder Deltası veya deltanın çevresi pirinç tarlaları ile çevrili olduğundan Pirinç Çanağı adını verilmiştir. 

Tien giang eyaleti başkenti My Tho, tahıl, pirinç ve meyve üretiminde en önemli yer olup Mekong Nehri üzerinde yer alıyor ve çeşitli adalarda yaşayan turizm ve tarım ile geçinen eğlenceli bir halkı vardır.

 • BUDA TAPINAK ZİYARETİ

My Toe şehrinde en önemli Buda Tapınağı yer alıyor.  Vinh Trang Pagoda olarak anılan bu tapınak Güney Vietnam ve Mekonyar Nehri Deltasının ruhunu en güzel yansıtmaktadır. Binanın yapısı, Vietnam, Çin ve Angkor yapısal stillerinin mükemmel bir kombinasyonu olduğu için Angkor mimarisine benzerlik gösteriyor ve eşsiz güzelliği saflık ve ciddiyetle bir araya getiriyor. 19.yüzyılda inşa edilmiş ve çeşitli kereler tamirat ve yenileme görmüştür. “Hayvanlara binen sekiz meleği” tasvir eden bir resim koleksiyonu bulunmaktadır. Gizemli yapısı ve atmosferi ile bu Pagoda çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Buda’nın el hareketleri olarak adlandırılan Mudralar öğretmeyi, meditasyonu, aydınlanmayı ve bilgeliği göstermektedir. Benzer şekilde, Buda’nın duruşlarının her birinin belirli bir anlamı vardır. Buda genellikle üç pozisyonda temsil edilir: oturma, ayakta durma ve uzanma şekli olup bunlardan en yaygını oturan Buda’dır.

 • Yatan Buda, ölümden sonra Nirvana’ya ulaşmadan önce, dünyevi yaşamın son aşamasındadır.
 • Oturan Buda genellikle öğretiyor veya meditasyon yapıyor, ancak “mudralardan” veya el pozisyonlarından daha fazlası öğrenilebilir.
 • Ayakta duran Buda, Nirvana’ya ulaştıktan sonra öğretmek için ayağa kalkar.
 • Yürüyen Buda ya aydınlanma yolculuğuna başlıyor ya da bir vaaz vermekten dönüyor.

Mudranın sözlük anlamı mühür, işaret ve jest olarak karşımıza çıkar. Yaygın olarak ise mudra; zihni iyileştirmeye teşvik eden, algıyı değiştiren, enerji merkezlerini dengeleyen, içsel olarak bilinçli bir farkındalığa ulaştırmayı hedefleyen, el ve parmaklarla yapılan sembolik hareketler olarak tanımlanır. Mudralar; içimizdeki ilahi gücü uyandırarak daha dengeli, daha dingin, fiziksel ve ruhsal olarak tam bir iyilik hali içinde olmamıza katkı sağlar.

VİETNAM – KAMBOÇYA İZLENİMLERİ

 1. BÖLÜM / VİETNAM – HİNDİÇİN
 2. BÖLÜM / VİETNAM SAVAŞI – HO CHİ MİNH
 3. BÖLÜM / HO CHİ MİNH ŞEHRİ ve MEKONG DELTASI
 4. BÖLÜM / HANOI – HO CHİ MİNH MOZOLESİ – İNCİ – BAKHAN KÖYÜ
 5. BÖLÜM / HALONG KÖRFEZİ
 6. BÖLÜM / SOSYAL KONULAR
 7. BÖLÜM / KAMBOÇYA
 8. BÖLÜM / SİYASAL ANALİZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here