Haberler

36 merkezde ”Şimdi kazanma zamanı” sloganları eşliğinde Newroz ateşi yakılıyor

HABER MERKEZİ – Van, İstanbul, Batman ve Hakkari ile Antep, Urfa, İzmir, Adana, Silopi, Doğubayazıt ve Silvan başta olmak üzere 36 merkezde Newroz ateşi yakılıyor. Bu yıl “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) şiarıyla gerçekleştirilen Newroz kutlamaları, dört bir yanda coşkuyla kutlanıyor. Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) öncülüğünde gerçekleştirilen Newroz kutlamalarına, Kürdistani İttifak Çalışması içerisinde yer alan partiler ile sol sosyalist parti ve demokratik kitle örgütleri de katılıyor. 15 Mart’ta Federe Kürdistan Bölgesi’nin sınır hattında bulunan Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde startı verilen Newroz kutlamaları, bugün Van, İstanbul, Batman ve Hakkari ile Antep, Urfa, İzmir, Adana, Silopi, Doğubayazıt ve Silvan başta olmak üzere 36 merkezde gerçekleştirilecek.

URFA

Bu yıl “Dem dema serkeftinê ye (Şimdi kazanma zamanı)” şiarıyla Newroz ateşinin yakılacağı merkezlerden biri olan Urfa’da sabah saatlerinden itibaren yurttaşlar Newroz’un kutlanacağı alanın yolunu tuttu. 11 Nisan Stadyum Stadı’nın bulunduğu alana kadınlar renkli kıyafetleriyle aktı. Program başlamadan önce alana gelen yurttaşlar, çalınan parçalar eşliğinde halaylar çekti.  Alanı dolduran binler sık sık “Bijî Serok Apo” sloganı attı. Gençlerin çoğunlukta olduğu alanda tek bir sesle “Çerxa şorê” marşı okundu. Alana girenler ellerinde HDP flamalarının yanı sıra Urfa Adliyesi önünde 377 gündür Adalet Nöbeti’ni sürdüren Emine Şenyaşar’ın fotoğrafının olduğu lolipopları taşıdı. Kutlamada, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin ve Kürdistan Komünist Partisi Genel Başkanı Sinan Çiftyürek’in konuşmacı olarak katılacak. Konuşmacıların yanı sıra sivil toplum örgütleri, sendika temsilcileri de alandaki yerlerini aldı.  Mitingde sanatçılar Kadir Çat, Erdoğan Emir, Koma Hewra sahne alacak.  ANTEP Antep’te “Dem dema serkeftineye yê (Şimdi kazanma zamanı)” şiarıyla kutlanacak Newroz programı büyük bir coşkuyla başladı. Newroz Meydanı HDP bayraklarıyla süslendi. Newroz meydanına 7’den 70’e kadın ve çocuklar ulusal kıyafetleriyle gelmeye başladı. Newroz alanına “68 ruhuyla gençlik her yerde” yazılı pankart asıldı. İzmir İl binasında katledilen Deniz Poyraz ve Diyarbakır Newrozu’nda polisler tarafından katledilen Kemal Kurkut’un fotoğraflarının basılı olduğu pankartlar, alana alınmadı. 3 farklı noktadan içeriye giren binler, çalınan müzikler eşliğinde halay çekiyor.  Programda HDP Antep Milletvekilli Mahmut Toğrul ve Kadın Meclisi Üyesi Gülcihan Şimşek’in konuşma yapması bekleniyor. Sanatçılar Mikail Arslan ve Şerzat’ta müzikleri ile kutlamaya ortak olacaklar.

VAN NEWROZU’NA AKIN VAR

Van Kalesi ve Van Gölü’nün buluştuğu Newroz Parkı’nda yapılan kutlamalar başlıyor Görkemli Newroz’lara tanıklık eden Van Kalesi, yoğun kar yağışına rağmen bir kez daha on binleri kucaklıyor. Binlerce kişi kentin birçok noktasından şimdiden dolmaya başlayan Newroz alanına gidiyor. Dün gece başlayan ve hala yoğun şekilde devam eden kar yağışına rağmen Newroz alanına adeta insan akını yaşanıyor. Yurttaşların bir bölümü kendi özel araçlarıyla, bazıları şehir içi taşıma araçlarıyla birçok yurttaş da kent merkezinden Newroz alanına kadar kar altında yürüyerek ulaştı. Kadınların kiras-fistan, erkeklerin de şal û şapikle akın ettiği Newroz alanı şimdiden dolmaya başladı. Yurttaşlar müzik eşliğinde halaya duruyor. “Şimdi kazanma zamanı”, “Dem dema azadiya jinan e”  ve “Dem dema serkeftinê ye” pankartlarının asıldığı alanda kadın ve gençlerin yoğunluğu ise dikkat çekiyor.

 YOĞUN PROGRAM

 Kısa bir süre içerisinde başlayacak olan Newroz’da, HDP’nin bir önceki dönem Milletvekili Sezai Temelli, HDP Eş Genel Başkan Yardımcıları Feleknaz Uca ve Tayip Temel ile İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkanı Mehmet Kamaç da birer konuşma yapacak.  Yine Koma Lawje, Eleonore, Koma Pel ve Ayfer Düzdaş da sahnede şarkılarını seslendirecek.

 BATMAN’DA NEWROZ COŞKUSU 

Batman’da günlerdir hazırlıkları süren Newroz kutlamaları başladı. Pazaryeri Mahallesi’nde bulunan Newroz alanındaki kutlamalar için erken saatlerde binlerce kişi alana akmaya başladı. Çevre ilçe ve köylerden de çok sayıda kişi kutlamalar için kente geldi. Rengarenk kıyafetleriyle kutlamalara katılan yurttaşlar, sahnede çalılan parçalar eşliğinde halaya durdu. Yurttaşlar, sarı, kırmızı ve yeşil flamaların yanı sıra, üzerinden “Newroz” yazan dev flamalar taşıdı. Sık sık “Bijî serok Apo” ve “Bê serok jiyan nabe” sloganlarının yükseldiği alanda coşku her geçen dakika artıyor. Alana gelişler de devam ediyor.  HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekilli Garo Paylan ile Kürdistan Demokrat Partisi-Bakur (PDK-Bakur) Genel Başkanı Sertaç Bucak’ın kutlamalarda birer konuşma yapması bekleniyor. Sanatçılar Servet Kocakaya, Şilan Dora ve Karmete de kutlamalarda sahne alacak. 

SÜMBÜL DAĞI’NIN ETEKLERİNDE NEWROZ 

Sümbül Dağı eteklerinde Newroz kutlanıyor. Hakkari Newrozu’na gençlerin yoğun katılımı dikkat çekiyor. Kent merkezinden 5 kilometre uzaklıkta bulunan otogarda kutlanan Newroz’a, havanın eksi derecelerde olmasına rağmen yurttaşlar gelmeye devam ediyor. Kadın ve erkeklerin yöresel kıyafetleriyle yediden yetmişe herkesin katıldığı kutlamada, gençlerin yoğun katılımı dikkat çekiyor.   Coşkunun had safhaya ulaştığı alanda, sık sık “Biji Serok Apo”, “Biji berxwedana zindanan” ve “Şehit namirin” sloganları atılıyor.  

ADANA

 Adana’da Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’nda yapılacak Newroz mitingi için halk alana akmaya başladı. Alana renkli flamalar “Biji tekoşina ciwanen şoreşger”, “Ji Kawa’ye keskinkar  heta Kawaye hemden, biji Newroz”, “Tecrit kıracağız faşizmi yeneceğiz”, “Newroz piroz be” ve “Kemal Kurt ölümsüzdür” pankartları asıldı.  2 ayrı giriş noktasında üstleri arandıktan sonra alana giren yurttaşlardan yöresel kıyafet giyenler polis engeliyle karşılaştı. Halkın kararlı duruşu ve sloganları üzerine polis geri adım attı. Yurttaşlar, “Biji Serok Apo”, “Be Serok jiyan nabe” ve “Biji berxwedana zindana” sloganlarıyla alana girerek çalınan müzikler eşliğinde halay çekti. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir