Haberler

4 aydır maaş alamayan işçiler eylem yaptıkları için şantiyeden atıldı

İstanbul Küçükçekmece’de, Babacan Holding’e ait Port Royal inşaatında 4 aydır ücretlerini alamayan işçiler, alacakları için eylem yapınca polis zoruyla şantiye dışına çıkarıldı. İşçiler “Gurbetçiyiz, gidecek yerimiz yok. Günlerdir dışarıda hakkımızı arıyoruz, mağduruz” dedi.

BirGün’den Deniz Güngör’ün haberine göre, Sefaköy’de yapımı devam eden Babacan Holding’e ait Port Royal inşaatında çalışan işçiler geçen hafta cuma günü 4 aydır ödemelerinin yapılmadığı gerekçesiyle iş bırakma eylemi yaptı. Aynı gün polis zoruyla şantiyeden çıkarılan işçiler, 2017 yılından beri inşaatta çalıştıklarını belirtti. Gidecek yerleri olmadığını ve yağmurlu havada çok zor durumda kaldıklarını aktaran işçiler şöyle konuştu: “İş bırakma eylemi yaptığımız için bizi kapı dışarı ettiler. Çoğumuz gurbetçi. Kamp alanında yaşıyorduk ve bizi dışarı çıkarttıkları için kalacak bir yerimiz yok. Yataklarımız gibi bazı özel eşyalarımız da içeride kaldı. Onları dahi almamıza izin vermiyorlar.”

1.5 milyonluk alacak var

İş bırakma eylemiyle birlikte önce kaldıkları kamp yerinin suyunun ve elektriğinin kesildiğini ardından da dışarı atıldığını aktaran bire işçi şunları söyledi:

“Biz iş feshimiz sonlandırıldı mı bilmiyoruz. Bize önde ‘Yaşadığınız sorunu çözeceğiz. Sizi mağdur etmeyeceğiz’ dediler ancak peşine kamp alanının suyu ve elektriği kesildi. Yemeğimizi iptal ettiler. Burada neredeyse 30 işçi çalıştırdılar. Geciken ödemelerimiz ve malzemelerimiz nedeniyle içeride 6 milyona yakın paramız var.” Bazı işçilerin memleketlerine dönecek paralarının bile olmadığının altını çizen işçi “Bizler gurbetçiyiz. Şu an memleketine dönecek parası bile olmayan arkadaşlarımız var. Ne yapacağız bilmiyoruz. Yağmur yağdığı zaman bile buradayız ama mağduruz. Biz sadece haklarımızı istiyoruz.”

Bir başka işçi ise “Biz hiçbir zaman bir taşkınlık yapmadık. İnşaat alanına çevik kuvvet dahi geldi. Ne olduğunu anlamadık bile. Gelen polislere hakkımızı istediğimiz için burada olduğumuzu söylemeye çalıştık ancak bize dönüp ‘Terör ağzı ile konuşmayın burada’ dediler. Biz işçiyiz, sadece hakkımızı istiyoruz. Şu an konuşmaya çekiniyoruz. Bizim konuşma hakkımızı da elimizden aldılar” diye konuştu.

Dev-Yapı İş Başkanı Özgür Karabulut ise “Taşeron firmaların alacağıyla birlikte 6 milyon lira içeride kalmış durumda. İşçilerin alacağı 1.5 milyon lira. Biz sendika olarak sonuna kadar işçilerin arkasında duracağız” ifadelerini kullandı.

Dev Yapı- İş’ten açıklama

Konuya ilişkin DİSK-Dev-Yapı İş’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da, “Babacan Port Royal Şantiyesi’nde aylardır maaşlarını alamayan işçiler özel eşyalarını bile almadan zorla şantiye alanı dışına çıkartıldı. İşçi arkadaşlarımıza sahip çıkacağımızı haklarını alana kadar yanlarında olacağımızı ilan ediyoruz. Çetevari yöntemlerle işçilerin haklarının gasp edilmesine izin vermeyeceğiz” denildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir