Ekoloji

58 barodan Van-Gürpınar açıklaması: “Yaşam alanlarına sahip çıkmak suç değildir”

Van’ın Gürpınar ilçesine yapılmak istenen mermer ocağına direnen yurttaşlara yönelik polis ve korucu işkencesine ilişkin 58 baro başkanı ortak bir açıklama yayımladı. Açıklamada, protesto hakkını kullanan vatandaşlara adeta bir savaş alanını andıracak şekilde müdahalede bulunulmasına tepki gösterilerek, “Yaşam alanlarına sahip çıkmak suç değildir” denildi.

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı kırsal Yurtbaşı Mahallesi sakinleri, mahallelerinde yapılmak istenen mermer ocağına karşı çıktıkları için asker ve korucu şiddetine maruz kalmıştı. Üzerlerine kurşun sıkılıp, gaz bombası atılan ve tehdit edilen yurttaşlardan bazıları darp edilerek gözaltına alınırken; mermer ocağı için ahırları dozerle yıkılan yurttaşların hayvanları ise dışarıda kaldı.

Rant odaklı müdahaleler

58 baro tarafından imzalanan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “27 Mayıs 2021 tarihinde basına yansıyan görüntü ve haberlerden; Van İli Gürpınar İlçesi Yurtbaşı Mahallesi’nde kurulmak istenen mermer ocağına karşı Anayasa ve AİHS’den  kaynağını alan protesto haklarını kullanan yurttaşların dağıtılmasına yönelik zor kullanıldığı, yurttaşların darp edildiği, havaya yoğun derecede  ateş edildiği ve gaz bombalarının kullanıldığı gözlenmiştir. 

Yaşam alanlarımız ve doğamızın giderek artan biçimde yoğun tahribata maruz bırakılması, bizleri büyük bir endişeye sevk etmektedir. Doğaya ve yaşam alanlarına yönelik bilim dışı bir şekilde gerçekleştirilen rant odaklı müdahaleler, geleceğimizi ipotek altına alarak, insan sağlığını ve tüm canlıların yaşamını büyük bir tehlikeyle karşı karşıya bırakmaktadır. “

“Evrensel hukuk kurallarına aykırı”

“Türkiye’de çevre hakkı konusunda yaşanan süreç, Anayasa’nın 56. maddesiyle koruma altına alınan ‘Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir’ hükmünün fiilen ortadan kaldırıldığı bir sürece evrildiğinden, geleceğimiz açısından tehlikeli bir dönemece işaret etmektedir.

Van İli Gürpınar İlçesi Yurtbaşı Mahallesi’nde kurulmak istenilen mermer ocağına karşı yöre halkının Anayasa ve AİHS’den  kaynağını alan protesto haklarını kullanmaları ise anlaşılmaz biçimde savaş alanlarını andıran bir müdahaleyle karşılık bulmuş, havaya yoğun bir şekilde ateş edilmek ve gaz bombaları atılmak suretiyle ortaya çıkan tablo, yoğun hak ihlalleri yaşanmasına neden olmuştur. Üzerlerinde “son kullanım tarihinden sonra kullanılması tehlikedir” ibaresi olmasına rağmen kullanılan gaz bombalarının son kullanma tarihlerinin geçmiş olması da evrensel hukuk kurallarına aykırı olarak yapılan müdahalenin amacının da tartışılmasına sebep olmaktadır.”

“Halkın maddi zararı karşılansın, özür dilensin

“Biz aşağıda imzası bulunan Barolar; Van İli Gürpınar İlçesi Yurtbaşı Mahallesi’nde yapılmak istenen mermer ocağı projesine ve benzer biçimde yurdun dört bir yanındaki insan sağlığına, doğaya ve tüm canlılara yönelik tehlike barındıran projelere son verilmesini, doğamıza ve yaşam alanlarımıza yönelen rant odaklı politikalardan vazgeçilmesini, yurttaşların en temel haklarından biri olan protesto hakkının güvence altına alınmasını ve yöre halkının zararları giderilerek kendilerinden özür dilenmesini talep ediyoruz.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir