Ekoloji Manşet Uncategorized

Akkuyu NGS inşaatında bir felaket daha: Akıma kapılan operatör yaşamını yitirdi.

Telgraf Haber-Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatında sondaj makinesi operatörü, elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi. Hem çalışanlarına karşı muamelesi hem de inşaat güvenliği konularında birçok vukuatı olan Akkuyu NGS, felaket zincirine yeni bir halka eklemiş oldu.

Mersin‘in Gülnar ilçesinde yapımına devam edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatında sondaj makinesi operatörü, elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi.

Akkuyu NGS tarafından yapılan açıklamada iş cinayetinin 6 Nisan 2021 tarihinde, saat 15.00 civarında meydana geldiği belirtildi. Yapılan açıklamada “Taşeron şirkette görevli sondaj makinesi operatörü, Akkuyu NGS inşaat sahasından çıktıktan sonra elektrik çarpması sonucunda hayatını kaybetti” ifadeleri kullanıldı.

Operatörün ağır yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı belirtilen açıklamada “Operatör, tüm müdahalelere karşın kurtarılamamıştır. Olay yerinde jandarma ekipleri, olayın aydınlatılması için araştırma ve soruşturma yürütmektedir” denildi.

Açıklamada “Yürütülecek soruşturmada güvenlik kuvvetlerine gereken desteğin sağlanması için komisyon da oluşturulmuştur. Akkuyu Nükleer A.Ş. olarak bu üzücü olayda hayatını kaybeden operatörün ailesine, yakınlarına başsağlığı ve sabır dileriz” ifadelerine yer verildi.

CHP’li Antmen gündeme getirmişti

Söz konusu iş cinayetini CHP Mersin Milletvekili Avukat Alpay Antmen gündeme getirmişti. Antmen yaptığı açıklamada “Mersin Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında yüksek gerilime kapılan bir işçinin hayatını kaybettiği, bir işçinin de yaralandığı söyleniyor. Doğru ise hep ihmal, hep ihmal…” ifadelerini kullanmıştı.

Ancak şirket tarafından yapılan açıklamada yarlanmaya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Akkuyu NGS inşaatı başladığından beri felaketler ile birlikte anılıyor. 2019 yılının yaz aylarında inşaat temelinde çatlaklar oluşmuştu. Zeminin inşaat için uygun olmadığını gösteren bu olaydan bir yıl sonra da inşaat alanında su sızıntısı tespit edilmişti.

19 Ocak 2021 tarihinde ise bir patlama yaşanmış çevredeki evlerin, arabaların camlarının kırılmasına, insanların yaralanmasına neden olmuştu. Akkuyu NGS, planlı olduğunu iddia ettiği patlama hakkında gene taşeron şirketi sorumlu tutmuş ancak patlamanın santral inşaatına veya çalışanlarına zarar verip vermediğine dair bilgileri paylaştı.

‘Çalışanlarına karşı da özensizler’

Projede yaşanan sıkıntıların inşaat çalışmalarına mahsus olmadığını belirten nukleersiz.org Koordinatörü Pınar Demircan Yeşil Gazete’ye yaptığı açıklamada  “Akkuyu NGS’nin pandemi döneminde de çalışanlarına karşı özensiz uygulamalarına hep birlikte tanık olduk, hala da oluyoruz” demişti.

Her gün yeni bir skandalın yaşandığını belirten Demircan, pandemi döneminde çalışanların kalabalık servislere binmeye, yemekhanelerde üst üste yemek yemeye mecbur bıraktığını hatırlatmıştı.

Akkuyu NGS’de çalışma ortamının “çalışma kampı” görüntüleri verdiğini belirten Demircan çalışanların pandemi yokmuşçasına önceden planlandığı gibi çalışmaya devam ettirildiklerini söylemiş ve işçilerin sahada prefabrik barakalarda hijyen olmayan koşullarda  yaşamak zorunda kaldığını aktarmıştı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir