Manşet Toplumsal Cinsiyet

8 barodan İstanbul Sözleşmesi’ni hedef alan Erdoğan’a tepki

etelgraf haber-

 AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’ni ve sözleşmeyi savunanları hedef alan açıklamalarına tepki gösteren 8 baronun kadın hakları merkezi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini tanımıyoruz” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kabine toplantısı ardından İstanbul Sözleşmesi’ni hedef alan söylemlerine tepki gösteren 8 baronun Kadın Hakları Merkezi ortak açıklama yaptı.

Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’ni ve sözleşmeyi savunanları kriminalize etmeye çalıştığı belirtilen açıklamada, sözleşmenin imzalandığı dönemde mevcut Cumhurbaşkanının iktidarda olduğu hatırlatıldı. 

‘TANIMIYORUZ’

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “İstanbul Sözleşmesi’nden hukuka aykırı şekilde yine kendi beyanıyla tek başına çekilme kararı, hukuk güvenliği, insan hakları alanında kazanılmış haklara saygı ve usulde paralellik ilkesinin ihlalidir. İstanbul Sözleşmesine dair açılan iptal davalarında esasa ilişkin bir karar verilmemişken kadınların haklarını tanımayan ve kriminalize eden beyanlarda bulunan Cumhurbaşkanına, aynı gün AYM başkanı Zühtü Arslan’ın, ‘Hiç kimse hiçbir gerekçeyle mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez, tavsiye ve telkinde bulunamaz’ şeklindeki ‘bağımsız ve tarafsız’ mahkeme vurgusunu hatırlatır, yargı üzerinde ve İstanbul Sözleşmesi kapsamında hukuki yardım talebinde bulunan kadınlara da baskı kurmaya yönelik, mahkemelerin bağımsızlığına gölge düşüren bu söylemlere son vermesi çağrısında bulunuyoruz. İstanbul Sözleşmesi bir politika belgesi, yol haritası, kadınların can simididir. Biz kadınların İstanbul Sözleşmesini yaşatmak için hukuk mücadelesini sürdüreceğimiz gibi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini tanımıyor, bir kez daha her yerde ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ diyoruz.” 

Açıklamada imzası bulunan barolar ise şöyle:

“* Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, Batman Barosu Kadın Hakları Merkezi, Bingöl Barosu Kadın Hakları Merkezi, Van Barosu Kadın Hakları Merkezi, Mardin Barosu Kadın Hakları Merkezi, Muş Barosu Kadın Hakları Merkezi, Şırnak Barosu Kadın Hakları Merkezi, Urfa Barosu Kadın Hakları Merkezi.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir