Manşet Muhalefet

8 Mart coşkusuyla kadınlar alanlarda

HABER MERKEZİ – 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında birçok kentte eylem ve etkinlik düzenleyen kadınlar, 8 Mart’ın coşkusuyla Newroz’a akın edeceklerini söyledi. Botanlı kadınlar ise anadil üzerindeki asimilasyon politikalarına karşı Cizre’de yürüyüş gerçekleştirdi.  Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi öncülüğünde 25 Mart’ta startı verilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında birçok kentte eylem ve etkinlikler sürüyor. Dört bir yanda alanlara çıkan kadınlar, gerçekleştirdiği şölenler ve yürüyüşlerle, taleplerini haykırdı.

ŞIRNAK 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi öncülüğünde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında anadil üzerindeki asimilasyon politikalarına karşı yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe, HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ve Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile yüzlerce kadın katıldı. Yafes Mahallesi’nde bulanan İmam Hatip Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar, Atatürk Parkı’na kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında, “Bizlerden başka kazanan olmayacak”, “Dem dema azadiya ciwanan e” dövizleri taşındı, “Jin jiyan azadî” ve “Bijî berxwedana jinan” sloganları atıldı.

  ÖZGÜRLÜK İÇİN MÜCADELE 

 Yürüyüşün ardından yapılan açıklamada, HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, erkek egemen zihniyetin kadın iradesini engellemeye çalıştığını söyledi. İmir, “Bölgemizde de erkek egemen zihniyet her alanda kadınlara karşı saldırılarını yürütüyor. Biz Kürt kadınların örgütlenmesine düşmanca yaklaşıyor. Bizler yaşamın yarısı olduğumuzu söylüyoruz. Eğer yaşamın yarısı kadınlardan oluşuyorsa, kimse kadınların yerine karar veremez. Sadece kadınlar kendi yaşamları için karar verebilir” diye konuştu.  İktidarın kadına yönelik saldırılarına değinen İmir, “Kadınları, hizmetkârları yapmak istiyorlar. Fakat ne Botan’da ne de Kürdistan’da köleliği kabul edecek kadın yok. Kendi özgürlüğümüz için mücadele edeceğiz” dedi.  Kürtlerin anadiline yönelik saldırılarına dair İmir, “Bugün yaklaşık 40 öilyon Kürt’ün dili yasaklanmaya çalışıyor. Bir an önce Kürt dilinin eğitim dili olması gerekiyor. Ortadoğu’da, Kürt dilinin kullanımı 4’üncü sıradadır. Milyonlarca insan Kürtçeyi kullanıyor. Fakat bugün sokaklarda fiili olarak yasak uygulanıyor. Dilimiz, kültürümüz katledilmek isteniyor. Bu asimilasyon zihniyetine karşı biz Kürt kadınları dilimize ve kültürümüze sahip çıkacağız. Kürt kadınları olarak Melayê Cizîrî, Celadet Alî Berdîrxanî’ye dilimize ve kültürümüze yaptıkları katkılardan dolayı minnettarlığımızı sunuyoruz. Kürt dilinin anahtarı Cizîra Botan’dadır. Ne olursa olsun, bütün saldırılara karşı kendi dilimizi ve kültürümüzü yaşatmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Açıklamanın ardından kadınlar, erbaneler çalarak halaya durdu. Kürtçe ezgileri seslendiren kadınlar dillerine ve kültürlerine sahip çıkacağını bir kez daha vurguladı. 

 URFA

 Urfa İl Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Topçu Meydanı’nda açıklama yaptı. Ali Şelli Parkında bir araya gelen kadınlar, polis engellemesine rağmen Topçu Meydanı’na kadar yürüdü. Kadın mücadelesine dikkat çeken lolipop ve balonlarla yürüyüş yapan kadınlar, meydana “Jin jiyan azadî” sloganı ile giriş yaptı. Uzun süre zılgıtlarla bekleyişini sürdüren kadınlar, burada açıklama yaptı. “Jin jiyan azadî” ve “Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir. Yoksulluğa, yolsuzluğa ve savaşa karşı alanlardayız” pankartının açıldığı açıklamada, kadınlar “Jin şer naxwaze”, “Hêza me ji yekîtîya me ye” dövizleri taşıdı. Kadınlar, üzerinde “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” yazılı mor maskeler taktı. Açıklamada platform adına konuşan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Urfa Şubesi Eşbaşkanı Özlem Ulutaş Şengül, kadın özgürlüğü ve mücadelesinin önemine dikkati çekti. Şengül, Urfa Adliyesi önünde oğlu Ferit Şenyaşar ile birlikte 9 Mart 2021 tarihinden bu yana Adalet Nöbeti tutan Emine Şenyaşar’ın direnişine değinerek, platform olarak Emine Şenyaşar’ın yanında olduklarını belirtti. Açıklama, kadınların Kürtçe şarkılar eşliğinde çektikleri halaylarla son buldu.

 ADIYAMAN  

Adıyaman İl Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında kent merkezinde bulunan Demokrasi Parkı’nda açıklama yaptı. Platform birleşeni onlarca kadının katıldığı açıklamada, “Doğa, üreten, yaşam benim kadınım” pankartı açıldı, “Jin jiyan azadî” yazılı dövizler taşındı. Platform adına konuşan Süphan Deniz, “Haklarımız ve hayatlarımıza sahip çıkmak, savaş ve işgal politikalarına geçit vermemek, emeğimiz, bedenimiz ve kimliğimiz bizimdir demek, doğamıza ve yaşam alanlarımıza sahip çıkmak, emeğimizi ve hayatı örgütlemek, demokrasiyi, barışı ve laikliği kazanmak için alanlardayız. Tüm kadınları, gökkuşağı gibi tüm renklerimizle bir arada olmaya, haklarımıza ve yaşamlarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz” diye konuştu.  Yapılan konuşmaların ardından kadınlar erbaneler eşliğinde Kürtçe şarkılar söyleyerek halay çekti. 

 MARDİN 

 TJA ve Mardin Şahmaran Kadın Platformu, Mardin’in Savur ilçesine bağlı Evîna (Sürgücü) kırsal mahallesinde şölen düzenledi. HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay’ın da katıldığı şölende, ellerinde “Jin jiyan azadî” ve TJA flamaları olan kadınlar, davul ve zurna eşliğinde halaylar çekti. Sloganlar eşliğinde özgürlük talebini dile getiren kadınlar, zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde halaylarını sürdürdü.  Etkinlikte HDP Sözcüsü Ebru Günay, kadınların coşkusuyla özgürlüğü kuşandıklarını belirterek, “8 Mart’ın coşkusu ile Newroz’a ulaşacağız” dedi. Günay, 8 Mart’ta Nusaybin’de gerçekleştirilecek mitinge katılım çağrısı yaptı.

  MALATYA 

 HDP Malatya Kadın Meclisi, Yazıhan ilçesinde kadın şöleni düzenledi. Yazın Merkez Meydanı’nda yapılan şölene, onlarca kadın rengarenk kıyafetleriyle katıldı. Şölenin yapıldığı meydana, “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “Hasta tutsaklar onurumuzdur” yazılı pankartlar asıldı. Saygı duruşuyla başlayan şölende konuşan HDP Parti Meclisi (PM) üyesi Bedriye Yorgun, “Biz kadınlar her günü 8 Mart yapacağız. Kadınlar 8 Mart’ı direniş ile kazandı. Bir toplumda kadınlar özgür değilse, biz o toplumun gelişmiş olduğundan bahsedemeyiz. Özgür yaşayıncaya kadar ne İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçeceğiz ne de mücadelemizden vazgeçeceğiz” diye konuştu.  Kadınlar yapılan konuşmaların ardından Batan Kolektif Müzik Grubu’nun seslendirdiği Kürtçe şarkılar eşliğinde halaylar çekti. 

 VAN

 Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi’nde kadın buluşması gerçekleştirildi. Etkinliğe, HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, HDP Van İl Eşbaşkanı Handan Karakoyun, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanı Gülderen Varlı ve onlarca kadın katıldı. Kadınlar, bahçede bulunan meyve ağaçlarına “Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok”, “Zimanê me hebuna me ye” lolipopları astı, bahçe alanına ise “Bijî berxwedana zindanan”, “Bu karanlık günleri kadınlar aydınlatacak”, “Dilim kimliğimdir, kimliğim onurumdur” yazılı lolipoplar bıraktı, bahçenin duvarlarına ise “Bijî 8 Adarê” yazılı pankart astı. Çalınan şarkılar eşliğinde halaya duran kadınlar, sık sık “Bijî berxwedana jinan”, “Jin jiyan azadî” sloganlarını attı. HDP Van İl Eş başkanı Handan Karakoyun, tutuklular için mücadele çağrısı yaptı. Karakoyun, “Bizler birlikte olursak, mücadelemiz sonuç alır. Artan faşizme, ırkçılığa karşı birlikte ses çıkaralım” dedi. Karakoyun, tüm kadınları 8 Mart Salı günü Musa Anter Barış Parkı’nda gerçekleştirilecek mitinge çağırdı.

 8 MART MİTİNGİNE DAVET 

HDP Milletvekili Muazzez Orhan, ülkede kadına yönelik şiddetin arttığına dikkat çekerek, cezasızlık politikaları nedeniyle yargının rolüne işaret etti. Siyaset yaptıkları için onlarca Kürt kadın siyasetçinin cezaevinde tutulduğunu kaydeden Orhan, “Başta siyasi tutsakların özgürlüğü için hep birlikte mücadele etme zamanı. 21’inci yüzyıl kadın özgürlük zamanıdır. Bizler her alanda özgürlüğümüz haykıralım. 8 Mart alanlarında renklerimizle, zılgıtlarımızla halaya duralım” mesajıyla, kadınları 8 Mart mitingine davet etti. Konuşmaların ardından TJA ve HDP’li kadınlar mahalleliye mor fiyonklarla süsledikleri çiçek tohumlarını hediye etti. Buluşma çekilen halayların ardından son buldu. 

 TATVAN

 Bitlis’in Tatvan ilçesinde bir düğün salonunda yapılan etkinliğe, HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, Erciş Belediyesi eski Eşbaşkanı Diba Keskin, TJA aktivistleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri yanı sıra yüzü aşkın kadın katıldı. HDP bayrakları ile süslenen salona, “Dem dema azadiya jinan e” ve “Erkek-devlet şiddetine savaşa yoksulluğa taciz ve tecavüze karşı kadın özgürlük zamanı” pankartı asıldı. Etkinlik öncesi, çalınan şarkılar eşliğinde yöresel kıyafetlerini giyen kadınlar halaya durdu. Etkinlikte, sık sık “Bijî Serok Apo” sloganları atıldı. Etkinlikte konuşan Erciş Belediyesi eski Eşbaşkanı Diba Keskin, salondaki coşkulu kalabalığa dikkat çekerek, “Newroz ateşi Tatvan’da yakılmış. Van, Batman ve Amed duysun” dedi. Dünyanın her bir yanında kadın direnişi ve mücadelesinin yaşandığını anımsatan Keskin, “Kürdistan’da 40 yıldır verilen kadın mücadelesi ise çok büyüktür. Dünyanın hiçbirinde Kürt kadın mücadelesinin unutacağını sanmıyorum” diye konuştu.  Kadınlara yönelik baskılara değinen Keskin, “Önümüz, kara bir perdeyle kapatılmıştı. Verdiğimiz mücadeleyle bu kara perdeyi yırtık ve toplumda söz sahibi olduk. Bugünlere kolay bir şekilde gelmedik. Bölgede, kadınların mücadelesi 20 yıl önce ayıptı, 30 yıl önce günahtı ve 40 yıl önce kadın yoktu. Ama bugün minnetsiz ve onurlu bir şekilde kadın mücadelesini yürütülüyor” ifadelerini kullandı.   HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, verilen kadın mücadelesiyle kadının toplumdaki yerinin değiştiğini belirterek, “Kadın özgürlük mücadelesine ve kahramanlarımıza borçluyuz. Zalimlere karşı mücadelemiz büyüyerek devam ediyor” dedi. “Faşist” olarak nitelediği AKP-MHP iktidarının kadın kazanımlarını yok etmeye çalıştığını kaydeden Uca, “Bu zihniyet, kadınları eve hapsetmeyi istiyor, kadınların kendisini yönetmesini istemiyor. Ancak, bunu başaramayacaklar. Bizler, her yerde mücadelemizi sürdürüyoruz” diye konuştu.  PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit uygulamalarına dikkati çeken Uca, Türkiye’de yaşanan sosyal, ekonomik ve kültürel krizlere vurgu yaparak, “Bu sorunların kaynağı, Kürt sorunun çözümsüzlüğüdür. İmralı’daki tecrit, Sayın Öcalan şahsında topluma ve cezaevlerine tecrit uygulanıyor. Dünyada Kürt dostları Sayın Öcalan’ın özgürlüğünü istiyor. Bizler de zaman Sayın Öcalan özgürlüğünün zamanıdır. Bunun mücadelesini vermeliyiz. Buradan İmralı’ya selam gönderiyoruz” şeklinde konuştu. Etkinlik, sanatçı Xecê’nin seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylar ile son buldu. 

DİYARBAKIR 

 Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde 8 Mart etkinlikleri kapsamında broşür dağıtıldı. Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) üyeleri, dağıttıkları broşürlerle 8 Mart’ta İstasyon Meydanı’nda düzenlenecek mitinge çağrı yaptı. DAKAP üyeleri, broşür dağıtımında sohbet ettikleri kadınların 8 Mart’ını da kutladı.

  MERSİN 

 Mersin Kadın Platformu, Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda şölen düzenledi. Şölene, HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile çok sayıda kadın katıldı. “8 Mart’ın 101. Yılında cinsel, ulusal, sınıfsal sömürüye karşı yürüyoruz” pankartının ve “Eşit hak eşit temsil”, “Boşanmayı değil, cinayeti engelle”, “Erkek şiddetini durdur”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” dövizlerinin açıldığı şölende, sık sık “Jin jiyan azadî”, “Yaşasın kadın dayanışması”,  “Aysel Tuğluk onurumuzdur”, “Görünmeyen emek sesini yükselt” sloganları atıldı. Şölende, sanatçı Yeliz Güzel ile Kadın Hekimler Ritim Grubu sahne alarak müzik dinletisi gerçekleştirdi. Müzik dinletisinin ardından Kadın Platformu bileşenleri tarafından açıklama yapıldı. Türkçe ve Kürtçe yapılan açıklamada, “Eşit, özgür şiddetsiz bir dünyayı örmek için bir araya gelen, günlerdir bütün kadınlara ulaşmaya ve onları alana taşımaya çalışan, yanındakini özgürleştirmeye çalışan sevgili kadınlar, 8 Mart’ımız/8 Mart Dünya Kadınlarının Mücadele Günü kutlu olsun” denildi. 

 ANTALYA

 Antalya Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, Aydın Kanza Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. İstanbul Sözleşmesi, 6284 ve Nafaka Hakkı Bizim Krizin Faturası Sizin Olsun pankartı açan kadınlar, yürüyüş boyunca sık sık “Yaşasın 8 Mart”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Kadınlar sokağa özgürleşmeye”, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Kadınlar yürüyor dayanışma büyüyor” şeklinde sloganlar attı. Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda miting gerçekleştirildi. Antalya Kadın Platformu adına konuşan Fatma Şahin, “Örgütlü mücadele veren kadınlar her alanda devlet şiddetinin hedefi oluyor. Kadınlar, evlerinden gece yarısı operasyonlarıyla veya eylem alanlarında gözaltına alınırken devletin fiziksel ve cinsel şiddetine maruz kalıyor, Neredeyse yaşamımızın her alanına kayyum atayıp, hayatlarımızın ve hayallerimizin ‘iplerini’ elinde tutmaya çalışan faşizmin kadın düşmanı saldırılarına karşı en temel haklarımızı savunurken; tutuklamalarla, ev hapsi ve çıplak arama işkencesiyle karşı karşıya kalıyoruz. Bunca saldırıya karşı kadın düşmanlığının ve faşizmin gelip çarptığı duvar yine kadın mücadelesinin gücü oluyor. AKP iktidarını buradan bir kez daha uyarıyoruz, şüpheli kadın ölümlerinin intihar denilerek örtbas edilmesini, çocuk istismarcılarının ve şüpheli çocuk ölümlerinin, doğaya ve hayvanlara yönelik suçların cezasız bırakılmasını asla kabul etmiyoruz, tüm canlılar için yaşam hakkını savunuyor adalet talebimizi haykırıyoruz. Yaşamın her alanında; ayrımcılığa, cinsiyetçiliğe, yoksulluğa, erkek ve devlet şiddetine karşı direnmeye ve örgütlü mücadelemizi büyütmeye devam ediyoruz” dedi.

 İZMİR

  TJA, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve HDP Kadın Meclisi, 8 Mart etkinlikleri kapsamında Buca ilçesi Göksu Pazar yerinde esnaf ziyareti yaptı. Kadınlar, kazanımlarına yönelik saldırı ve mücadeleyi içeren bildirileri dağıtarak, ülkede her geçen gün derinleşen ekonomik kriz ve yoksulluğa dikkat çekti.  Kadınlar giydikleri yöresel kıyafetleriyle pazarın içini çaldıkları erbane eşliğinde gezdi. Sık sık “Jin jiyan azadî”, “Dünya yerinde oynar kadınlar özgür olsa”, “Bijî tekoşina jinan” sloganları atan kadınlar, esnafı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde alanlara çağırdı.  Kadınlar, 8 Mart’ta saat 20.00’de yapacakları Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılım çağrısında bulundu.   

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir