Haberler

A 101’de hak gaspı yaşayan işçiler yaşadıkları süreci anlattı

Diyarbakır’da A101’de çalışırken yaklaşık bir ay önce Kod 48’den işten atılan iki işçi çalışma şartlarının ne kadar zor olduğunu, karşı karşıya kaldıkları mobbing ve hukuksuzlukları anlattı.

Evrensel’den Fırat Topal’ın haberine göre ağır koşullara rağmen bir yıldır çalışan İhsan Tuğrul, “Bana ‘Sen bize olmazsın, seni işten çıkaracağım’ şeklinde ifadeler kullanıyorlardı. Bize mobbing uyguluyorlar, işten çıkarılma korkusuyla çalışmak zorundaydık. 1 yılım bitti, mağaza sorumlu yardımcısıydım. Devamsızlık yapmışsın diyerek işten çıkardılar. Ya hırsızlıktan atıyorlar ya da devamsızlıktan atıyorlar. Rahatsızlığımdan dolayı gidemedim. Şu an 4-5 kişi işten çıkarıldı.” dedi.

Ayda bir gün izin, bazen izinli günlerde de işe çağırıyorlar

Hukuki süreç başlattığını belirten Tuğrul sözlerine şu şekilde devam etti:

“İŞKUR’dan personel almışlar. Bizim gibi değiller, onlar 8 saat çalışacaklar, biz sabah 08.00’de mağazaya gelip 02.00-04.00’e kadar çalışıyorduk. Fazla mesai diye bir şey yok. İzin ise ayda 1 gün kullanıyorduk. Bazen izinli günlerde bile çağırıyorlar tekrar işe. Diğer arkadaşlar da aynı baskılara maruz kaldılar, üstüne işten çıkarıldılar. Diğer şubelerde de durum böyle, haklarını arasınlar. Biz haklarımızın verilmesini istiyoruz. Şu an çalışmıyoruz, mağduruz. Bizden sonrakiler bu koşullarda çalıştırılmasın istiyoruz. Hukuki mücadelemi veriyorum, haklarımızı verdiklerini söylüyorlar. Hiçbir hakkınız yok diyorlar. İstifa vermediğim halde istifa verdiğimi iddia ediyorlar.”

“Tarihi geçmiş ürünleri satacaksın”

Ağır çalışma koşullarının yanı sıra tarihi geçmiş ürünlerin satılması için kendisine baskı yapıldığını belirten Vedat Aydın ise, bölge sorumlusunu şikayet etmesinin ardından işten çıkarıldığını söyledi. Aydın, “Sabah 08.00’den gece 24.00-02.00’ye kadar çalıştırıyorlardı. Bu çalışma saatlerine itiraz edince ‘Mecbursun’ diyorlardı. 65 kilodan 50 kiloya düştüm. Bana ‘Tarihi geçmiş ürünleri satacaksın’ diyorlar, satmazsan senden keseriz. Hırsızlık olsa bizden kesiliyordu. Bu durumu genel merkeze bildirdim. 10 ay çalıştım orada, o kadar dayanabildim. Çoğu arkadaş istifa etti. Ben istifa etmedim, şikayet ettim diye beni işten çıkardılar. Kod 48’den yani devamsızlıktan işten çıkarıldım. Merkezi aradım, telefonu suratıma kapattılar. Dava açamadım, çünkü maddi gücüm yok. Şu an inşaata gidiyorum, birkaç kuruş para kazanayım. Yıllar sonra da olsa ben hakkımı alacağım. Tarihi geçmiş ürünü insanlara nasıl satayım, benim de çoluk çocuğum var. Mağazaya gittim beni almadılar, bölge müdürü beni telefondan engellemiş. Herhangi bir hak talebinde bulunmayalım diye, Kod 48’den attılar” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir