Ana Sayfa Haberler AA muhabirinden iki bakana “Süleyman Soylu” soruları: Görevden alındı

AA muhabirinden iki bakana “Süleyman Soylu” soruları: Görevden alındı

0
AA muhabirinden iki bakana “Süleyman Soylu” soruları: Görevden alındı

Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Musab Turan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sorduğu soru iki bakanı şaşırttı.

Turan şu ifadeleri kullandı:

“Narkobürokrasi ile ilgili iddialar ülkemizi uluslararası arenada zora soktu mu? Hükümetin buna ilişkin bir planı var mı? 19 yıllık bir millet hareketi olarak başlayan ve milletin teveccühünü kazanan AK Parti ismi şaibelerle anılan Süleyman Soylu’dan daha mı küçük? Çarşıda, pazarda, metrobüste herkes bunu konuşuyor ama sayın bakanlarımız buna ilişkin tek kelime etmiyor. Sayın Soylu, kabine toplantısında buna ilişkin bir açıklama yaptı mı, savunması sizleri tatmin etti mi? Sayın Bakanım, 3,5 yaşında oğlumun yüzüne bakarken bu maskeli balodan dolayı ben utanıyorum. Sizlerin çocuklarınız yok mu?”

Varank, Turan’ın bu sözlerine şöyle karşılık verdi:

“Sen şu anda bir maskeli balo yapıyorsun. 3,5 yaşındaki bir çocuğun bu kadar siyasi konularla ilişkili olabileceğini söyleyerek… Sen şov yapmak istemişsin, ben sana cevabını vereyim. AK Parti yönetiminin en önemli özelliği, Türkiye’de her türlü illegal yapıyla, çeteyle mücadele ederek 19 yılda iktidarını sağlamlaştırmasıdır. Bizim illegaliteyle, kanunsuz bir yapıyla ilişkimiz yoktur. Birtakım gayriciddi insanların yasal olmayan işlere bulaşan insanların açıklamalarını ciddiye alıp Türkiye Cumhuriyeti’nin bakanlarının resmi açıklamalarını ciddiye almıyorsanız bence orada bir problem vardır. Biz gerek terörle mücadelede gerekse de illegal yapılarla mücadelede gerçekten başarılı bir hükümetiz.”

AA’dan açıklama

Anadolu Ajansı Twitter’da yaptığı açıklamada “Musab Turan’ın iş akdi fesh edilmiştir” dedi. Açıklamada, Gri pasaport ve basın kartının iptali için ilgili kurumlara bildirim yapıldığı belirtildi.

AA’dan yapılan açıklama şöyle:

“Bir basın toplantısında muhabir kriterleri ile basın-meslek ilke ve ahlakıyla uyuşmayacak şekilde soru soran ve bu sırada kendi sosyal medya hesabından canlı yayın yaparak bu siyasal propaganda eylemini icra eden Anadolu Ajansı muhabiri Musab Turan’ın iş akdi fesh edilmiştir.

Basın toplantısını kendi sosyal medya hesabından canlı yayınlayarak, “Haber temelli her türlü bilgi veya istihbarat., kaynağı ne olursa olsun, Ajansla paylaşmadan ve yayınlanmadan, kişisel hesaplarından duyurmazlar.” ilkesini çiğnemiştir.

Adı geçen şahıs, bu eylemiyle, Anadolu Ajansı’nın iş sözleşmesindeki “Çalışanlarımız tarafsızlık, doğruluk ve güvenilirlik ilkelerini zedeleyecek veya kurumsal bütünlüğüne gölge düşürecek ya da maddi veya manevi kayba uğratacak nitelikteki haber, fotoğraf, görüntü, görüş ve yorumlardan uzak dururlar.” maddesini de ihlal etmiştir.

Şahıs hakkında herhangi bir terör örgütüne üye olup olmadığının araştırılması amacıyla da nöbetçi Cumhuriyet Savcılığı’na ihbarda bulunulmuştur. Ayrıca ‘Gri Pasaport’ ve ‘Basın Kartı`nın iptali konusunda ilgili kurumlara Turan hakkında bildirim yapılmıştır.”

Soylu’nun danışmanı: AA Genel Müdürü acilen istifa etmelidir, bu ne şerefsizliktir?

AA Genel Müdürü’nü hedef alan Mazhar Yıldırımhan Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “AA Genel Müdürü acilen istifa etmelidir. Bu ne kahpeliktir. Bu ne şerefsizliktir. AA muhabiri üzerinden Süleyman Soylu’ya ve hükümete suikast düzenlenmiştir” ifadelerine yer verdi.

Musab Turan’ın işten çıkarılmasının ardından ikinci bir açıklama yapan Yıldırımhan, “Öğrendiğim kadarı ile AA genel müdürü yaşanan bu gelişmeden benim kadar şaşkın ve üzgün. Onunla ilgili sözümü geri çekiyorum. Ancak muhabirin yaptığı kahpelik ve şerefsizlik affedilemez. Yaptığı tam bir suikast girişimidir” dedi.

Fahrettin Altun’dan açıklama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Türkiye Cumhuriyeti ciddi bir devlettir. Her kim devletimizin ciddiyetine halel getirmeyi amaçlarsa bedelini öder. Terörün, suç örgütlerinin diliyle milli iradenin temsilcisi olan hükümetimizi küçük düşürücü eylemlere girişenler Anadolu Ajansı çatısı altında barınamaz” dedi.

Sedat Peker de mesaj paylaştı

AA muhabiri Turan’ın Süleyman Soylu sorusu gündemine Sedat Peker de attığı tweetle dahil oldu.

Peker, “Doğruların gözle görülmeyen orduları vardır ve onlar tam zamanında yetişirler” diyerek, Turan’ın sosyal medya hesabında paylaşıp daha sonra sildiği videoyu paylaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here