Haberler

ABD, “Büyükbaba” dosyasını açtı

Kara para aklama suçlamasıyla ABD’nin talebi üzerine Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz hakkında Utah eyaletindeki Salt Lake Bölge mahkemesi tarafından hazırlanan iddianame dün kamuoyuna açıklandı. ‘Gizlilik’ kaydıyla 28 Nisan’da açıldığı ortaya çıkan ve bu nedenle mühürlenen iddianamede, Korkmaz’a 12 ayrı suçlama yöneltiliyor ve toplamda 225 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Sezgin Baran Korkmaz hakkında hazırladığı ve “gizli” ibaresi ile 28 Nisan’da mühürlenen iddianamenin ayrıntıları “karapara aklamanın” büyüklüğünü ortaya koyuyor. ABD yargısı, Türkiye’yi yakından ilgilendiren Sarraf yargılamasında İran yaptırımlarını 20 milyar dolar ihlal etmekle suçlanan Rıza Sarraf için 130 yıl ceza talep etmişti.

Cumhuriyet’ten Aykut Küçükkaya’nın haberine göre, Korkmaz’ın Avusturya’da tutuklanmasını isteyen ABD’nin bu süreçte önemli bir adım attığı da ortaya çıktı. ABD – Avusturya ile arasındaki suçluların iadesini düzenleyen anlaşmanın kapsamı, ABD makamları Sezgin Baran Korkmaz’ı talep etmeden kısa bir süre önce genişletilmiş ve güncellenmiş.

Türkiye’de yeni skandalların ortaya çıkacak

Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’nin talebi üzerine Avusturya’da tutuklanması akıllara, 17-25 Aralık dönemi suçlamalarının kilit ismi Rıza Sarraf’ın yaşadığı süreci getirdi. ABD ve Türkiye resmi olarak Avusturya’ya iade talebinde bulunurken hukukçular, 5 Temmuz’da mahkeme karşısına çıkacak olan Korkmaz’ın büyük ihtimalle ABD’ye iade edileceği görüşünde. ABD’ye iadesi durumunda Utah Eyalet Mahkemesi’nde yargılanacak olan Korkmaz’ı daha önce Rıza Sarraf’ın yaşadığı hukuki sürecin benzeri bir yargılama bekliyor. “İran’a yönelik Amerikan yaptırımlarını Amerikan finans sistemini kullanarak ve Türkiyeli yetkililerden yardım alarak delme suçlamasıyla” aranan İran asıllı Rıza Sarraf, 19 Mart 2016’da ABD’nin Miami kentinde gözaltına alınmıştı. İran’a yönelik yaptırımları ihlal ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve karapara aklama suçlamaları yöneltilen Sarraf hakkında 75 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı. ABD yargısıyla anlaşma yoluna giderek “itirafçı” olan Sarraf, karapara trafiğini detaylarıyla anlatırken bazı bakanlara ve bürokratlara rüşvet verdiğini itiraf etmişti. Sezgin Baran Korkmaz, iade halinde “karapara aklama”, “dolandırıcılık”, “yargıyı ve soruşturmayı engelleme” gibi suçlamalardan 225 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Sarraf gibi ABD yargısının uzlaşma teklifini kabul etmesi durumunda Korkmaz’dan bildiği her şeyi anlatması istenecek. Türkiye’de bürokrat ve gazetecilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişiye rüşvet verdiği iddia edilen Korkmaz’ın anlatacaklarının Türkiye’de yeni skandalların ortaya çıkmasına yol açacağı yorumları yapılıyor.

“Rıza Sarraf için bile daha az ceza talep edilmişti”

CHP’nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan ABD’deki gelişmeleri gazetemize değerlendirdi: “ABD ve Avusturya arasındaki suçluların iadesini düzenleyen anlaşmanın kapsamı ve prosedür ABD makamları Sezgi Baran Korkmaz’ı talep etmeden kısa bir süre önce genişletilmiş ve güncellenmiş. Böylelikle ABD iade ile alakalı olası pürüzlerin de önüne geçmiş. Avusturya’daki süreç ne kadar sürer bilemiyorum ancak nihayetinde Sezgin Baran Korkmaz ABD’ye iade edilecek ve orada yargılanacak. 225 yıl ile yargılanan birisinin, ceza indirimine gitmek için itirafçı olması çok büyük ihtimal. Hatırlarsanız, ABD’nin İran yaptırımlarını 20 milyar dolar ihlal etmekle suçlanan Rıza Sarraf için bile daha az ceza talep edilmişti…”

İddianamedeki “büyükbaba”

İddianamedeki en önemli ayrıntılardan birisini “dede” bölümü oluşturuyor. Korkmaz’ın haklarında soruşturma başlatılan Kingston kardeşleri, kod ismi “büyükbaba” olan, savcılığın ismini ve hangi ülkede olduğunu belirtmediği bir hükümet yetkilisiyle olan sağlam ilişkileri nedeniyle koruyacağı, kendilerine hiç kimsenin “büyükbaba”nın gücünden dolayı dokunamayacağını belirttiği iddia edildi. Korkmaz’ın Kingston kardeşleri korumak için 6 milyon dolar aldığı öne sürüldü. Korkmaz’ın, Kingston kardeşlere bu konudaki mesajlarının dökümü ve Kingston kardeşlerin de Korkmaz’a kendilerini “büyükbaba” aracılığı ile koruması için Türkiye’ye çeşitli zaman dilimlerinde gönderdiği 6 milyon doların kayıtları yayımlandı. Hangi ülkede olduğu belirtilmeyen “dede”yle ilgili “Türkiye’deki siyasi ayak, siyasi aktörler kim” sorusu yanıt bekliyor.

Hakkında kara para aklama suçlaması bulunan Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki iddianameyi değerlendiren Uğur Koçbaş, iddianamede geçen ‘büyükbaba’ ifadesinin kimler için kullanıldığını açıkladı. Koçbaş, 15 sayfalık iddianamede Korkmaz’ın birlikte 511 milyon dolarlık yolsuzluğa imza attığı Kingston kardeşlere, “Siz büyükbabanın (grandpa) koruması altındasınız” diyerek olası bir ters durumda yargının kendilerine dokunamayacağını söylediği belirterek şöyle devam ediyor:

“Utah’ta 511 milyon dolarlık yolsuzluk iddianamesinde bu konuda Jacop Kingston’ın ifadeleri mevcut. Kingston, SBK’nın ortağı olan Lev Aslan Dermen’in kendisine, “Şemsiye koruması altındasınız. Belize’de, ABD’de ve Türkiye’de adamlarımız var. Bunlar bizi her tür aksiliğe karşı koruyacak insanlar” dediğini, bu kişiler için bazen “şemsiye” (umbrella) bazen de “Büyükbaba” (Grandpa ya da Grandfather) ifadesini kullandığını anlatmıştı.

Belize’de Dermen’in eski Savunma Bakanı ve Eski İçişleri Bakanlarını rüşvete bağladığı ortaya çıkmıştı. ABD’de emniyet içinde Dermen’den rüşvet aldığı tespit edilen bazı polisler yargılanıyor. Yani “Büyükbaba” aslında tek bir kişi değil “Büyük birader” tabirinde olduğu gibi maaşa bağlanan bir grup insanı anlatan bir ifade.”

ABD, ‘Büyükbaba’ dosyasını açtı

İddianamede yer alan ‘büyükbaba’ konuşmaları ise şu şekilde:

26 Şubat 2018

Tanık A’ya SBK’nın gönderdiği mesajlar: Washington’dan bana yardımcı olman için emir geldi. Ben de sana daha önce Lion meselesinde yardım etmiştim. (ABD’li eski hükümet yetkilisinin fotosunu gönderiyor) Amerikan devleti adına çalışıyorsun bak.

12 Haziran 2018

Jacop Kingston’a SBK’nın yolladığı mesajlar: Büyükbaba ile konuştuk her şey yolunda. Ama parayı göndermediğim için bizi cezalandıracak bu işten sonra. Hakim iyi biri. Büyükbabayı hayal kırıklığına uğratmayacak

14 Haziran 2018

Az zaman kaldı. Büyükbaba aradı 5 gün içinde bu işin olması olması lazım. Son şans.

20 Haziran 2018

Büyükbabanın adamları burada parayı bekliyorlar. (Banka hesap numarasını gönderiyor)

9 Ağustos 2018

Bugün son gün. Bu hesaba parayı gönder. (Banka hesap no gönderiyor) Büyükbaba büyük problem.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir