Haberler

ABD’den Afganistan başarısızlığı itirafı

ABD’nim Kabil büyükelçiliği görevini vekaleten yürüten Ross Wilson, “Amerika, birkaç yıl önce artık şu sonuca ulaştı ki Afganistan savaşı bir çıkmaza girmiştir ve biz, sonunda bu savaştan zaferle çıkamayacağız; Afganistan ve Taliban sorununu tam olarak çözemeyeceğiz. Tek doğru yol siyasi çözüm yolları bulmaktır” dedi.

Afganistan’ın Tulu News haber sitesine demeç veren Wilson, Afganistan savaşının çıkmaza girdiğini anladıklarını söyledi.

ABD güçlerinin çekilmesinden sonra bir iç savaşın hiç kimsenin çıkarına olmadığını belirten Ross Wilson, bu yüzden de böyle bir seçeneği mümkün görmediklerini söyledi.

Doha anlaşmasına göre yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmesi sürecinin cumartesi günü tamamlanması gerektiğini belirten Tulu News haber ajansı, ABD Başkanı Joe Biden’ın bu anlaşmaya rağmen yabancı güçlerin 11 Eylül’e kadar Afganistan’dan çekileceğini söylediğini nakletti.

ABD, 11 Eylül saldırılarını gerekçe göstererek önce Afganistan’a sonra da Irak’a askeri müdahalede bulunmuş ve Afganistan’da Taliban’ı Irak’ta da Saddam Hüseyin’i uluslararası teröre destek vermekle suçlayarak bu ülkeleri işgal etmişti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir