Haberler

ABD’nin çalışan yoksulları tek odalı ev dahi kiralayamıyor

ABD’de koronavirüsle beraber ekonomik kriz özellikle toplumsal olarak dışlanmış grupları derinden etkilemeye devam ediyor. Siyah ve Latinlerin yüzde 40’ından fazlasının ev kiraları aylık gelirlerinin yüzde 30’undan fazlasına denk geliyor.

Yolculuk’un haberine göre bunun yanı sıra tam zamanlı çalışan ve asgari ücret alan bir ABD’li ücretli çalışan, tek odalı bir evi dahi ABD topraklarının yüzde 93’ünde kiralayamıyor.

İki odalı bir daire için haftada 97 saat çalışmak lazım

The National Low-Income Housing Coalition tarafından yayımlanan bir rapora göre, iki odalı bir ev için saatlik 24.90 dolarlık bir gelir, tek odalı bir ev içinse 20.40 dolarlık bir gelirin olması gerekiyor. Ancak saatlik asgari ücret ABD’de Biden döneminde 15 dolar seviyesine yükseltildi.

Rapora göre, ABD’deki kiracıların ortalama geliri ise saatlik 18.78 dolar civarında.

Rapora göre, asgari ücretli bir ABD’li çalışan mütevazi 2 odalı bir evi kiralamak için haftada 97 saat, tek odalı bir evi kiralamak içinse 79 saat çalışmak zorunda.

Söz konusu rapor, federal hükümete tam zamanlı iş güvencesi için çağrı yaparken, kira yardımlarının artırılması, asgari ücretin artırılması ve uygun fiyatlı konutların finansmanı için girişimde bulunmaya çağırıyor.

13 milyon kişi kirasını ödeyemedi

ABD’nin konut piyasasındaki bu durum, ırksal bölünmeyi de içinde barındırıyor. Özellikle koronavirüs döneminde siyahların ve latinlerin daha çok çalıştığı iş kollarındaki kayıpların ardından zaten ev kirasını dahi ödeyemeyen insanlar, gelirlerini de tamamen kaybetti.

Bir araştırmaya göre, Mart 2021 tarihine kadar beyazların gelir kayıpları yüzde 39 civarındayken, siyahların yüzde 49, latinlerinse yüzde 58 idi.

Bu arada ise tüm ABD çapında 13 milyon kişinin Temmuz ayı kirasını ödeyemediği tahmin ediliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir