Makale

ABRA Arayı mı bulur kafayı mı?-Attila Turnaoğlu

Ara bulmak zor iştir; bir çok meleke ister. İyi bir pazarlıkçı, görüşmeci, taraflarca güven duyulan kişi olmalısın. Abra’ya hem Zelenski hem de R.Putin güveniyor ki arayı bulan adam rolüne atanı verdi.

Abra’nın Rusyalı R.Putin ile uzun süredir devam eden ilişkisi sayesinde büyük bir özel servet kazandığı için R.Putin’in iktidarda kalmasının kendi çıkarına olduğu yadsınamaz. Abra’nın serveti fünun kasasının (servet için servet) geçen yıl yaklaşık 19 milyar dolar değerinde olduğu düşünülüyor. Veya R.Putin’in düşmesi durumunda kendisi için şimdiden bir önlem almakta ve Avrupalılara şirin gözükme çabasına girmektedir.  Chelsea’nin satışından elde edilen tüm kârın Ukraynalı kurbanlara gideceğine dair bir söylenti de dolaşmakta diyorlar.

Abra’ya ait özel jetlerinin son haftalarda Rusya, Türkiye, Polonya ve İsrail arasında seyahat ettiğini ve Rusyalı R.Putin’in resmi olmayan bir elçisi olarak davrandığını gösteriyor. Ancak AB yaptırımlarından beri THY ile uçmakta olduğu da uçakların seyir defterlerinde yazmaktadır.

Ukraynalı Zelenski’nin, ABDli Bidensizden, İngiltere ve Avrupa Birliği’nin zaten yaptığı gibi, bir arabulucu olarak önemli olduğunu kanıtlayabileceğine inanarak bu kıyım etli şahısa yaptırım uygulamaktan vazgeçmesini istediği bildiriliyor. Abra ve Zelenski’nin birkaç kez yüz yüze görüştükleri de not edilmiştir. Hatta geçen hafta bir THY uçağı ile Soçiye gittiği ve kaybolduğu (sonradan ortaya çıktı tabii) raporlanmıştır.

The Times’ta bildirildiği üzere, Abra Moskova’dayken R.Putin ile bir araya geldi ve ona Zelenski’den Ukrayna’nın bir ay süren savaşı sona erdirmek için düşüneceği koşulların ana hatlarını veren el yazısıyla yazılmış bir not sundu. R.Putin’in ilk yanıtı netti: “Ona onları döveceğimi söyle.”

Sonra bugüne kadar, İstanbul görüşmesi için ayar çekmeye geldi, İ. İnce ile görüşmüş müş, ve taraflar, birkaç görüşme yapmışlar mış, very lux otellerde.

Abra böylece, Palas’lı ile işbirliği yaparak İstanbul görüşmelerine katılır. Şimdi Avrupalıların çeşitli yol denemeleri, araya bulucular koyup bulduramayanlar ordusuna sahip olmaya başlayınca savaşı durdurmak için her ülkede birer kumbara açtılar ve halktan yardım istediler, Ukrayna’dan çıkanlara yardım politikaları güttüler.

Abra arayı bulmak için yola çıkmıştı ama bulamadı. İstanbul toplantıları sonucunda çok sıkıldığı için meşhur 168 metrelik mega yatı “Eclipse’nin” Marmarise getirilmesini talep etti ve gemi geldi. Amacı Bay Zelenski’yi bir gece gizlice teknesine hellikopuvert ile gelip pokere katılmasını istemiş ve Abra ok demiş. Abra pokerde Chelsea kulübünü kaybetmiş. İngiltere’deki evlerini kaybetmiş ve neredeyse iflasa sürüklenecektir.

Tevatürlü türlü. Ancak Abra, galiba kıs kıs gülümseyerek Kafayı Buluyor. Mal varlığı (Chelsea hariç, o diyet) donmuş gibi gösterilse de yakında el değiştirip malum ortakların bir yeddi eminine bağlanıverir. Bu Yeddi Emin kim ola ki derken Emin Çölaşamayan Suriye hatıralarını anlatırken bazı ortak kasaların Lazkiye-TelAviv arasında bir yerde olduğunu es geçmiş görünüyor. Kasaların 4 veya beş anahtarı olsa gerek, hepsi olmadan kasalar açılamıyor. Eh! Şövalyelerden kalma gelenek olsa gerek, ortaklar ama kimse kimseye güvenmemiş. Abra da bu arada arayı bulma görevi ile anahtarının 4lü (veya 5li) açılışında hazır bulunacağı garantisini veriyor olsa ki, arabuluculuğu kabul görmüş. Şimdi birisinin tek amacı kasaların Ankaraya taşınması için tilki metotlarını kullanarak bunu başarmak.

Eh! Bu taşın altında nasılsa bizim halkımızın eli kolu parmağı ve giderek bedenleri var. Zaten gaz maskeleri yok, radrasyona karşı efsunluyuz, çay içeriz geçer. Biz çay içerek kafayı buluruz da; Abra Kadavra olmaz ise belki işe yarar ise, eminim 1787 ürünü bir ”Chateau Lafite” zuladan çıkar ve kafayı bulur. Zaten 1789 Fransız ihtilali öncesi üretilmiş olan bu şaraplardan geriye kalan üç-beş şişe ise, Abra o zamanlarda yaşasaydı eminim ki, (yed olan değil) bugünleri görür tüm rekolteyi kapatırdı.

Kafayı bulmak için böyle pahalı şarabı içmek varken Abra arayı bulmaya soyunduysa, sadece kendi menfaatleri değil elbette, diğer anahtar sahiplerinin de baskısı (ve de teh tehi) ile kabul etmiştir.

Bir diğeri neden arayı bulmaya soyundu derseniz, kafayı yukarı kaldırın ipte cambaz var; (elbette Abra değil) elindeki denge sırığının ölçüsü ise önceleri 51 birim iken şimdilerde 20li birimlere düşmüş görünüyor, eğer sırığın ölçüsü şöyle 10lu birimlere inerse zaten cambazda denge kalmaz düşer. Bu neden ile duacıdır, Abra Kadavra olmasın da yaşarken bu iş çözülsün. Ardından Zelenski ile R.Putin arasındaki buzlar eriyip hiç olmazsa birer kadeh “1945 Château Lafite Rothschild” içip ve onlar da kafayı bulsunlar, yoksa şarap sahibinin gazabına uğrayacaklar.

Not . Bu hikayedeki kahır amanlar hayal ürünü olup, Abra’nın kafayı bulurken ki itiraflarından aktarılmıştır.

Attila Turnaoğlu –1953 yılında İstanbul’da doğan Turnaoğlu, Lise öğrenimini Kadıköy Maarif Koleji’ndetamamlamıştır. ODTÜ Endüstri Mühendisliği’nde yüksek öğrenimini tamamlayarak 1979 yılında iş hayatına atılmıştır.İş hayatında sırasıyla STFA Grubu’nun çeşitli şirketlerinde (1979 – 1994) Yöneticilik yapmıştır. Daha sonra İntermak grubunda Genel Koordinatör olarak görev aldıktan sonra 1995 – 2001 yılları arasında Transtürk Holding Aş – Israel Jv ortaklığı şirketlerinde Gübre, Fide üretim ve pazarlaması konularında görev almıştır. Daha sonra bir müddet müşavirlik yapmış olup, 2005 -2014 yıllarında Koca Grup bünyesinde Çeşitli Yurt Dışı Projeler Koordinatörü olarak Endüstriyel Tesisler, çeşitli alt yapı inşaat işleri faaliyetlerini yürütmüştür. Ardından Bionas Tarım LTD Şirketinde Genel Müdür olarak Rusya’da Organik Tarım üretimi ve Avrupa Birliği Ülkeleri, USA ve Kanada’ya satışlar gerçekleştirilmiştir.Orta öğreniminden beri müzikle uğraşmış, şarkı sözleri ve şarkılar üretmiştir. Şiire meraklı olup üniversite döneminden bu yana şiirler yazmaktadır. Bir dönem roman yazma konusuna da eğilmiş ancak yazdıkları basılmamıştır.YouTube kanalında şarkılar, şiir okumaları, video yapımları mevcut olup ileriye dönük Şiir kitabı basmayı amaçlamaktadır. Denenmemiş çalışmalara meraklı olup Foto-Şiir çalışmaları yürütmektedir. Yaşama ait kısa yazılar yazmaya da çalışmaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir