Halkların Demokratik Partisi (HDP), Şırnak’ın Cizre ilçesinde 4-12 Eylül 2015’te uygulanan sokağa çıkma yasakları sırasında evinin avlusunda silahla vurulan 10 yaşındaki Cemile Çağırga’ya ilişkin Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
Şırnak Milletvekili Nuran İmir tarafından verilen önergede, Cemile’nin cenazesinin 3 gün boyunca buzdolabında bekletildiği, faillerinin ise yargılanmadığı belirtildi.
Önergede, “Evinin önünde vurularak öldürülen ve cansız bedeni buzdolabında saklanan 10 yaşındaki Cemile Çağırga’nın ölümüne ilişkin açılan soruşturmada da failler tespit edilemediği ileri sürülerek, daimi arama kararı alınmış dosya zaman aşımına bırakılmıştır” denildi.

“İnsanlık suçu”

Yine olayın üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen Cemile’nin failleri hakkında açılan soruşturma dosyasının zaman aşımına bırakılmasının sadece hukuk değil, aynı zamanda bir “insanlık suçu” olduğu vurgulandı.
Önergede, “Bu coğrafyada bu acıların tekrar yaşanmaması için hukukun şeffaf bir şekilde işlenmesi faillerin derhal ortaya çıkarılması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

Kürtlerin temel hak ve hürriyetleri

  • HDP’li İmir, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği önergesinde şu soruları yöneltti:* Cemile’nin hayatını kaybetmesi olayı ile ilgili başlatılan soruşturmanın daima arama kararı alınarak dosyanın zaman aşımına bırakılmasındaki gerekçe nedir? * Cemile’nin hayatını kaybettikten sonra ailesi tarafından 3 gün boyunca buzdolabında bekletilmek zorunda kalması Cizre’de yaşam hakkı ihlallerinin somut göstergesi değil midir? * Yaşamını yitiren Cemile’nin ailesi tarafından 3 gün boyunca buzdolabında saklanmak zorunda kalması iktidarın Kürtlere yönelik temel hak ve hürriyetlerini yok sayan politikasının bir sonucu değil midir? * Aradan geçen 6 yıl içerisinde Bakanlığınızın Cemile Çağırga’nın ölümüne ilişkin yürüttüğü bir soruşturma var mıdır? * Sadece hukuki değil, bir insanlık suçu olan bu olayın yerel mahkemenin daimi arama kararı alarak zaman aşımına bırakılmasına sessiz mi kalacaksınız?”

Bir Cevap Yazın