İnsan Hakları

”Adalet Nöbeti” Meclis’te Gözaltına Alındı

Telgraf haber – Vekilliği düşürüldükten sonra kararı tanımayarak Meclis’te ‘adalet nöbeti’ tutan, son olarak MHP lideri Devlet Bahçeli tarafından hedef gösterilen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu gözaltına alınarak zorla emniyete götürüldü.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliği, hakkındaki kesinleşmiş yargı kararının 17 Mart’ta TBMM Genel Kurulu’nda okunmasıyla düşürülmüştü.

Vekilliği düşürüldükten sonra kararı tanımayarak Meclis’te ‘adalet nöbeti’ne başlayan Gergerlioğlu, dün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından hedef alınmıştı.

Bahçeli, HDP’li Gergerlioğlu’nun Meclis’teki direnişine ilişkin, “Bu sineye çekilecek bir şey değildir. Şayet TBMM Başkanı’nın yetkisi bu konuda sınırlıysa, süratle hazırlanacak bir maddelik kanun teklifinin Genel Kurul’da kabulüyle birlikte Gergerlioğlu’nun yer yatağı ile beraber Meclis’in kapısının önüne koyulması mümkündür ve konu acildir” demişti.

Devlet Bahçeli’nin hedef göstermesinden bir gün sonra Gergerlioğlu, sabah saatlerinde Meclis’e giren polisler tarafından gözaltına alındı

HDP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, “Sabah namazını kılmadan önce abdest almak üzere lavaboya girdikten sonra Gergerlioğlu’nun bulunduğu kata 100’e yakın polis girdi. Gergerlioğlu, lavabodan çıkarıldıktan sonra polislere, ‘namazımı kılayım, üzerimi değiştireyim öyle gidelim’ demesine rağmen polis gözaltı işlemini başlattı.”

Açıklamada, “Milletvekillerimiz Filiz Kerestecioğlu ve Hüseyin Kaçmaz’ın da itirazlarına rağmen Gergerlioğlu, pijamaları ve terlikleri varken zorla götürüldü” Gergerlioğlu’nun gözaltına alınmasının nedeninin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan yeni bir soruşturma kapsamında olduğu belirtildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düştüğü 17 Mart tarihinden itibaren Meclis’te “Adalet Nöbeti” tutması soruşturmaya gerekçe yapıldı.

Soruşturmada, “Gergerlioğlu’nun Meclis’i terk etmemesi, hala milletvekili gibi davranması, sosyal medya üzerinden basın açıklamaları yapması, canlı yayınlar yapması, kamu binasında hakkı olmadan durması” suç unsurları olarak gösterildi.

Gergerlioğlu’nun hakkında açılan yeni soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, HDP milletvekilleri de emniyete gitti.

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun gözaltına alınma anını anlatan HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, şunları söyledi:”Yine AKP-MHP faşist ruhunun ülkeye dayattığı hukuksuz uygulamalar sonrası, barbarca görüntülerin yaşanabileceğini bir kez daha gördük. Ömer hocamızın vekilliğinin hukuka aykırı düşürülmesinden sonra kendisinin bu haksız, hukuksuz karara karşı sürdürdüğü eylemin 5. gününde sabah namazı için uyanıp lavaboya girdiğinde aniden yüzlerce polis koridoru kuşatma altına alındı. Ömer hocamız abdest alırken, kendisine tebligat yapılmadan, kıyafetlerini giyilmesine müsaade edilmeden, sürükleyerek götürüldü. Barbarlık vardı.”dedi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir