Ana Sayfa Haberler Adana Aladağ’da, 12 kişinin hayatını kaybettiği cemaat yurdunda yangının üzerinden 5 yıl geçti adalet yok

Adana Aladağ’da, 12 kişinin hayatını kaybettiği cemaat yurdunda yangının üzerinden 5 yıl geçti adalet yok

0
Adana Aladağ’da, 12 kişinin hayatını kaybettiği cemaat yurdunda yangının üzerinden 5 yıl geçti adalet yok

etelgraf haber-

Aladağ yurt yangınında çocuklarını kaybeden aileler, yangının 5’inci yılında düzenlenen anmada çocuklarının ölümünden sorumlu olan Süleymancıların afla serbest bırakılmasına tepki gösterdi. Adana Aladağ’da, 11’i çocuk 12 kişinin hayatını kaybettiği cemaat yurdu yangının üzerinden 5 yıl geçti. Facianın yıl dönümünde Sosyal Haklar Derneği, yangının yaşandığı, yargılama sürecinde yıkılan yurdun bulunduğu yerde ailelerle birlikte, hayatını kaybeden çocukları anıp adalet istedi.

Evrensel’den Volkan Pekal’ın haberine göre, yürüyüşle gelinen alanda yapılan açıklamanın ardından bahçeye karanfiller bırakıldı. Aradan geçen 5 yılda yargı sanıklara ödül gibi cezalar verirken sanıklar MHP’nin teklif ettiği ve Meclis Genel Kurulu’nda 13 Nisan 2020 tarihinde kabul edilen, af yasası olarak da bilinen infaz yasasıyla affedildi. Aileler, çocuklarının ölümünden sorumlu olanların affedilmesine tepki gösterdi.

“Bir adamın lafıyla nasıl serbest bırakılıyor”

Yangında hayatını kaybeden Cennet Karataş’ın babası Mehmet Karataş, “13-14 yıl ceza yiyen bir adam nasıl bir adamın lafıyla serbest bırakılıyor!” diye tepki gösterdi.

“Mahkeme sonuçlandı, adalet yerini buldu” derken bir afla suçluların serbest bırakıldığını dile getiren Karataş, “Bizim seçtiğimiz milletvekilleri nasıl böyle bir af çıkarıyor? Bizim gibi niceleri var. Adalet Bakanı bizimle görüşmüyor bile. Afmış, ne affı! İçerideki mafyayı 5 yıl, 10 yıl yatırıp keyfi çıkarıyorsun. Kimseni böyle bir hakkı olmamalı. Adalet mi bu! 5 yıldır acıyla yatıyoruz, acıyla kalkıyoruz. Bu şekilde adalet var diyemeyiz” dedi.

“Milli Eğitim Bakanı kabul etmedi”

Zeliha Avcı’nın annesi Sultan Avcı, “Adalet istiyoruz. Suçlular cezasını çeksin” talebini dile getirdi.

Mehmet Ali Baş da “Adalet Bakanı’na sesleniyorum. Bu nasıl adalet? Her yattığımda, kalktığımda ciğerim yanıyor. Ben sofrada çocuğumu bekliyorum. Biz bu affı istemiyoruz. Bana araba çarpsa, bacağım kopsa onu affederim ama benim ciğerim kopunca bu affı istemem” dedi.

Milli Eğitim Bakanı’nın kendilerini kabul etmediğini dile getiren Baş, “Kapısına kadar gittik. Neden kabul etmiyorsun? Biz adam mı öldürdük? ‘Gel içeri, derdini anlat’ demediler. Nasıl vicdanımız kabul edecek de yatacağız” diye sordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here