Toplumsal Cinsiyet

Afgan kadınlar hakları için sokakta: “Korkmayın, biz yan yanayız”

Afganistan’nın Harat kentinde sokağa çıkan kadınlar, hazırladıkları pankartlarla hakları ve hayatları için eylem yaptı. Taliban’ın yönetimi ele geçirmesi ve medyanın susturulmasıyla birlikte seslerini duyuramayan kadınlar, hazırladıkları pankartlarla taleplerini sıraladı.

Ekmek ve Gül’ün haberine göre; pankartlara “Korkmayın, korkmayın, biz yan yanayız”, “Eğitim, iş ve güvenlik bizim hakkımız”, “İş, ekmek, huzur”, “Kadın hakları=insan hakları” yazan kadınlar genel taleplerinin çerçevesini çizerek Afganistan’da zor koşullara ve baskıya rağmen sokaktan geri çekilmediklerini gösterdi.

Ana pankartta yazılan “Hiçbir hükümet kadınların desteği olmadan ayakta duramaz. Bizim talebimiz kadınlara tüm alanlarda eğitim ve çalışma hakkıdır” sözü bugün Afganistan’da kadınların en temel hakları için ölümü göze alarak sokaklarda taleplerini söylediklerini gösteriyor.

En ufak fırsatta Taliban’ın özünün değişmediğini ve Taliban işgalcilerinin meşru kılınması halinde hayatlarının sonunun geldiğini söyleyen kadınlar, evlere kapatılarak geçmişteki karanlık döneme döndürülmek istediklerini belirtti. Afganistanlı kadınlar, canları pahasına geriye dönmemek için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir