Ana Sayfa Haberler Ağır hasta mahpus Ekim Can Polat’a yönelik işkenceler sürüyor

Ağır hasta mahpus Ekim Can Polat’a yönelik işkenceler sürüyor

0
Ağır hasta mahpus Ekim Can Polat’a yönelik işkenceler sürüyor

2016 yılından beri tutsak olduğu Manisa Akhisar T tipi Kapalı Hapishanesi’nden 28 Aralık 2020 tarihinde Denizli T Tipi Hapishanesi’ne işkenceyle sürgün edilen hasta mahpus Ekim Can Polat’a yönelik baskı, şiddet ve işkenceler sürüyor. Polat’ın annesi Songül İlker, oğlunun başta kalp ve tansiyon olmak üzere birçok rahatsızlığı olduğunu vurgulayarak, derhal tahliyesini istedi.

Yolculuk’un aktardığına göre anne İlker, oğlunun açlık grevinde 52’nci gününe girdiğini ve çok yoğun kilo kaybı yaşadığını aktardı. Hapishanede tedavi hakkının engellenmesinden dolayı kasıntılarının arttığını, görme kaybının başladığını ifade eden İlker, Ekim’in daha büyük sağlık sorunları yaşamadan taleplerinin kabul edilmesi için ses olunması çağrısı yaptı.

Korkunç işkenceler yapıyorlar

Akhisar T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde Ekim Can’a işkence yapan başgardiyanı teşhir etmeleri üzerine gardiyanın görev yerinin değiştirildiğini, oğlunun da hapishane idaresi tarafından bundan sorumlu tutulduğunu ifade eden anne İlker, “Bununla ilgili intikam alıyorlar. Ayakta sayım vermediği için işkence yapıyorlar. Adli tutuklulara karşı oğlumu hedef gösteriyorlar. Denizli’ye de hastaneye götürüyoruz diyerek götürülüyor. Nöbetçi müdür eşliğinde işkenceyle sürgün edildi ve vücudunda ciddi ezikler, morluklar vardı. 8 aydır Denizli T Tipi’nde kalıyor. Burada da Akhisar’daki başgardiyanın intikamını alıyorlar. Oğluma inançları ve kimliği üzerinden saldırıyorlar. Korkunç işkenceler yapıyorlar.” dedi.

İşkence suçlusu olmalarına rağmen görevde kalmaya devam ediyorlar

İlker, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Orada inanamayacağınız, uygunsuz tutum ve davranışlara maruz kalıyorlar. Oradaki görevlilerin tamamının işkenceden soruşturması olduğu halde görevde kalmaya devam ediyorlar. Oğlum Ekim Can Polat’ın sesini duyurmak istiyorum.”

Ağır hasta tutsak Ekim Can Polat’ın talepleri

Ekim Can Polat’ın talepleri ise şöyle:

*Hastaneye sevkinin yapılması ve tedavisinin başlanması,

*İçerideki işkence ve gasplarının bir an önce sona erdirilmesi.

*Kantin ihtiyacının giderilmesi

*İçeride kitap sayısının artırılması ve kitapların içeriye alınması

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here