Haberler

Ahmet Misbah Demircan’ın danışmanlık yaptığı filme 1 milyon TL kamu desteğ verilmiş

CHP Milletvekili Murat Emir, Meclis gündemine AKP, Beyoğlu Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı arasındaki 1 milyon TL’lik ilişkiyi taşıdı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destek vermeye uygun bulduğu film projeleri arasında Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın danışmanlığını yaptığı bir filmin de yer aldığı ve bakanlıktan 1 milyon TL destek alacağı ortaya çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın duyurusuna göre bu yılın üçüncü destekleme kuruluna uzun metrajlı sinema filmi projesi kapsamında toplam 48 proje destek başvurusunda bulundu. Bunlardan 32’si desteklenmeye uygun bulunmadı, 16’sına destek verildi. Bu projelere toplam 25 milyon 50 bin TL’lik destek sağlandı.

Demircan danışmanlık yapmış

Destek alan projeler arasında Mahi (Üsteğmen Kara Fatma) isimli sinema filmi de yer alıyor.

Desteklerin açıklanmasının ardından Mahi’nin Senaristi İlknur Bektaş’ı Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın ziyaretinden bir fotoğraf paylaşarak “Yıllardır çalışmalarımı bilen, inanan, kültür sanat tarihimizin daha ileri taşınması için desteğini esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Sayın Ahmet Misbah Demircan’ın Mahi filmimizin danışmanı olması bizim için büyük mutluluk” ifadelerini kullandı.

“Demircan kendisine kaynak aktardı”

Skandalı ortaya çıkaran CHP Milletvekili Murat Emir, “Bu skandal, seçici kurulun tarafsızlığına ve desteğe hak kazanan film projelerine de gölge düşürmüştür. Yandaş için her imkanı seferber eden AKP, kültür sanat alanında da yandaş kayırmaya devam ediyor. Filmlerin değerlendirme aşamasında Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, bulunduğu konum itibariyle tüm projelere eşit mesafede durması gerekirken, tam aksine başvuran projeler arasından birine danışmanlık yapmıştır. Buradan da anlaşılacağı üzere Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, kendi danışmanlığını yaptığı film projesine kaynak sağlanmasına aracılık etmiştir” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir