Ana Sayfa Ekoloji Akbelen Ormanı’nda yeniden keşif yapılacak

Akbelen Ormanı’nda yeniden keşif yapılacak

0
Akbelen Ormanı’nda yeniden keşif yapılacak

ETEGRAF HABER-

Akbelen Ormanı’nda daha önce yapılan bilirkişi keşfinin eksik ve hatalı yapılmasından kaynaklı yeni bir heyetle tekrardan yapılacak.

Muğla’nın Milas ilçesi İkizköy mahallesinde Akbelen Ormanı’nı kömür madenine tahsis eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli imzalı kararın iptali için KARDOK Derneği’nin açtığı dava sürüyor. KARDOK Derneği avukatlarının yaptığı itirazlar sonucu, davaya bakan Muğla 1’nci İdare Mahkemesi heyeti, 7 Eylül’de gerçekleştirilen olaylı ilk keşfin tekrarlanmasına karar verdi. Kararda ayrıca yeni keşif süreci tamamlanıncaya kadar orman kesimi ve madene tahsis işleminin yürütmesinin durdurulmasının da devamına karar verildi. Bir önceki keşifteki hakimler naip üyelikten alınarak, keşfi gerçekleştirecek heyet başkanlığına yeni bir naip üye atandı.

KEŞİF SÜRECİ

7 Eylül 2021’de İkizköy ve Akbelen Ormanı’nda gerçekleştirilen bilirkişi incelemesinde mahkeme tarafından yetkilendirilmediği halde keşfi yöneten Hakim Murat Yüksel, davacı dernek temsilcilerinin ve davacı taraf uzmanlarının uzun süre keşfe katılmasını reddetmiş, KARDOK avukatlarına ve uzmanlarına hakaret içeren sözler sarf etmiş, avukatların söz hakkını engelleyici tarzda müdahalelerde bulundu.

RAPOR EKSİK VE HATALI BULUNDU

KARDOK avukatları ise, tutum ve davranışları nedeniyle tarafsızlığını kaybeden Hakim Murat Yüksel ve incelemesini redderek, keşfin yenilenmesini istedi. Tüm bu itirazlara rağmen devam eden keşif sürecinin sonunda, bilirkişi heyeti 13 Ekim tarihinde mahkemeye bir rapor sunmudu. Raporda, bilirkişi heyetinin dava konusu idari işlemin hukuka uygunluğu konusunda bir fikir birliğine varmamış olduğu; 7 kişilik heyetten ikisinin, biyolog ve maden mühendisi bilirkişilerin ormanın kömür madenine tahsisinin hukuka aykırılığını açıkça ortaya koyan görüşler verdiği görüldü. Çevre hukukunun temel ilkelerinden olan ihtiyat ilkesi gereğince heyetteki iki bilirkişinin tespit ve değerlendirmeleri dava konusu işlemin, bilimsel olarak hukuka aykırı olduğunu göstermekte idi. İdari işlemin hukuka uygun olduğunu değerlendiren bilirkişi görüşlerinde ise dosya içeriği ile uyumsuz pek çok eksiklik ve hata bulundu.

DİLEKÇE VERİLDİ

Bunun üzerine KARDOK avukatları tarafından, tüm bu hususları dile getiren ve eksik uzmanlıkların da tamamlanarak yeni bilirkişi heyeti oluşturulması;  yargısal teamüllere, yargılamanın tarafları arasında olması gereken özenli davranış geleneklerine uygun şekilde mahallinde yeniden keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasını isteyen 03.12.2021 tarihli dilekçe sunulmuştu.

YENİ KEŞİF YAPILACAK

Yeni keşfin tarihi keşfi yürütmek için atanan yeni naip üye tarafından belirlenecek. Akbelen Ormanı’nın madene tahsisi işleminin uygulanması halinde giderilmesi güç zararlar doğabileceği de açık olduğundan, keşif süreci tamamlanıncaya kadar ormanda kesim ve maden açma faaliyetlerinin tamamı durdurulmaya devam edilecek. Paylaş:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here