Ekoloji Haberler

Akdeniz’in saklı cenneti Tisan Adası yapılaşmaya açıldı

MERSİN – Akdeniz’in saklı cenneti olarak bilinen Tisan Adası, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde AKP-MHP oylarıyla yapılaşmaya açıldı.  Mersin’in Silifke ilçesine yaklaşık 32 km mesafede, Yeşilovacık Mahallesi’nde yer alan, dağların ardında bulunan ve çam ağaçlarıyla kaplı ormanların bulunduğu Akdeniz’in saklı cenneti olarak bilinen Tisan Adası yapılaşmaya açıldı. Saklı cennet, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde çoğunluğu elinde bulunduran AKP ve MHP’nin oylarıyla Meclis kararıyla yandaşa peşkeş çekildi.

  YENİ TİCARET ALANLARI TARTIŞMASI

 Dünyanın 13’üncü en güzel koyu seçilen Tisan Adası ile ilgili yapı yoğunluğunu arttıracak imar planı, önce Silifke Belediyesi Meclisi’nden geçti. Daha sonra Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Ağustos ayı Meclis toplantısının gündemine getirildi. Meclisteki görüşmeler sırasında da muhalefet meclis üyeleri, Tisan’da 0,90 yapı yoğunluğuna ve 5 katlı bir otele izin verilmesinin eşsiz doğa cenneti Tisan’ın özgün yapısını bozacağı uyarısında bulunarak, itiraz etti. Ancak itirazlara rağmen imar planı AKP-MHP oylarıyla Meclis’ten geçti.

 İMAR ÖNCESİ KONUT REKLAMLARI BAŞLADI

 Meclis kararı geçtikten sonra yandaş şirketin daha önce bölgeye yerleşerek, arsaları aldığı ortaya çıktı. Faras İnşaat Yapı Sanayii Ticaret Limited Şirketi tarafından kurulduğu söylenen S.S Faras Akdeniz Konut Yapı Kooperatif, web sitesinde 161 bin 722 metre kare alanın satın alındığını duyurdu. Üye kabulünü 17 Mayıs 2022’de başlatan kooperatif, imar planı Meclis’ten geçmeden 27 Mayıs’ta tüm sosyal medya hesabında konutların reklamını yapmaya başladı. Kooperatifin üyeleri arasında yargı mensuplarının, bürokratların, milletvekillerinin de olduğu iddia ediliyor. Şirketin, referans olarak Cumhurbaşkanlığı, Ziraat Bankası, SGK ve OYAK İnşaat’ı referans göstermesi dikkat çekti.

 MANZARAYA GÖRE FİYAT 

 Şirket, projenin tanıtımında şu ifadelere yer verdi: “Bölgede projemizle mukayese edilebilecek yazlık evlerin fiyatı; bina yaşı, metrekaresi, denize mesafesi ve manzara durumuna göre 3-6 milyon TL arasında değişmekte olup, emlak ve kira fiyatları hızla yükselmekte olduğundan projemiz aynı zamanda kazançlı bir yatırım fırsatı niteliğindedir. Mersin-Antalya ulaşımını kısaltmak amacıyla Çeşmeli-Erdemli-Silifke-Taşucu Otoyolu Projesinin ihalesi yapılmış olup, ayrıca yapımı devam eden Karaman-Mut-Silifke yolu bittiğinde İç Anadolu’dan bölgeye ulaşım kısalacağından birkaç yıl içinde bölgenin cazibesi daha da artacaktır.” 

MA / Cemil Uğur 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir