Haberler

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, FOX TV’yi basın toplantısına almadı; Basın Konseyi tepki gösterdi

FOX TV muhabiri Barış Kaya, AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in AKP MKYK toplantısı sonrası düzenlenen basın toplantısına alınmadı. Ömer Çelik’in talimatı ile toplantıya alınmadığı belirtilen Kaya’nın Çelik’e sormak istediği soru ise FOX TV Ana Haber’de ekrana yansıtıldı.

Basın Konseyi, AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in basın toplantısına, FOX TV Muhabiri Barış Kaya’nın akreditasyonu bulunmasına rağmen alınmamasına tepki gösterdi.

Basın Konseyi’nden tepki

Basın Konseyi’nin konuya dair yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Anayasa güvencesinde olan ifade ve basın özgürlüğünü bir türlü içselleştiremeyen; medya mensupları arasında ayrımcılık yapan iktidar partisi AKP, yeni bir skandala imza atmıştır.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın kamuoyunda tartışılan açıklamasıyla ilgili soru soracağını öğrendiği FOX muhabiri Barış Kaya’nın alınmaması talimatını vermiştir. AKP genel merkezinde MKYK sonrası yapılan basın toplantısına alınmayan Barış Kaya, FOX TV’nin Cumhurbaşkanlığı ve AKP’yi takip etmekle görevli akredite muhabir olduğu halde böyle bir ayrımcılığa maruz kalmıştır.

Yaşanan bu olayla, gazetecilerden basın toplantısında soracakları soruların önceden alındığı ve beğenilmeyen soruların sorulmasına uzun süredir izin verilmediği açıkça ortaya çıkmış; sansürün hangi boyutlara ulaştığı çıplak gözle görülmüştür.

Demokrasinin ve basın özgürlüğünün olduğu hiçbir ülkede, böyle bir uygulamaya asla izin verilmez.

FOX TV’ye yapılan, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı, ifade ve basın özgürlüğünün ağır ihlalidir.

AKP genel merkezinde meydana gelen ve her sahada alışkanlık halini alan bu kabul edilemez uygulamalara, başta İletişim Başkanlığı ile tüm ilgili ve yetkililerin son vermesini yeniden talep ediyoruz.

Basın Konseyi olarak, FOX TV muhabirine yapılan uygulamayı protesto ediyor; iktidarı ve siyasileri de halkın haber alma hakkı, ifade ve basın özgürlüğüne saygılı olmaya bir kez daha davet ediyoruz.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir