Ana Sayfa Haberler “AKP ve MHP seçim barajının yüzde 5’e indirilmesi konusunda anlaştı”

“AKP ve MHP seçim barajının yüzde 5’e indirilmesi konusunda anlaştı”

0
“AKP ve MHP seçim barajının yüzde 5’e indirilmesi konusunda anlaştı”

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AKP ile MHP heyetlerinin seçim barajının yüzde 5’e indirilmesi konusunda anlaştığını yazdı.

Selvi, AKP ile MHP heyetlerinin, ittifak halinde yüzde 10’luk seçim barajının korrunması ve daraltılmış bölge sistemi konusunda anlaşma sağlayamadığını belirtti.

“MHP, ittifak halinde yüzde 10 seçim barajının korunmasını istiyor”

Selvi, yazısında üzerinde anlaşma sağlanamayan maddeleri şöyle sıraladı:

“MHP, ittifak içine de baraj getirilmesini istiyor. İttifaksız seçime giren parti için seçim barajı yüzde 5’e indirilirken, ittifak halinde seçime girecek partiler açısından ayrı bir seçim barajı getirilmesi öneriliyor. MHP, ittifak halinde seçimlere giren partiler açısından yüzde 10 barajının korunmasını öneriyor. 

AK Parti ise ittifak halinde ayrı bir seçim barajı getirilmesine sıcak bakmıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerek yok” demişti ama Bahçeli ısrarlı olduğu takdirde yeniden değerlendirileceği ifade ediliyor.”

“Daraltılmış bölge” uzlaşmazlığı

“AK Parti ile MHP arasındaki görüşmelerde daraltılmış bölge konusunda bir sorun yaşanıyor. AK Parti daraltılmış seçim sistemine geçilmesini öneriyor ama MHP buna sıcak bakmıyor.

AK Parti milletvekili sayısı 30’u aşan büyükşehirlerde seçim çevrelerinin 7 milletvekiline göre bölünmesini öneriyor. MHP ise daraltılmış bölge seçim sistemine sıcak bakmıyor. Büyükşehirlerde seçim çevrelerinin 7 milletvekiline göre bölünmesini doğru bulmuyor. MHP, daraltılmış bölge seçim sisteminde milletvekili kaybedeceğini düşünerek, mevcut sistemin devamını istiyor.

AK Parti, MHP’nin daraltılmış seçim bölgesi konusundaki itirazını haksız bulmuyor. O nedenle ortada aşılmayacak bir sorun görünmüyor. AK Parti’deki yaklaşıma bakınca mevcut seçim sisteminin aynen devam edeceğini söyleyebiliriz”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here