Toplumsal Cinsiyet

AKP’li belediyelerden evlilik eğitimleri: Kadınlara verilen eğitimde “erkeğe itaat” anlatıldı

AKP’li belediyelerin düzenlediği evlilik eğitimlerine sadece kadınların katıldığını ve burada “erkeğe itaat” düşüncesinin aşılandığını belirten Urfa Kadın Platformu’nda Ayşe Şehriban Demirel, çözüm olarak İstanbul Sözleşmesi’ni işaret etti.

Urfa’da çocuk yaşta evliliklerin önüne geçebilmek adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, 4 aşiret lideriyle protokol imzalamış, bu yöntem kadın kurumlarının tepkisine neden olmuştu. Kadınlar çocuk yaşta evliliklerin bir sistem sorunu olduğunu belirterek çözüm için toplumsal cinsiyet eşitliği ve İstanbul Sözleşmesi’ni işaret etmişti.

Bu olayın yankıları henüz sürerken Urfa Büyükşehir Belediyesi, “aile bütünlüğünün korunması ve güçlendirilmesi” sloganıyla “Mutlu Evliliğe İlk Adım” isimli eğitimler düzenlemeye başladı. Eğitimler Urfa’da boşanma oranlarındaki artışın önüne geçmek ve “aileyi kurtarmak” amacıyla verilirken, eğitimlerde “Aile İçi İletişim”, “Eşler Arası İletişim ve Anne – Baba Çocuk ilişkisi” başlıkları işlendi. Ancak her ne kadar “Eşler arası iletişim” denilse de eğitimlere sadece kadınların alınması dikkat çekti.

MA’da yer alan habere göre; Urfa Kadın Platformu üyesi avukat Ayşe Şehriban Demirel, şiddet vakalarının arttığı şu günlerde Urfa’da eğitim adı altında verilen ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştiren yaklaşımların devlet kurumları tarafından desteklenmesindeki tehlikelere dikkat çekti.

Eşitsizlik destekleniyor

Bu tarz eğitimlere sadece kadınların alınmasını da eleştiren Demirel, “Evliliklerde yaşanan sorunların kadınlardan kaynaklandığı gibi bir algı oluşturuluyor. Topluma toplumsal cinsiyet eşitliğine dair topyekun bir eğitim verilmesi gerekirken, kadına yönelik yanlış, eksik bilgiler aktarılıyor. Bu Valilik, Kaymakamlık, belediye gibi kurumların eliyle yapılıyor. Sanki ev içinde bütün sorunların kaynağı kadınlarmış gibi sadece kadınlara dönük eğitimler veriliyor. Toplumda zaten ‘evliliği kadın ayakta tutmak zorunda, çocukla kadın ilgilenir’ gibi bir ön yargı var zaten. Bu eğitimlerde söz konusu algıyı destekler nitelikte. Algıları kırmak yerine, boşanmayan giden sorunların ‘kadınlardan kaynaklandığı’ düşüncesini yıkmak yerine, seminerlerle tersi yapılıyor. Sistem tarafından kutsallaştırılan aile kurumu salt kadının sorumluğu değil, erkeğin de sorumluluğunda” ifadesinde bulundu.

Aile kavramının kutsanması ve sadece kadının sorumluluğuna bırakılmasının kadına yönelik şiddette artışa neden olduğunu vurgulayan Demirel, “Bunlara bağlı olarak boşanmalar da artar. Boşanmanın nedeni kadının şiddet görmesi ve bu şiddete boyun eğmemesidir. Hukukçu kadınlar olarak mahkeme salonlarında şahit olduğumuz boşanma davalarındaki asıl neden, erkeğin kadına bakışı, zihniyetidir. Buna yönelik yerelde ‘evlilik okulları, seminerler’ yerine eğitimde topyekun bir değişim ile müfredata toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dair bilgilendirmeler eklenmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Urfa Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği son “eğitim” programına sadece kadınların katılım sağladığını hatırlatan Demirel, belediyenin bu durumu açıklamasını istedi. Eğitimlerin kadınların evli oldukları erkeklere karşı ne yapması gerektiği, “erkeğe itaat etmesi” gerektiği düşüncesinin aşılandığını söyleyen Demirel, bu önerilerin kadını toplumdan uzaklaştırdığını ve kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir