Haberler

AKP’li Güngören Belediyesi’ne bedelsiz olarak tahsis edilen İBB arazilerine, “millet bahçesi” yapılacak

Güngören’de İBB’nin tüm itirazlara rağmen, 10 süreyle AKP’li ilçe belediyesine bedelsiz olarak tahsis edilen parseller millet bahçesine dönüştürülüyor.

Sözcü‘den Özlem Güvemli‘nin haberine göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) yönetimin değişmesinin ardından İBB Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran AKP grubunun teklifi ile büyükşehire ait birçok arazi, AKP’li ilçe belediyelerine bedelsiz olarak tahsis edildi.

Güngören Güneştepe Mahallesi’nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “millet bahçesi” yapılmak üzere TOKİ tarafından proje çalışması yürütülen bölgede kalan, mülkiyeti İBB’ye ait yaklaşık 20 bin metrekarelik alan geçtiğimiz Mayıs ayında 10 yıl süreyle bedelsiz olarak AKP’li Güngören Belediye Başkanlığı’na oy çokluğu ile tahsis edilmişti. Devredilen parseller üzerinde “Aliya İzzet Begoviç Parkı”, “Spor Parkı ve Güneştepe Spor Sahası” ve kültür merkezi bulunuyor.

Güngören Belediyesi, veto edilen tahsis kararının ardından “Güneştepe Millet Bahçesi Projesi” için imar planı hazırladı. Planlar 10 Eylül’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak askıya çıkarıldı. Plan değişikliği ile “spor, zeminaltı otopark, park” fonksiyonları yerine “millet bahçesi” fonksiyonu getirildi.

Tescil dışı alan ile birlikte toplam 25 bin metrekare olan arazinin, yaklaşık 20 bin metrekaresi İBB’ye ait. Plan notlarına göre “millet bahçesi”nde “millet kıraathanesi, ibadethane, sanat atölyeleri, spor alanları, tematik yaya köprüleri, meydanlar, açık-kapalı otoparklar” yer alabilecek.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir