Haberler

AKP’liler 2016 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni dolandırmış

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) yaklaşık olarak 12 milyon dolar doladırıldığı iddia edildi.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, 2016 yılında 41 milyon 234 bin 45 liraya İBB tarafından satın alınan arazinin 2020 yılındaki müfettiş raporlarına göre kullanılmaya müsait olmayan askeri alan içerisindeki bir bölgenin satın alındığı ve doğrudan temin yoluyla eski AKP Maltepe İlçe Başkanı Kamil Barkır’ın hesabına yatırıldı.

İBB müfettiş görevlendirdi

Özkan’ın paylaştığı bilgilere göre İBB, söz konusu araziyi 24 Ekim 2016 tarihinde 41 milyon 234 bin 45 lira bedelle satın aldı.

22 bin 251,16 metrekarelik askeri alan niteliğindeki araziye ilişkin İBB Teftiş Kurulu tarafından “Büyükşehir belediyemizin hangi mahalli müşterek ihtiyacı için alındığının, alım bedelinin nasıl tespit edildiğinin, şu ana kadar herhangi bir tasarrufta bulunulmamış taşınmazın şu andaki değerinin ne olduğunun, birilerinin özel çıkarına bir kamu zararının oluşup oluşmadığının tespiti amacıyla, başkanlık makamından ‘olur’ alınmak suretiyle müfettiş görevlendirmesi yapılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

İBB’nin kullanamayacağı askeri alan 

Müfettişlerin 31 Aralık 2020 tarihinde hazırladığı raporda özetle “söz konusu arazinin doğrudan temin yoluyla satın alındığı, taşınmaz malikleri vekilinin 2009 – 2014 arasında İBB Sancaktepe Meclis üyesi olarak görev yapan, eski AK Parti Maltepe İlçe Başkanı Kamil Barkır olduğu” belirtildi.

Ayrıca raporda “taşınmaz bedelinin, doğrudan taşınmazların vekili Barkır’ın hesabına gönderildiği ve taşınmazın 24.10.2016 tarihinde İBB adına tescil edildiği” anlatıldı.

Raporda “taşınmazın imar planlarında askeri stratejik alan olarak fonksiyonlandırılmış olduğu ve bu haliyle İBB’nin kullanılmasının mümkün bulunmadığı, nitekim satın alım tarihinden bu yana taşınmaz ile ilgili hiçbir tasarrufta bulunulmadığının görüldüğü”ne de dikkat çekildi ve raporda birilerinin özel çıkarı için İBB’nin zarara uğratıldığı anlatıldı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir