Haberler

AKP’nin hayvanları koruma yasası failleri koruyor: Köpeğe işkence başvurusuna “Müdür izinde” yanıtı verildi

Silivri’de AKP milletvekilli aday adayı Rıdvan Pehlivan’ın bir köpeğe yönelik işkence iddiasıyla ilgili İlçe Tarım Müdürlüğü’ne yapılan başvuru, müdür izinde olduğu gerekçesiyle işleme alınmadı.

MA’nın haberine göre; Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılan düzenleme ile hayvanlara yönelik işkence ve şiddet eylemleri ceza kapsamına alındı. 14 Temmuz’da yürürlüğe giren düzenleme ile hayvanlara yönelik işkence ve kötü muamelede suçüstü hallerinde Cumhuriyet Savcılıkları tarafından resen soruşturma başlatılabiliyor.

AKP’nin hayvanları koruma(!) yasası failleri koruyor

Suçüstü halleri dışında yürütülecek adli soruşturmalar ile ilgili şikayet hakkının ise Tarım ve Orman Bakanlığının il ve ilçe müdürlüklerine verilmesi mağduriyetleri de beraberinde getirdi. Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği (HAYKURDER), AKP’den milletvekilli ve belediye meclis üyesi aday adayı olan müteahhit Rıdvan Pehlivan’ın tekme ve sopayla köpeğe işkence ettiği görüntüleri paylaştı. Dernekten yapılan açıklamada ilçe tarım müdürünün izinde olması sebebiyle adli soruşturma şartının yerine getirilemediği ve soruşturmaya başlanamadığı belirtildi.

Soruşturma şartı neden yerine getirilmiyor?

Dernek Başkanı Erman Paçalı, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Rıdvan Pehlivan isimli işadamının bir sitede kendi halindeki köpeğin yanına giderek önce kafasına ve vücuduna tekme attığı, ardından uzaklaşmaya çalışan köpeği eline aldığı sopa ile dövmeye devam ettiğine dair görüntüler elimize ulaştı. Konuyu ilçe tarım müdürlüğü ile paylaştık lakin ilçe tarım müdürü izinde. Yerine bakan vekil müdür ise soruşturma şartını yerine getirmek konusunda isteksiz. Bu konuda karar vermek istemiyor ve kararı asil müdüre bırakmak istiyor. Asil müdür izinden bir hafta sonra dönecek. Konuyu inceledikten sonra şikayetçi olup olmayacaklarına karar verecekler ve şikayetçi olursalar adli soruşturma başlayacak. İşte kastettiğimiz tehlike buydu. Şimdi bu olayda asil müdürü beklemeyi gerektirecek bir durum yok. Görüntüler gayet açık ve net. Soruşturma şartı neden yerine getirilmek istenmiyor anlayabilmek mümkün değil. İşadamı çevresi olan, siyasi bağlantıları olan, iktidar partisinden milletvekili ve belediye meclis üyesi aday adayı olmuş bir isim. Korunmak mı isteniyor? Amaç nedir?” diye tepki gösterdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir