Haberler

“Alevi katliamı istiyoruz” çağrısı yapan kişi, “Şaka yaptım” deyince ceza almadı

Mahmut Ekinci adlı kişi 21 Ekim 2019 tarihinde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Alevi katliamı istiyoruz #Alevi” yazdı. Ekinci bu paylaşımın ardından Pelinsu Uludağ’ın Twitter hesabına yapılan paylaşımın altına ise ‘Yakarak deneyelim’ şeklinde yorumda bulundu.
Büyük tepkilere neden olan paylaşımın ardından Ekinci hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Suç duyurusunda bulunan Oktay Doğan’ın avukatı Aysemin Gülmez, iki yıl sonra karara bağlanan davaya ilişkin şu bilgiyi paylaştı: “Alevi katliamı istiyoruz’ diyen sanık hakkında yapılan yargılama sonucunda, ‘Hükmün açıklanmasının geri bırakılması’ kararı verildi. Sanık savunmasında ‘şaka yapmıştım’ dedi. Asla yılmayacağız, hak hukuk adalet tesis edilene kadar mücadelemiz devam edecek.”Özetle ceza verilmemiş oldu

Aynı zamanda CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı olan Gülmez, Independent Türkçe’den Ali Kemal Erdem’e yaptığı açıklamada, kararın ne anlama geldiğini şöyle özetledi:

“Denetim süresi içerisinde kasten yeni bir suç işlemediği, denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere uygun davranıldığı takdirde açıklanması geri bırakılan hüküm ortadan kaldırılarak, davanın düşmesi kararı verilir. Yani denetim süresince hiç suç işlemezse hiç ceza almamış gibi olacak.”

Gülmez, yargılama sürecinde savcının tutuklama talebine karşılık mahkemenin, zanlının ‘şaka yaptım’ savunmasını geçerli gördüğünü ve talebi reddettiğini aktardı. İlerleyen günlerde İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 2020/269E. Sayılı dosyasında zanlı hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrikten etme suçundan” dava açıldığını hatırlatan Gülmez, “Sanık dosya kapsamında alınan savunmasında ‘Şaka yapmıştım, özür dilerim, ancak küfür gelince ikinci tweeti attım’ şeklinde beyanda bulunmuş ve mahkemece ‘Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına’ karar verilmiştir” dedi.

Tek bir Alevi’yi ikna edemezsiniz

Gülmez, kararı veren mahkeme heyetine yönelik de eleştirilerde bulunarak, şu hatırlatmayı yaptı:

“Hakimler şaka yaptığına inanmış olabilir ama tek bir Alevi’yi şaka olduğuna inandıramazsınız” diyen Gülmez, karara ilişkin şu eleştiride bulundu: “Yargı bu tarz verdiği talihsiz kararlar ile  yarın yeniden bir densizin çıkıp aynı nitelikte paylaşımlar yapmasının ve ardından savunmasında ‘şaka yaptım’ demesinin önünü açmaktadır. Buda toplumun bir kesiminde adalete olan güveni, inancı sarsmakta, endişeleri artırmaktadır. Cumhurbaşkanına hakaretle yargılananlar ‘şaka yaptım’ deyince yargı aynı kararı veriyor mu?”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir