Ana Sayfa Haberler “Alevi köyüne okul yaptırmam” diyen Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Meclis gündeminde

“Alevi köyüne okul yaptırmam” diyen Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Meclis gündeminde

0
“Alevi köyüne okul yaptırmam” diyen Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Meclis gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk’ün, yapımı beklenen köy okulu için, “Bu Alevi köyüne okul yaptırmam” dediğine yönelik iddiaları meclis gündemine taşıdı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un cevaplaması istemiyle verilen soru önergesinde Alevi köyü olduğu için okul yapılmayan köyde yaklaşık 230 öğrencinin okuduğu ve okul olmadığı için yaklaşık 18 kilometre uzaklıktaki başka bir köyde okula devam ettikleri belirtildi.

Okulu yıkmak için müteahhit yollamış

Okulun yıkımı yapılmadan önce diğer köylerden gelen öğrencilerle birlikte 230 öğrencinin burada eğitim gördüğünü, ancak bu öğrencilerin 18 kilometre uzaklıktaki Şahinkaya Köyü’nde okumak zorunda bırakıldıklarını ifade eden muhtar Özarslan, “Mevcut Milli Eğitim Müdürü’nden önceki müdürümüz köyümüzü ziyaret ettiğinde bana, ‘köyümüze yeni bir okul yapalım’ dedi. Biz de 16 derslik okul yapımı için dilekçelerimizi verdik ve ilk olarak 2016 yılının yatırım programına alındı. Milli Eğitim Müdürlüğüne okul yapımı için 14 dönümlük bir arsa talebinde bulunmuş, talebimiz de kabul edilmişti. Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Feyzi Gürtürk’ün gelmesinin ardından okul inşasının araziye sığmayacağı gerekçesiyle 16 derslik okul yapım programı iptal edildi. Sonrasında biz bu karara itiraz ettik ve 8 derslik okul yapımı 2020 yılı yatırım programına alındı. Sonrasında ise Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, Cip köyüne okul yaptırılması talebinde bulundu. Bu taleple ilgili itirazlarımızı ettik ve Cip köyüne okul yapımına başlanmayacağı söylendi” demektedir.

Yine Uzuntarla köyü muhtarı Ali Özarslan; “Köyümüzdeki okul yapımının, 2020 yılı yatırım programına alınması sonrasında ilimizde 6.8 büyüklüğünde deprem oldu. Meydana gelen depremde okulumuzla ilgili hiçbir hasar tespit raporu çıkarılmamasına rağmen aynı gün makinaları gönderip okulumuzu yıktılar. İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk’ün bana söz vererek, ‘muhtarım senin okulunu hemen yaptıracağım. Zaten okul yatırım programında, hemen başlayacağız’ demesi üzerine yıkıma izin verdim. Bana iki tane müteahhit yolladı. Ancak okulumuzun yıkılması adına bunlar yapılmış. Sonrasında bunların hepsinin yalan olduğu ortaya çıktı.” ifadelerini kullanmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı’na taleplerini yinelediklerini belirten muhtar Özarslan, okul yapımının onaylandığını, TOKİ tarafından ihalesinin yapıldığını, okul yapımının engellenmemesi için Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğüne iki kez dilekçe verildiğini belirtmektedir.

Ali Kenanoğlu ise Ziya Selçuk’a şu soruları sordu:

  1. “Alevi köyüne okul yaptırmam” dediği iddia edilen Elazığ Milli Eğitim Müdürü Fevzi Gürtürk hakkında inceleme başlatılmış mıdır?
  2. Elazığ’da meydana gelen deprem nedeniyle Uzuntarla Köy Okulu için hasar tespit raporu düzenlenmiş midir?
  3. Okulun yıkım kararı hangi rapora dayanılarak alınmıştır?
  4. Millî Eğitim Bakanlığınca onaylanan ve TOKİ tarafından tekrar ihalesi yapılan köy okulunun yapımına Elazığ Milli Eğitim Müdürü neden engel olmaktadır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here