Ekoloji Haberler Manşet

Aliağa’da “ölüm gemisine” karşı eylem: Zehirlenmek istemiyoruz

Aliağa halkı ve çevre örgütleri, São Paulo adlı savaş gemisinin sökülmesi için Aliağa’ya getirilmesine karşı eylem düzenledi.

São Paulo adlı savaş gemisinin sökülmesi için Aliağa’ya getirilmesine tepkiler sürüyor. Aliağa Çevre Platformu ile Aliağa Emek ve Demokrasi Platformunun çağrısıyla ilçede bir araya gelen Aliağa halkı ve çevre örgütleri ve İzmir Yeşil Gelecek Derneği “ölüm gemisine” karşı eylem düzenledi.

Aliağa Demokrasi Meydanı’nda yapılan açıklamada, “Havama suyuma toprağıma dokunma”, “Kanser olmak istemiyoruz” sloganları atıldı. Eyleme HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu da katıldı.

Eyeme destek veren kurumlar 

ALÇEP, Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu, Ankara Kent Ekoloji Ağı, Ayvalık Tabiat Platformu, Bergama Çevre Platformu, Burhaniye Çevre Platformu, Çandarlı Halk Meclisi, Çeşme Çevre Platformu, Çiğli-Der, Çiğli Kent Konseyi, Çevre Dostu Platformu, DİKÇEP, EGEÇEP,  Ege Su Platformu, FOÇEP, Foça Forum, Foça Kent Konseyi, GÜLDER, Güzelbahçe Emek ve Demokrasi Platformu, Ilgın Çevre Platformu, İZÇEP, İzmir Yeşil Gelecek Derneği, İzmir Dersim Derneği, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi, Polen Ekoloji, Salda Gölü Koruma Derneği, Van Çevre Derneği.

İzmir Yeşil gelecek Derneğinin konuya ilişkin değerlendirmesini Dernek Başkanı Meltem Işık Telgrafa değerlendirdi.

Ülkemizi, yıllardır kapitalist ülkelerin ve şirketlerin kimyasal ve nükleer çöplüğü haline getiren anlayışı şiddetle kınıyoruz.

Dün İzmir Gaziemir’i nükleer çöplük haline getiren anlayış! bugün de Aliağa’ya asbet bombası Nae Sao  Paulo adlı Fransız yapımı savaş gemisini söküm için getiriyor. Bu gemi 2017’de Brezilya donanması tarafından devre dışı bırakılmış 2021 yılında Aliağa’da gemi söküm faaliyetlerinde bulunan Türk firması Sök Denizcilik Ticaret A.Ş tarafından Aliağa’da sökülmek üzere satın alınmıştır. Çevre Şehircilik ve iklim değişikliği Bakanlığı’nın Brezilya donanmasına ait Nae Sao Paula adlı savaş gemisinin Aliağa’da sökümü için şirkete izin verdiği ortaya çıkmıştır.

İzmir Yeşil Gelecek Derneği Başkanı Meltem Işık


32800 tonluk 265 metrelik bu uçuk gemisinde 760 ton civarında asbest, ağır yağ, ağır metal, polikolürler  bifeniler, radyoaktivite barındırdığı idda edilmektedir.

Zehir saçan asbest bombası olarak tabir edilen geminin sökülmek üzere Aliağa’ya getirilmesine itiraz ediyor kabul etmiyoruz.

Bu geminin yerinden hareket ettirilmesi bir ekolojik kıyıma yol açacaktır. Biz yeşil gelecek Derneği olarak Aliağa’da yaşayanların tamamını etkileyebilecek, hatta öldürebilecek miktardaki asbest yüklü bu bombanın bulunduğu yerde kullanan ülkelerce gerekli önlemler alınarak standartlara uygun bir şekilde eko sisteme zarar vermeden sökülmesinin taraftarıyız.

Biz kapitalist şirketlerin çıkarları için Rant uğruna ülkeyi kimyasal çöplüğe dönüştürmek isteyenlerin karşısında duruyoruz.

Bu coğrafyada ve sınırlarımız dışında da kapitalist sistem üzerinden yürütülen Politikalar ekosisteme topyekün bir saldırıdır.

Bugün Erzincan İliç  de altın madeni işletilmesi,Siirt te  Orman yangınları ve agaç kesimleri, Şırnak’ta devam eden ağaç kesimleri İzmir Gaziemir’in radyasyon atık deposu yapılması, bir avuç kömür enerjisi için Akbelen ormanlarının yok edilmek istenmesi, Karadeniz’in derelerinin imhası, bu cografyanın, kapitalistler in kârı uğruna ekolojik kırıma uğratılmasının sadece bir kaç örneğidir.

Derneğimiz ülkenin doğusundan batısına kadar, o da yetmez gezegenimizin herhangi bir yerinde tahribata karşı tüm canlıların, tüm ekosistemin korunması için mücadele eder ve etmeye devam edecektir.

Yeşil gelecek Derneği olarak Tüm ekolojistleri sivil toplum örgütlerini yerel yöneticileri birlikte mücadeleye iklimi değil sistemi değiştirmeye davet ediyoruz.

Basın açıklamasını okuyan Özgül Çağlar, “Aliağa’mıza, İzmir’e, Ege Denizi’ne ve çevredeki tüm tarım havzalarına kıyılıyor. Çocuklarımıza kıyılıyor. Geleceğimiz karartılmak isteniyor. Ülkemiz, dünya gemilerinin çöplüğü değildir. Bizler bu geminin ikizi olan ve 2007 yılında İngiltere Hartlepool Tersanesi’nde sökülen Clemenceau’ya ait raporda, gemide bin tona yakın asbestli ve tehlikeli madde olduğunun belirtildiğini biliyoruz. Sao Paulo gemisinin son dönemde kısmen bazı toksik maddelerden arındırılmış olduğunu farz etsek bile, kalan toksik maddelerin bakiyesi, Aliağa’da her gün tüm canlıları hastalık ve ölüme götüren koşulları daha da ağırlaştıracaktır” dedi.

“GERİ GÖNDERİLSİN”

Çağlar, son olarak taleplerini sıraladı: 

Geminin yüzen tehlikeli bir atık olduğunu söyleyen Çağlar, “Ölüm gemisinin Aliağa’ya gelmesi; tehlikeli atıklardan ilk olarak doğrudan etkilenecek olan gemi söküm emekçilerinin; Aliağa, İzmir ve hurda metal fabrikalarının olduğu havzalarda yaşayan tüm yurttaşların, tüm canlıların sağlıklı çevrede insanca yaşama haklarının ihlali anlamına gelmektedir” diye konuştu.

“Öncelikli talebimiz, her geminin, üretilen ülkede, kullanan ve kar eden şirket ve devletin bedellerini ödeyerek sökülmesidir.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başta olmak üzere vatandaşın yaşam, sağlık ve çevre hakkını korumak ile mesul bakanlıklar, kamu faydası için tüm tehlikeli malzemelere dair tüm şüpheleri ortadan kaldıracak tüm delilleri talep etmeli ve kamuoyu ile paylaşmalıdırlar.Bu geminin tehlikeli madde envanteri, uluslararası bağımsız gözlemcilerce incelenerek sonuçları kamuoyu ile paylaşılsın.Geminin yaşı ve nükleer özellikleri dikkate alınıp standart IHM denetimi dışında bağımsız uzmanlar tarafından denetimi sağlansın.Geminin söküm planı kamuoyu ile paylaşılsın. Adı geçen ölüm gemisi, Türk karasularına yolculuğuna başlandığı durumda bile geri gönderilsin.Her sene yüzden fazla, tonlarca tehlikeli malzeme içeren gemilerin söküldüğü gemi söküm tesisleri, kapalı kutu olmaktan çıkarılsın ve sivil örgütlerin de katılımıyla denetlensin.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir