Haberler

Almanya, Afganistan işgali için 20 yıl içinde en az 17,3 milyar avro harcamış

2001’de ABD’nin çağrısı üzerine NATO bünyesinde Afganistan işgaline katılan Almanya, geri çekildiği Ağustos 2021’e kadar toplam 17,3 milyar avro harcamada bulundu.

Hür Demokrat Parti (FDP) federal Parlamento Grubu tarafından yöneltilen soru önergesine verilen yanıtta, 20 yıl içinde Afganistan işgali için yapılan harcamalar açıklandı. Bu 20 yıl içinde Federal Haberalma Teşkilatı (BND) tarafından yapılan harcamalar ise “güvenlik” gerekçesiyle açıklanmadı.

Verilen bilgiye göre, 20 yıllık işgal döneminde sadece Savunma Bakanlığı bütçesinden askeri harcamalar için 12,3 milyar avroluk ödeme yapıldı. Almanya, ABD ve İngiltere’den sonra Afganistan’da en fazla asker bulunduran ülke konumundaydı.

Savunma Bakanlığının yanı sıra Dışişleri Bakanlığı bütçesinden 2,48 milyar avro, Kalkınma Bakanlığı bütçesinden 2,46 milyar avro, Tarım ve Gıda bakanlığı bütçesinden ise 33 milyon avro Afganistan’aa gönderildi.

Aynı dönemde dış istihbarat örgütü BND tarafından ne kadar paranın aktarıldığı ise Almanya’nın güvenliği gerekçesiyle hükümet tarafından açıklanmadı. BND’nin özellikle yerel işbirlikçilere para aktardığı tahmin ediliyor.

Özellikle kalkınma, tarımı destekleme adına verilen paranın Taliban tarafından altyapı için kullanılmaya devam edileceği belirtiliyor.

Öte yandan, ABD’nin ağustos ayında çekilme kararı vermesiyle birlikte Almanya tarafından başlatılan tahliye işlemlerinin de toplam 40 milyon avroya mal olduğu tahmin ediliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir