Manşet

Almanya’da Yeşiller oylarını artırdı, Sosyal Demokratlar kazandı

ETELGRAF HABER-

Almanya Seçim Komisyonu açıkladı: Yüzde 25.7 Sosyal Demokratlar kazandı

Almanya’da ön sonuçlar sosyal demokratların uzun bir aradan sonra seçimlerin galibi olduğunu açıkladı. Henüz kesinleşmeyen ise Sol Parti’nin yüzde 5 barajını geçip geçmeyeceğidir.

Almanya’da düzenlenen federal parlamento seçimlerinin geçici sonuçları açıkladı. Yarışı az bir farkla önde götüren Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) seçimlerin galibi olduğunu açıklandı.   

Pazar günü düzenlenen seçimlerde oy verme işlemi saat 18.00 itibariyle sona erdi. Almanya Seçim Komisyonu’nun paylaştığı ön resmi sonuçlara göre, yüzde 25.7’ye ulaşan SPD seçimlerin kazananı oldu. Partinin bir lideri Olaf Schoz henüz ön sonuçlar açıklanmadan önce ülkesinin kendisini başbakan görmek istediğini söylemişti.

TARİHSEL YENİLGİ

Görev süresinin dolması nedeniyle uzun bir aradan sonra Angela Merkel’siz seçimlere giren Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ise tarihsel bir yenilgi aldı. CDU/CSU, yüzde 24.1 ile ikinci sırada yer alıyor. Ancak bu oran partinin II. Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’da düzenlenen genel seçimlerde aldığı en düşük oy anlamına geliyor.    

SOL PARTİ BARAJI AŞABİLECEK Mİ?

Seçimlerin ön sonuçlarına göre SPD kazanan ilan edilmiş olsa da Sol Parti’nin barajı geçip geçemeyeceği belirsizliğini koruyor. Doğu Almanya’nın Komünist Partisi’nin mirasçısı olan Sol Parti, yüzde 4.9 oy oranıyla yüzde 5’lik barajın hemen gerisinde duruyor. Partinin parlamentoya girmesi sadece sandalye dağılımını değil; aynı zamanda koalisyon hesaplarını da değiştirebilir. 

Barajdan özel bir düzenlemeyle muaf olan Danimarkalı azınlığın partisi Güney Schleswig Seçmen Birliği’nin (SSW) parlamentoya bir temsilci göndereceği bildirildi. 

YEŞİLLERİN BURUK ZAFERİ

Adaylar arasında oylarını en fazla arttıran parti ise Yeşiller. Yüzde 14.8’e ulaşan parti bugüne kadar genel seçimlerde aldığı en yüksek oya ulaştı. Buna karşın Yeşillerin geçtiğimiz aylarda anketlerde yer yer zirveyi yakaladığı da gözlemleniyordu. Bu nedenle parti, oylarını neredeyse ikiye katlasa da sandıktan çıkan ilk sonuçlara dair ‘sevinilecek bir şey olmadığını’ açıkladı.   

Gençlerin büyük oranda tercih ettiği liberal Hür Demokrat Parti (FDP) oylarını az da olsa yükselterek yüzde 11.5 ile dördüncü sırada yer aldı. İdeolojik çizginin en sağında sayılabilecek Almanya için Alternatif (AfD) Partisi de yüzde 10.3 oy oranıyla beşinci oldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

  1. Almanya-da nasıl bir hükümet ortaya çıkar bilmiyoruz. Hükümetin yapısı AB nin geleceğini belirler muhtemelen..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir