Ana Sayfa Haberler Amed halkı hazır: Newroz’u kutlayacağız, yaralarımızı saracağız, seçimin de startını vereceğiz

Amed halkı hazır: Newroz’u kutlayacağız, yaralarımızı saracağız, seçimin de startını vereceğiz

0
Amed halkı hazır: Newroz’u kutlayacağız, yaralarımızı saracağız, seçimin de startını vereceğiz

AMED – Her Newroz’a destansı katılım sağlayan Amed halkı, bu yıl savaşa, zulme, sömürüye, ranta ve talana karşı alanda olacaklarını belirterek, deprem yaralarını sararken iktidarı tarihe gömecek seçimin de startını vereceklerini söyledi. Destansı Newroz kutlamalarına ev sahipliği yapan Amed halkı, bu yıl depremde yaşamını yitirenlere adanan Newroza akın edeceklerini dile getirdi. Newroz alanının siyasal, toplumsal, kültürel ve sosyal mesaj alanları olduğunu hatırlatan Amed halkı, iktidarı tarihe gömecek seçimin de startını vermeye hazırlandıklarını söyledi.

  ‘BİRLİĞİMİZİ, TEPKİMİZİ GÖSTETERECEĞİZ’ 

Newrozun Demirci Kawa’dan süregelen bir direniş olduğunu dile getiren Abdullah Kuzu, her yıl tüm engellemelere rağmen Newroza katıldığını ve bu anı heyecanla karşıladığını dile getirerek, “Depremden dolayı üzüntülüyüz. Ancak yine de Kürtlerin birliğini göstermek ve tepkimizi ortaya koymak için katılacağız” dedi. 

 ‘SEÇİME DENK GELMESİ ANLAMLI OLDU’ 

Newrozun zulme ve sömürüye başkaldırı olduğunu ve doğanın kendini yenilemesi olduğunu belirten Gıyasettin Kılıç, “Newrozun seçime denk gelmesi daha da anlamlı oldu. Bu halk yıllardır çektiği acılara son verecek. Amed halkı çok politik ve tercihlerini hangi yönde kullanacağını çok iyi biliyor. Zulmün tanıklarıyız ve merkezinde yaşıyoruz. Kendi seçimimizi yapacağız. Her sene olduğu gibi Newroz alanında olacağım” diye konuştu.

  YARALARIMIZI DA SARACAĞIZ, NEWROZ’A DA KATILACAĞIZ

  Hiçbir Newroz’u kaçırmadığını vurgulayan Süleyman Kurt da “Acılarımız büyük, bu Newroz bir yas havasında geçecek. Halkımız birbirilerinin yaralarını sararken, Newroz’u kutlayacak. Hep beraber bunun üstesinden geleceğiz” diye belirtti. Zeynep Eren de faşizme, ırkçılığa karşı Newroz alanını dolduracaklarını ve zulmedenlere cevap olmak için bu alanı terk etmeyeceklerini söyledi.  

74 YAŞINDA ‘NEWROZ ÇOCUĞU’ 

Newrozları kaçırmadığı için kendisine “Newroz çocuğu” diye seslenildiğini dile getiren 74 yaşındaki Mehmet Demir, “Newroz savaşa ve zulme karşı durmaktır. Bu zalimlere karşı yine Newroz’a gideceğim ve tüm halkımız katılmalıdır” çağrısında bulundu. Barış ve özgürlük dileğinde bulunan Turgay Kaya da, “Halkımız kitlesel bir şekilde Newroz’u sahipleniyor ve onları sandığa gömeceğiz” dedi. 

 ‘SEÇİM STARTI OLACAK’ 

Newroz’un kitlesel geçmesinin önemine vurgu yapan Selam Bazkurt, şunları dile getirdi: “Kürtler tarih boyunca inkar edildi. İnkarla, öldürmekle, zindana atmakla geri adım atacak halk değiliz. Kürtler artık eski Kürtler değil. Her zaman zulme karşı direndi ve yine de direnecek. Bu Newroz aynı zamandan bizim açıdan da bir secim startı olacaktır.”

 ‘SAVAŞA KARŞI MESAJ’

 Abdulkadir Ertokan ise depremden dolayı yaşamını yitiren insanların anısına adanan Newroz’un aynı zamanda siyasal, sosyal, kültürel taleplerin ifade edildiği alanlar olduğunu hatırlatarak, “Savaşa karşı bir mesaj olmakla beraber aynı zamanda depremzedeler için bir moral olacaktır” dedi. Serkan Subaşı da “Newroz bir seçim çağrısı niteliğinde olacak ve halımızın birliğine vesile olmalıdır” temennisinde bulundu. 

 ‘AİLEMLE KATILACAĞIM’ 

Siyasal sürecin tarihsel bir nitelikte olduğunu ve Newrozun buna denk bir katılımla kutlanması gerektiğini dile getiren Umut Bartan da, şunları ifade etti: “Newroz barışı simgelediği gibi, Kürtlerin dirilişi ve özgürlüğünü de ifade eden bir bayramdır. Her sene olduğu gibi bu senede ailemle birlikte katılacağız. Depremden kaynaklı yas ve ağıt ağırlıklı olacak ancak herkes Newroza katılmalıdır.” 

MA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here