Kültür Sanat

Amed Şehir Tiyatrosu Don Kişot oyunuyla izleyiciyle buluşacak

DİYARBAKIR – Koronavirüs salgını nedeniyle bir süredir perdeleri kapalı olan Amed Şehir Tiyatrosu, Don Kişot oyunuyla izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor.  Koronavirüs (Kovid-19) salgını kısıtlamalarının esnetilmesiyle birlikte tiyatrolar perdelerini açmaya hazırlanıyor. Amed Şehir Tiyatrosu da Don Kişot oyunuyla izleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor. Miguel de Cervantes’in romanı Don Kişot’tan uyarlanan oyunun prömiyeri yarın saat 19.00’da Kayapınar ilçesindeki Amed Şehir Tiyatrosu’nda yapılacak. Don Kişot ve Sancho’nun macera dolu yolculuğunda, sınıf ve değer arasındaki ayrıma dikkat çekilen oyunun yönetmenliğini Ferhad Feqî yapıyor. Özcan Ateş, Şahabettin Dağ, Berfin Emektar, Dicle Güneş Yavuz, Özkan Şeker ve Şilan Alagöz oynun oyuncuları arasında yer alıyor.  Oyunculardan Özcan Ateş ile hem yeni oyunu hem de önümüzdeki dönemde yapacakları çalışmaları konuştu

  5 YILLIK HASRET

 5 yıldır Don Kişot oyununu oynamak istediklerini, ancak koşulların bu duruma elvermediğini söyleyen Ateş, “5 yıl önce de uyarlamayı Ferhad Feqî yaptı. Feqî Almanya’da tiyatro yapıyor. Don Kişot onun fikriydi. 5 yıl boyunca üstüne çalıştı. Sonrasında da bizimle birlikte oynamak istediğini söyledi. Biz de kabul ettik. 2-3 aydır üzerinde çalışıyoruz ve halen de çalışmalarımız sürüyor. 29 ve 30 Haziran’da oyunumuzu izleyiciye sunacağız” dedi. Ateş, oyunun uyarlandığı romana işaret ederek, “Don Kişot şövalye hikayelerini okuyor ve bir yola çıkıyor. Zulüm yapanlara karşı ezilenlerin, mazlumların yanında durup onları korumak istiyor. Oyunla bir hakikati göstermek istiyoruz. Oyunda doğruyu ve yanlışı birlikte sunuyoruz” diye kaydetti.  

TURNELER 

 Kürtlerin yaşadığı bütün şehirlere ulaşarak, oyunu sahnelemek istediklerini ifade eden Ateş, “Amed’te bu oyunu 2 kez izleyiciyle buluşturduktan sonra bir ay ara vereceğiz. Bir ay sonra da oyunun turnesi olacak. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Mersin de büyük bir kitlemiz oluşmuş durumda. Eğer ihtiyaç olursa Avrupa’ya da turne için gitmeyi düşünüyoruz” dedi.

 PANDEMİDE ÜRETİM SÜRDÜ 

Bütün meslek gruplarını etkileyen koronavirüs salgının kendi sektörlerini de etkilediğini belirten Ateş, “Bu süreçte hiç boş durmadık. Evet, tiyatro oyunu oynayamadık ama Hinek Henek programının çalışmalarını başlattık. Daha çok bunun üzerinde durduk. Çünkü tiyatro oyununu oynayamadık. Şimdi her ne kadar pandeminin etkisi olsa da bir ilginin olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

  YENİ ÇOCUK OYUNLARI 

Yeni oyunlar için de çalışmaların startını verdiklerini aktaranAteş, “Şu an oyunların isimleri belli değil ama yeni sezonda farklı bir çalışmamız da olacak. Daha çok çocuk oyunlarını yapmayı düşünüyoruz” diye aktardı. Bütün herkesi oyunlarını izlemeye çağıran Ateş, şunları söyledi: “Pandemi nedeniyle uzun bir süredir kapalıydık. Fakat şimdi seyirciler gelip oyunu rahatlıkla izleyebilirler. Çünkü tedbirlerimizi aldık. İzleyicilere çok şey borçluyuz, onlar sayesinde varız.” 

AMED ŞEHİR TİYATROSU 

 Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) belediye eşbaşkanlarının yerine kayyımların atanması sonrası Kürtçe oyunlar sahneleyen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu (DBŞT) 2016 yılının sonunda kapatıldı. Kayımlar, tiyatroda çalışanların işlerine ise son verdi. Kayyım tarafından işten atılan DBŞT’nin oyuncuları, 2017’de Amed Şehir Tiyatrosu’nu kurarak yollarına devam etti. Amed Şehir Tiyatrosu, kısa bir süre içerisinde çok sayıda Kürtçe oyunla izleyicilerin karşısına çıktı.

  MA / Eylem Akdağ – Fahrettin Kılıç

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir