Makale

Antalya Diplomasi Forumu- Attila Turnaoğlu

Forum ilan edildiğinde Rusya ile Ukrayna arasında bir anlaşmaya varılması ve ateşkes ilan edilmesi hayali vardı. Üst üste yapılan ve iki tarafın üst düzey yetkililerinin katıldığı görüşmeler şöyle idi:

  • Rusya ve Ukrayna heyetleri, 28 Şubatta Belarus-Ukrayna sınırındaki müzakere masasında görüştü. Ukrayna tarafı, müzakerelerin en önemli konusunun, acil bir ateşkes ve birliklerin Ukrayna topraklarından çekilmesi olacağını belirtirken, Rus tarafı ise en kısa sürede Ukrayna ile anlaşmaya istekli olduğunu aktardı. “En kısa sürede anlaşmaya varmak istiyoruz” ifadeleri günün sözü idi. Taraflar amirleri ile görüşmek üzere ayrıldılar.
  • Rusya ile Ukrayna arasında Belarus’un Brest kentinde yapılan müzakerelerin ikinci turu 3 Martta yapıldı. Ukrayna heyetinden yapılan açıklamada, sivillerin tahliyesi için insani koridorların oluşturulması ve geçici ateşkes yapılması konusunda ortak anlayışa varıldığı belirtildi. Rus heyeti tarafından yapılan açıklamada, “İnsani koridorlar çevresinde ateşkes olasılığında anlaştık. İyi bir ilerleme kaydettiğimizi düşünüyoruz” denildi.
  • Belarus’un Polonya ve Ukrayna’ya sınırı olan Brest şehrindeki Belovejsk Ormanı bölgesinde bir konutta 8 Martta yapılan 3. toplantı sonrasında Ukrayna heyeti “insani yardım koridorları konusunda olumlu gelişmeler olduğunu, ancak henüz durumun çözümünü iyileştirecek önemli ölçüde sonuçlar getirmediğini vurguladı. Rus hayati ise, “İnsani yardım koridorlarının yarından itibaren çalışacağını umuyoruz. Ukrayna tarafı bize bu konuda güvence verdi.” dedi

Bu üç görüşmede sonuç olarak tahta havanda su dövülmüştür. Ateşkes için taraflar taleplerini belirtmişler ancak savaşın sona ermesi, ateşkes yapılması, insan koridorlarının uzun süreli açılması gibi konulardan sonuç çıkmamıştır.

Bunun üzerine Türkiye devreye girerek “arayı bulacağını” ilan etmiş ve Antalya Kampına tarafları davet etmiştir. Bu daveti taraflar kabul eder etmez ise Türk Yönetimi fırsatı kullanmak üzere, bir “Antalya Diplomasi Forumu” ilan ederek bir çok ülkenin üst düzey yöneticilerini davet ederek konuyu Uluslararası Diplomasi çerçevesine oturtma gayreti, içine girmiştir.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba Antalya seyahatlerini gerçekleştirerek, toplantıya katılmışlardır. Toplantıda arada oturan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu iki yanına iki uzman Diplomatımızı  alarak izlemelerini sürdürmüştür.

Görüşme sonrası konuşan Sayın  Dmitro Kuleba, Ben buraya insani bir amaçla geldim. Bu toplantıdan çıkarken insani koridorların açılmasını hedefliyordum. Ne yazık ki Bakan Lavrov bununla ilgili karar alacak durumda değildi. Anlaşılan o ki başka karar alıcılar var.” dedi. Sayın Sergey Lavrov ise, “Herhangi bir şekilde gerçek müzakere yolunun başka bir yere sapmamasını istiyoruz. Bugünkü görüşmelerin sonucunda şu anlaşıldı. Müzakerelerin yerini alabilecek hiçbir şey yok.” dedi.

Bu toplantının sonrasında Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, “Elbette bir görüşmede mucizeler beklenmemelidir. Siyasi seviyedeki bu toplantı önemli bir başlangıçtır. Bu toplantının liderler düzeyinde gerçekleşmesi de gündeme geldi. Ukrayna tarafı Zelensky’nin böyle bir toplantıya hazır olduğunu, Lavrov da Putin’in prensip olarak buna karşı olmadığını söyledi” diye konuştu.

Böylece Türk havanlarının sesinin, havan toplarından daha etkili olma duaları pek bir sonuç vermedi ve taraflar ülkelerine döndü. Bir sonraki sonuçsuz kalacak görüşme ne zaman ve nerede olur bilmiyoruz.

Gelelim Diplomasi Forumuna:

Aralarında 20 devlet ve hükümet başkanı, 70’ten fazla bakan, 50’ye yakın uluslararası örgüt temsilcisi olmak üzere birinci Antalya Diplomasi Forumu küresel ve bölgesel meseleler hakkında siyaset, bilim, medya ve iş dünyası temsilcileri arasında verimli bir iletişim sağlamak üzere düzenlendiği ilan edilmiştir.

Merak ile beklenen Devlet  Başkanlarının  “KKTC, Slovenya, Nijer, Kosova, Somali, Haiti, Gine-Bıssau, Karadağ, Kuzey Makedonya, Kenya, Afganistan (eski), Ukrayna (eski), Kosova, Arnavutluk” Başkanları oldukları izlenmektedir. Ayrıca çeşitli ülkeler başbakan (Bulgaristan gibi) ve  bakan seviyesinde temsilci göndermişlerdir.

İlginç görüşmeler de Forum çerçevesinde yapılmaktadır. Örneğin, Afganistan’da yönetimi devralan Taliban, ABD temsilcileri ve Katar arasında üçlü toplantı yapıldı. Taliban temsilcisi ile Türk yetkililer de görüşmeler de bulunmaktadır.

Türkiye Başkanlık yönetimi uzun yıllardır bir kenara tıktığı ve “Monşer” olarak isimlendirdiği uzman Dışişleri Diplomatlarını hatırlayarak bu toplantılarda yanlarına almışlardır, kısıtlı da olsa. Bu Forumun belki tek olumlu sonucu budur. Ancak Rusya-Ukrayna sorununu görüşmek için ev sahipliğine soyunulduğunda böyle bir Forumu ardından icat etmek, katılımcıların nerelerden geldiğine bakılırsa havanın pirinçten değil tenekeden olduğu durumu çıkmaktadır. Verdiği ses de o sese benziyor.

Rusya ile Ukrayna arasında bir olumlu anlaşma çıkacaksa bu ne Türkiye’nin, ne de bir başka ülkenin arabuluculuğu ile olabilir. Barışma olmayacaktır. Kendisine ait sebepler nedeni ile Ukrayna istilasına başlayan Rusya kimseyi dinlemesinin zor olduğu görülmektedir. Ukrayna’nın pes etmesine kadar devam edecek ve nihayetinde çaresizliği acıların dayanılmazlığını aştığı ana kadar Rusya bekleyecektir.

Gerçekler kendilerini sakladığı, ve insanları ile paylaşılmadığı sürece büyük yalanlar meydanlarda cirit atmaya devam edecektir.

Son söz: Diplomasi Forumu, kimseye Diploma vermiyor.

Attila Turnaoğlu –1953 yılında İstanbul’da doğan Turnaoğlu, Lise öğrenimini Kadıköy Maarif Koleji’ndetamamlamıştır. ODTÜ Endüstri Mühendisliği’nde yüksek öğrenimini tamamlayarak 1979 yılında iş hayatına atılmıştır.İş hayatında sırasıyla STFA Grubu’nun çeşitli şirketlerinde (1979 – 1994) Yöneticilik yapmıştır. Daha sonra İntermak grubunda Genel Koordinatör olarak görev aldıktan sonra 1995 – 2001 yılları arasında Transtürk Holding Aş – Israel Jv ortaklığı şirketlerinde Gübre, Fide üretim ve pazarlaması konularında görev almıştır. Daha sonra bir müddet müşavirlik yapmış olup, 2005 -2014 yıllarında Koca Grup bünyesinde Çeşitli Yurt Dışı Projeler Koordinatörü olarak Endüstriyel Tesisler, çeşitli alt yapı inşaat işleri faaliyetlerini yürütmüştür. Ardından Bionas Tarım LTD Şirketinde Genel Müdür olarak Rusya’da Organik Tarım üretimi ve Avrupa Birliği Ülkeleri, USA ve Kanada’ya satışlar gerçekleştirilmiştir.Orta öğreniminden beri müzikle uğraşmış, şarkı sözleri ve şarkılar üretmiştir. Şiire meraklı olup üniversite döneminden bu yana şiirler yazmaktadır. Bir dönem roman yazma konusuna da eğilmiş ancak yazdıkları basılmamıştır.YouTube kanalında şarkılar, şiir okumaları, video yapımları mevcut olup ileriye dönük Şiir kitabı basmayı amaçlamaktadır. Denenmemiş çalışmalara meraklı olup Foto-Şiir çalışmaları yürütmektedir. Yaşama ait kısa yazılar yazmaya da çalışmaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir