Ana Sayfa Ekoloji ARAŞTIRMA| MetroPOLL ’nın verilerine göre her 10 kişiden dördü Marmara Denizi’ndeki müsilajdan hükumeti sorumlu tutuyor

ARAŞTIRMA| MetroPOLL ’nın verilerine göre her 10 kişiden dördü Marmara Denizi’ndeki müsilajdan hükumeti sorumlu tutuyor

1
ARAŞTIRMA| MetroPOLL ’nın verilerine göre her 10 kişiden dördü Marmara Denizi’ndeki müsilajdan hükumeti sorumlu tutuyor

Ǝtelgraf Haber: 

Marmara Denizi’nde dip yapısının yüzeye vurmasıyla ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) sorunu haftalardır gündemden düşmezken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyeler harekete geçerek yüzeyi temizlemeyi başarmıştı. Uzmanlarsa müsilajın temel sebepleri olarak denize yeterince arıtılmadan bırakılan atık sular, derin deniz deşarjları, denizi etkileyen akıntılar ve su sıcaklığının artmasına da sebep olan iklim değişikliğini gösteriyor.

Araştırma sonuçlarını şirketin kurucusu Özer Sencar Twitter hesabından paylaştı.

Buna göre ankete katılan yüzde 28’lik kesim müsilajdan belediyeleri sorumlu tutarken yüzde 21’lik kısım sorunun şirketlerden kaynaklandığını düşünüyor.

Yüzde 68,4’le sorunun kaynağının hükümet olduğunu en fazla İYİ Parti seçmeni düşünürken yüzde 41,8’le en fazla AKP seçmeni ‘belediyeler sorumlu’ dedi.

Ǝtelgraf Haber Analiz :

Esasen haberde ilginç bir tablo ortaya çıkıyor. Anlaşılan Cumhur ittifakını destekleyen seçmenin dörtte birinden fazlasının konu hakkında bir fikri bulunmuyor. Musilaj afeti sürecinde yandaş medyanın musilaj sorununu gizlemeye ve manipüle etmeye oldukça çaba harcadığı izlendi. Bu sorunu gözlerden kaçırma uğraşı işe yaramış gibi görünüyor.
Diğer yandan şirketlerin kirletici denetimlerinin sorumluluğu da esasen hükumettedir. Çünkü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu denetimlerden sorumludur. Bu nedenle şirket seçeneğini de hükumet sorumluluğu ile birlikte değerlendirmek gerekiyor.
AKP ve MHP seçmeni, musilaj sorununda en düşük oranlarda hükumeti sorumlu tutarken, MHP seçmeninin üçte birinden fazlası hükumeti sorumlu tutarak AKP seçmeninden ayrışıyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here