Ana Sayfa Haberler Arkadaşına “çawanî başî” diyen tutukluya 6 ay görüş yasağı!

Arkadaşına “çawanî başî” diyen tutukluya 6 ay görüş yasağı!

0
Arkadaşına “çawanî başî” diyen tutukluya 6 ay görüş yasağı!

Hapishanede olan oğlu Emrullah Demir’le 28 Nisan’da kapalı görüş yapan anne Fatime Demir (53), bekleme yaptığı sırada yan kabinde ailesiyle görüşen tutuklu Cüneyt Aslan’a “Çawanî başî (Nasılsın, iyi misin)” dediği için görüş cezası verildi. Gardiyanların, başka tutukluyla konuşmanın yasak olduğu gerekçesiyle, Demir hakkında tutanak tuttuğu öğrenildi. Bunun üzerine Hapishane Disiplin Kurulu’nun Demir’e, “Cezaevi güvenliği ve işleyişini bozma suçu” işlediği gerekçesiyle 6 ay görüş yasağı cezası verildiği belirtildi.

MA’dan Fethi Balaman’ın haberine göre; 16 Mayıs’ta ailesini arayan tutuklu Emrullah Demir, annesi Fatime Demir’e görüş yasağının kendisine tebliğ edildiğini söyledi. Cezanın hukuksuz olduğuna dikkati çeken Demir, cezanın 28 Mart 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile çıkarılan “Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yönetmenlik”e dayandırıldığını kaydetti.

“Görüşte sadece Kürtçe ‘Nasılsın, iyi misin’ dedi eşim”

Demir’in babası Bahattin Demir, oğluna yapılan tebligatın kendilerine daha ulaşmadığını belirterek, “Zaten uzun bir süredir kapalı görüşler yasaktı. Uzun bir süredir oğlumuzu göremiyorduk. Kapalı görüş yasağının bitimi ile görmeye başladık. Ancak sudan sebepler ile görüş engelleniyor. Eşim oğlumun arkadaşı ile konuştu diye ona ceza kestiler. Görüşte sadece Kürtçe ‘Nasılsın, iyi misin’ dedi eşim. Daha sonra tutanak tutup bize görüş yasağı verildi. Bunu hukuki bir zemini olmamasına rağmen yaptılar” diye konuştu.

Pandemi gerekçesiyle tutukluların tüm haklarının elinden alındığını ifade eden baba Demir, hukuksuz uygulamalara karşı kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here