Ekoloji Haberler Manşet

Asbest ve tehlikeli atık yüklü Sao Paulo gemisine verilen iznin iptali için dava açıldı

İZMİR – STÖ’ler ve siyasi partiler, asbest ve tehlikeli atık yüklü Nao Sao Paulo gemisine bakanlıkça verilen iznin iptali için dava açtı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye Barolar Birliği (TBB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipler Birliği (TTB), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri, ölüm gemisi Sao Paulo için bakanlıkça şartlı izin verilmesi işleminin iptali amacıyla dava açtı. Kurumların genel başkanlarının katılımıyla İzmir Bölge İdare Mahkemesi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada, “Aliağa dünyanın çöplüğü değildir. Adaleti göreve çağırıyoruz” pankartı taşınırken, “Aliağa dünyanın çöplüğü değildir”, “zehirli gemiye dur de” dövizleri taşındı. Açıklamada sık sık “Havama, suyuma, toprağıma dokunma”, “Zehir gemisi İzmir’den defol”, “Aliağa dünyanın çöplüğü değil” sloganları atıldı. İnsanlığa karşı her şeyi değersizleştiren zihniyete karşı ve gelen asbestli gemiyi durdurmak için dava açtıklarını belirten DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Buraya doğru zehir gemisi yol alıyor. Bu gemi bu gün dünyamızı bütün birikimlerimizi piyasaya açan her şeyi para olarak gören zihniyetin temsilcisidir. Ülkenin dört bir yanında doğamızı peşkeş çekenlerin gemisinde olmadık olmayacağız. Bizim gemimiz fırtınalara karşı direnen takalardır. Bizim gemimiz bu topraklarda binlerce yıllık ozanların itakileridir. Bu toplumsal düzen değiştirmek hedefleniyor. Emek temelinde bir toplumsal yaşam örmek çok uzak değildir” dedi.

 ‘O GEMİ GİDECEK’

 KESK EŞ Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, 16 yılda Türkiye’nin katı atık ithalatında yüzde 196 artışla Avrupa birinci olduğunu ifade ederek, “Bugünde aynı şeyi İzmir’de Aliağa’da ölüm gemisine yol açarak olanak tanıyarak yapmaya çalışıyor. O gemi geri gidecek” diye konuştu.

 ‘SÖKÜM ŞİRKETİNİN RAPORLARI’ 

TMMOB Başkanı Emin Koramaz, Doğaya ekolojiye zarar verecek her türlü uygulamaya yasal düzenlemeye karşı dava açtıklarını, kampanyalar düzenlediklerini hatırlatarak, çevre ve insan sağlığına karşı tehditler oluşturan asbestli gemiye karşı burada olduklarını ifade etti. Koramaz, “Yaşamımıza sahip çıkmak için yan yanayız. Çevre Şehircilik ve İklim bakanlığı bu ülke halkının bilim insanlarının hazırladığı belgeleri yok sayarak firmanın hazırladığı raporlarla söküm için geminin Türkiye’ye getirilmesine izin verildi. İzmir’de yapılacak söküm uluslararası standartlara uygun yapılacak diyorlar. Ancak bu belgeleri ne bizlerle nede kamuoyuyla paylaşıyorlar. Bu gelen gemi nükleer silah denemesi yapılan bir gemidir. Bütün kimyasal atıklar ülkemize bırakılıyor buradan açmış olduğumuz davalar beklenmeden bu geminin gelmesi engellenmelidir. Bu gemi ölüm gemisidir.  O gemi Türkiye’ye gelmemelidir başka çaresi yok biz kazanacağız” şeklinde vurguladı. 

’40 YIL SONRA KANSER OLABİLİRİZ’ 

TTB MK Üyesi Nursel Şahin de, tehlikeli geminin Türkiye’de ya da herhangi bir ülkede gerekli önlemler alınmadan sökülmemesi gerektiğini anlatarak, bilim insanlarının kararlarına rağmen geminin yola çıktığını söyledi. Şahin, “Gelen gemiyle belki 40 yıl sonra kanser olabiliriz. Geminin içindeki maddeler, solunum yoluyla bulaşabiliyor ya da üstünüze yapışıp evinize getirebiliyorsunuz. Geminin söküm işlemi kapalı havuzda yapılmayacak. Denizde besin zincirimize, toprağa karışarak yaşam alanımıza doğaya ciddi zararlar verecek. Sadece asbest değil ağır metal, kurşun, kalay nükleer serpintiler var bunlar şeffaf biçimde bildirilmemiş çocuklarımız geleceği için tehlike oluşturuyor. Gemi çıkmadan önce yapılan bir bilimsel araştırma yapılmış değil söküm şirketinin umurunda değil iktidarın umurunda olmadığı gibi.  Önceliğimiz yaşam hakkı ve ekolojik yaşamı korumaktır. Sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

 ‘SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ’

 TBB Başkanı Erinç Sağkan ise bu gün burada dava açtıklarını ve çok farklı bir mücadelenin olduğunu söyledi. Sağkan, “En başta kadınlar bu ülkenin toprağına doğasına sahip çıkmak için mücadele ediyor. Bütün STK’lar burada. Sağlıklı bir çevre hakkı için mücadele ediliyor. Ege başta olmak üzere birçok bölgeye zarar verecek. Bu suça ortak olmayacağız” şeklinde konuştu. 

‘İŞGALE GEÇİT YOK’

 İZBB Başkanı Tunç Soyer de, gelen geminin çöp kargosu olduğunu kaydederek, “Gelen binlerce tonluk bir çöp ve zehirdir. Geçmişte emperyalistler güçleriyle işgal ederlerdi. Şimdi çöpleriyle, gemileriyle işgal ediyorlar. İzmir bu işgale geçit vermeyecek. Söz veriyorum son nefesime kadar, İzmir’in ağacını, toprağını, Aliağasını korumak için canla başla çalışacağım” dedi.  

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir