Ana Sayfa Haberler Asbest yüklü gemi Aliağa’ya getiriliyor: Toplu katliam demek

Asbest yüklü gemi Aliağa’ya getiriliyor: Toplu katliam demek

0
Asbest yüklü gemi Aliağa’ya getiriliyor: Toplu katliam demek

İZMİR – ASUD Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari, 600 tondan fazla asbestin bulunduğu savaş gemisi Nae Sao Paulo’nun söküm için Aliağa’ya getirilecek olmasını “toplu katliam” olarak değerlendirdi.  İzmir Aliağa ilçesinde bulunan gemi söküm tesislerine, asbestli olduğu bilinen Nae Sao Paulo gemisi geliyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, Brezilya donanmasına ait savaş gemisinin Aliağa’da sökümü için Sök Denizcilik adlı firmaya 30 Mayıs 2022’de izin verdiği ortaya çıktı. Şirket tarafından 12 Mart 2021 tarihinde satın alınan gemi için o dönemde birçok eylem yapılmıştı. Fakat geminin bünyesinde 600 tondan fazla asbest olduğu iddia edilmesine rağmen bakanlık söküm için izin verdi.

 ‘KANAYAN YARA’

 Konuyla ilgili açıklama yapan Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari, geminin römorkörlar ile çekilerek Rio de Janeiro’dan Aliağa’ya yola çıkmak üzere olduğunu belirtti. Aliağa’da gemi sökümü ve diğer tersanelerdeki duruma dikkati çeken Ensari, “Gemi tamir ve bakımı, Asbest ve tehlikeli madde maruziyeti açısından ve gerekse İş Sağlığı ve Güvenliği açısından ‘Türkiye’nin kanayan yarasıdır’. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un mecliste verilen soru önergesine verdiği cevap olan; ‘5 yılda 714 gemi sökümü ve 241 ton asbest bertarafı açıklaması’ Aliağa gemi sökümünde ASUD olarak endişelenmekte haklı olduğumuzu bir defa daha göstermiştir” dedi.

 BİN TON ASBEST GELİYOR

 Yine Sao Paulo gemisinin ikizi olan “Clemenceau” gemisinde de 760 ton asbest olduğu bilgisine sahip olduklarını belirten Ensari, diğer tehlikeli maddelerle birlikte bin ton üzeri tehlikeli maddenin ülkeye gireceğini aktardı. Bunun adeta bir bomba olduğunu kaydeden Ensari, “Bu durumda geminin Türkiye’ye söküm için gelmesi bakanlığın 5 yılda 714 gemi sökümünden bertaraf edildiği ileri sürülen 241 ton asbestin 3 katından fazladır. Bu da gösteriyor ki Aliağa gemi sökümlerinde gerek çalışanlar ve gerekse çevre halkı asbeste maruz bırakılmıştır” diye belirtti.

TOPLU KATLİAM

 Geçen aylarda Ege İşçi Birliği ile birlikte Aliağa’da bir gemide asbestin en zehirli türlerinden olan amosite rastlandığını anımsatan Ensari, “Yani kısaca Aliağa’da yaşayanların tamamını etkileyebilecek ve hatta öldürebilecek miktarda ‘asbest bombası’ geliyor. Aliağa, İzmir ve Ege Denizi büyük risk altındadır. Geminin bugünkü Aliağa Gemi Sökümü şartlarında sökülmesi toplu katliam demektir” dedi.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here