Eğitim Haberler

Aşı yapılmadı, öğretmenler ölüyor: Aşı yapılmadığı için endişeli olduğunu paylaşan okul müdürü, Covid’den hayatını kaybetti

İstanbul Beylikdüzü’ndeki Büyükşehir Ortaokulu Müdürü Yücel Akkaş, yakalandığı covid19 hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti.

Akkaş, 27 Nisan günü kendi sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda okul yöneticilerine aşı yapılmadığını hatırlatarak ailesiyle birlikte kendisinin de covid’e yakalandığını duyurmuştu. Akkaş hastalığa yakalanmasını mesajında “…ülkemizde maalesef aşı olamayan biz ortaokul idareci ve öğretmenleri için beklenen sonuç” ifadeleriyle duyurmuştu.

Aşı yapılmayan binlerce okul yöneticilerinden biri olan Akkaş’ın, 14 Mayıs Cuma günü covid19 hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiği öğrenildi.

Bakan 24 Şubat’ta kameralar karşısında aşı olmuştu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 24 Şubat’ta kameralar karşısında aşı olmuş ve öğretmenlere aşı sürecinin başladığını duyurmuştu. Ancak o tarihten sonra eğitim emekçilerine yönelik aşılamanın çok düşük düzeyde kaldığı biliniyor.

Köy öğretmenlerinden başlanarak yüz yüze dersleri olanların aşılanacağı açıklanmasına karşın, eğitimcilerdeki aşılanma oranının yüzde 10’ların altında olduğu bilgisi kamu oyuna yansımıştı. Eğitim emekçilerine yaygın ve seri bir aşılama yapılmazken yüz yüze eğitime ara verildiği dönemlerde dahi okullarda bulunan okul yöneticileri ve destek personelinin de bugüne kadar aşılanmadığı anlaşıldı.

Eğitim Sen: “Arkadaşlarımız aşıya erişemedikleri için ölüyor”

Geçtiğimiz haftalarda Eğitim Sen tarafından yapılan basın açıklamasında “arkadaşlarımız çaresi olmayan bir hastalıktan dolayı ölmüyorlar. Bu hastalığın aşısı artık var. Arkadaşlarımız aşıya erişemedikleri için hayatını kaybediyor.” denmişti. Eğitim Sen açıklamasında, “Okulların sağlıklı ve güvenli biçimde açılabilmesi için küçük yaş gruplarından başlayarak öğretim düzeylerinin kademelendirilmesi ve bu kademelendirmeye koşut olarak eğitim ve bilim emekçilerinin hızlı bir biçimde aşılanması sağlanmalıdır.” şeklinde yapılması gerekeni işaret etmişti.

İstanbul’da 92 eğitim emekçisi hayatını kaybetti

Yaygın ve seri aşılanma konusunda büyük aksaklıkların yaşandığı salgın süreci boyunca sadece İstanbul’da 92 eğitim emekçisinin covid19 nedeniyle hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

İstanbul’da pandemi sürecinde 92 eğitim emekçisi hayatını kaybetti haberi için tıklayınız

Ölümler her yerde

Bursa’nın Yıldırım ilçesindeki Kanuni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürü Aydın Damar da dün covid19 nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Aydın Damar

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir